PRÁVO: Účtenky
Mezi řadou chmurných a šokujících informací se občas objeví nějaká, která rozveselí, i když vzbuzuje otazníky.
Tuhle jsem se dozvěděl, že v připravovaném zákoně o registračních pokladnách je údajně zakotvena i pasáž o povinnosti kupujícího převzít účtenku. Nevím, zda téhle zprávě mám věřit, návrh zákona jsem nečetl a doufám, že to je tzv. „hoax“, tj. mylná zpráva, kterou vypustil nějaký šprýmař, aby se pobavil.
V jednom ze svých minulých příspěvků do NP jsem se pozastavil nad názorem, že by právo volit mělo být změněno na volební povinnost. Zatímco tento návrh mi připomněl dobu před několika desítkami let, kdy členové volební komise zvonili na dveře „nevolících“ a odmítnutí účastnit se dobrovolných voleb reportovali odpovědným místům, nápad o povinnosti občana převzít účetní doklad by byl nefalšovaný Kocourkov.
Ale nedá mi, abych nezačal od povinnosti VŠECH prodejců vystavovat účtenku. Nic proti tomu, pořádek musí být a daně se mají odvádět. Ale je známá věc, že každý zákon musí následovat další pravidla definující jak splnění zákona dosáhnout, tzv. prováděcí předpisy, které by, mimo jiné, měly být fyzicky a technicky realizovatelné.
Teď trochu odbočím a uvedu vlastní zkušenost. S oblibou chodím nakupovat zeleninu na tzv. Moravák (Moravské náměstí v Brně), kde jsou pravidelné trhy poté, co je Zelňák (Zelný trh) již déle než rok v rekonstrukci. Na trhu drobní pěstitelé a obecně stánkaři nabízejí ovoce a zeleninu. Ráno přijedou, na pronajatém místě postaví stánek a navezou zboží. Prodávají, odpoledne vše zbourají a odvezou.
Nakupování na trhu je spojeno s příjemnou procházkou středem Brna, rád tam chodím a protože mám rád čerstvé zboží, nakupuji většinou opakovaně malá množství, v řádu desetikorun. Tu dvě mrkve, tam pět rajčat, pak čtvrt kila cibule, vše na jiném stánku, podle toho, co mi padne do oka. Představa, že mi na každý nákup v ceně několika korun bude vystavován účetní doklad, mi připadá, lidově řečeno, mimo mísu. Ale je tady ještě jiný, podstatnější zádrhel.
Autoři zákona o registračních pokladnách zřejmě předpokládají, že každý prodejce má registrační pokladnu s on-line spojením na centrální počítač, který vše zaznamenává, sleduje a posléze vyčíslí příslušné daně. Nedovedu si představit, jak bude tento princip realizován na trhu, kde pro stánkaře není k dispozici ani zdroj elektrického proudu, natož kabeláž pro on-line spojení s ústředním počítačem. Jediným řešením se mi zdá zrušení trhů, což se mi moc nezamlouvá.
Ale zpět od technických problémů registračních pokladen k mému vlastnímu tématu. Jaké budou prováděcí předpisy zákon o povinnost převzít vystavenou účtenku? Bez jasných prováděcích předpisů je každý zákon buď blábol, nebo v horším případě katastrofa, viz zákon o přímé volbě prezidenta. Takže co se bude dít, když po nějakém nákupu účtenku nepřevezmu, což dělám téměř vždy?
Budu za to pokutován a pokud ano, kolik? Nebo bude sankce jiného charakteru a jaká? Bez stanovení sankce bude spousta nezodpovědných občanů, kteří odmítnou účtenku převzít. Kdo bude kontrolovat dodržování zákona? Vyskytuje se zde celá řada dalších otázek, například, zda bude mít prodávající povinnost nahlásit porušení zákona kupujícím, jako je to v případě porušení jiných zákonů?
Stále doufám, že jsem naletěl nějakému vtipálkovi který si výše zmíněnou zprávu vymyslel. Pokud ne, nezbývá, než litovat toho, že naši zástupci lidu marní čas na takové blbosti. A taky se zasmát a říci: vítejte v Kocourkově.