19.9.2019 | Svátek má Zita


PRÁVO: Uprchlíci budou moci kandidovat?

21.7.2018

Znovuzvolený předseda SPD Tomio Okamura na sociálních sítích emotivně píše: Nově budou v ČR volit i cizinci bez českého občanství a budou moci také kandidovat! Jen pár dnů poté, co ministr a předseda ČSSD Jan Hamáček obsadil ministerstvo vnitra, začíná řádit.“

A předseda parlamentní SPD pokračuje: Ministerstvo umožní již v letošních říjnových komunálních volbách volit v České republice cizincům a také volit cizince (!!)...

Někdy se jako učitel správního práva nestačím divit. Pro pět ran, jak to je opravdu?

Podle komunálně-volebního zákona cizinci ze zemí EU u nás mohou v komunálkách volit (i kandidovat) již počtvrté.

Tato právní úprava plyne z našich závazků v rámci členství v Evropské unii. Ostatně naši občané mohou stejně volit v ostatních sedmadvaceti členských zemích naší eurounijní rodiny. Ukázkově manipulativní je Okamurou použitý výraz „cizinci“. Pakliže by se napsalo správně: občané z ostatních členských zemí EU s dlouhodobým trvalým pobytem v obci (takže půjde zejména o Slováky, kteří nemají občanství našeho státu), tak by to tak alarmující nebylo, že?

Okamuru sleduje na sociálních sítích několik desítek tisíc lidí a mnozí mu nekriticky věří. Jedinou drobnou změnou, která se asi stala základem hoaxu, je, že na základě dřívější judikatury budou moci svého pasivního a aktivního volebního práva využít i cizinci ze zemí EU s přechodným, tedy nejen s trvalým pobytem v příslušné obci.

Dodejme, že v parlamentních, prezidentských, ale ani v krajských volbách v České republice cizinci, a to ani ze spřátelených zemí EU, volit nemohou. V tom se nic nezměnilo stejně jako v právu volit zde do europarlamentu.

Víte, kolik cizinců ze zemí Unie minule, tedy v roce 2014, využilo svého volebního práva při volbách do zastupitelstev obcí? Ani ne dvě stovky.

Právo, 19.7.2018

Autor je VŠ pedagog a publicista

SuKolman.cz
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.