29.6.2022 | Svátek má Petr, Pavel


PRÁVO: V úplatcích ve fotbale se žalobci vyznají...

22.10.2020

... politická rozhodnutí by ale měli nechat být

Vyvrcholila kauza CASA a Vlasty Parkanové. Sice jen na soudu prvního stupně, ale dost ultimativně. Řeč pana státního zástupce byla dlouhá. Trvala devět hodin a jejím obsahem bylo přesvědčování soudu o tom, že vlastně v ruce nic nemáme, ale i tak bychom měli věc posoudit. Je to takový nosný rys těchto kauz. Obvinit a dlouho, dlouho stíhat. Vždy se to vysvětluje tím, že je kauza složitá. Obávám se, že hlavně je to proto, že po počátečním nadšení se zjistí, že buď jde opravdu o politické rozhodování a pasovat na to trestní právo je extrémně složité a pak už nikdo neví, co s tím, nebo jako v případě pana premiéra se to prostě rozhodnout moc nechce a nedaří.

Skromně se domnívám, že by v tomto směru měla přijít významná sebereflexe ze strany státního zastupitelství. Uvidíme, jak se k tomu postaví.

Jistou nápovědou je však kauza zátahu proti úplatkům, tuším čtrnácté divize fotbalové soutěže. Státní zastupitelství se opětovně vrhá tam, kde to umí a kde svoji kariéru začalo, tzn. tam, kde se uplácí za živé, dá se to hezky nahrávat na odposlechy (už zase ty odposlechy!) a každý tomu rozumí. Je to taková pivně klobásová aféra. U piva se to hezky probere, zjistíme, kolik máme fotbalových funkcionářů a že to jsou lidé, kteří nejsou příliš odlišní od fotbalových hooligans, jak co se týká slovníku, tak způsobů.

Daleko od hlavního města jsou okresní soudy a tam se žije reálný život pohraničí. Své o tom vědí určitě u klatovského soudu. Věci se dají řešit totiž složitě, nebo jednoduše. Majitelé veřejných domů, manžel Gruzínec se svojí ženou Ukrajinkou a za spolupráce kamaráda z Rumunska, vybírali do svých podniků dívky, od kterých kasírovali 20 eur za každého zákazníka a jim zaručovali ochranu a výdělek 60 až 80 eur za hodinu. (viz) Prostituce nikdy nezanikne, ať se o to pokouší jakýkoli mravokárce. V zásadě se jednalo o celkem slušný byznys v rámci daného směru. Dívky dostávaly provizi i za prodej alkoholu a všichni byli spokojení. Jediný, kdo – zdá se – nebyl spokojený, byl český finanční úřad, protože z nějakého neznámého důvodu se v Čechách nesmí z prostituce vybírat daně. Klatovský soud s klatovskou státní zástupkyní neměli o věci žádné hlubší pochybnosti. A napravili to. V podstatě v klidu schválili dohodu o vině a trestu, majitelé nevěstince zaplatili 180 tisíc korun („státní daň“) a všichni jsou spokojení. Realita života daleko od středu naší země je vlastně daleko příjemnější než to, co sledujeme zde.

Závěrem, abych zase končil poněkud odborně, doporučuji sledovat a pamatovat si aktuální vyjádření pochybovačů ohledně kovidové epidemie. Pan nejvyšší státní zástupce se totiž rozhodl postavit proti mnou minule kvitované úvaze plzeňského soudu o tom, že nouzový stav není vždycky nouzovým stavem a je potřeba používat zdravý rozum. (zde)Pochybovači to tvrdí také (to o tom zdravém rozumu). Tak až nám Nejvyšší soud někdy řekne, jestli přísnost za nouzového stavu musí pořád být, tak se těším na stíhání za šíření poplašné zprávy, která nepochybně přijdou. Nějaký rozzlobený státní zástupce se určitě najde.

Smutné je, že se to všechno dozvíme, až už bude po pandemii a budeme zase v lenošivém klidu a bezpečí řešit něco, co se stalo, když byly emoce vzrušené. Každý jest po bitvě generálem, je to tak.

Psáno pro Info.cz

Autor je advokátem, členem prezidia Unie obhájců a partnerem kanceláře Moreno Vlk & Asociados.Kouzelná oslava Mezinárodního dne jógy na Karlově mostě
Kouzelná oslava Mezinárodního dne jógy na Karlově mostě

Pražští jogíni se 21. června poprvé připojili k ostatním jogínům, aby s nimi oslavili Mezinárodní den jógy. Oslavy se zúčastnilo 400 jogínů a sešli...