19.4.2024 | Svátek má Rostislav


Diskuse k článku

PRÁVO: Účelové vyvlastňovací paragrafy zaúřadovaly

V televizních novinách před několika dny proběhl kratičký šot ze severu Moravy, prokazující "užitečnost" nedávno přijaté novely zákona o vyvlastňování č. 184/2006. Redaktor nejdříve za doprovodu kamery představil stav rozestavěné velmi důležité komunikace a potíže řidičů, směřujících po ní k svým cílům.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Rybák 6.8.2013 19:17

Boj proti veřejnému (státnímu) zájmu

Tento boj bohužel ke škodě nás všech zcela zdiskreditovali "zelení" fanatici, kteří vlastnická práva neužívali pro své skupinové ideologické "zájmy" (kupovali si v plánovaných oblastech třeba jenom několik čtverečních metrů půdy).

P. Novák 5.8.2013 13:59

Myslím, že se k tomu hodí následující:

NP 12.7.2004

Když přišli pro Židy, mlčel jsem, protože nejsem Žid. Když přišli pro komunisty, mlčel jsem, protože nejsem komunista. Když přišli pro odboráře, mlčel jsem, protože nejsem odborář. Když přišli pro homosexuály, mlčel jsem, protože nejsem homosexuál. Nakonec přišli pro mne. Bohužel nebyl už nikdo, kdo by se mne zastal.

Autor neznámý

 

P. Vaňura 4.8.2013 18:35

Už za hluboké normalizace platilo "a KDO bude určovat,

co to je Veřejný zájem?" A NEZNÁM člověka, který by věřil, že toto rozhodování nebude více či méně korupční.

P. Vaňura 3.8.2013 23:58

Paní Havránková, nazývaná zde "bába ředkvičková"

vlastnila pozemky na okraji Hradce Králové. Každý blbec ví, že takovéto pozemky budou dříve či později zastavěny, jako o tom věděl Nedobyl z románu Sňatky z rozumu před 150 lety. Havránková chtěla jiné adekvátně umístěné pozemky a stát v té době takové pozemky VLASTNIL. Byly však za babku prodány kamarádům kamarádů a úředníci opakovaně chtěli Havránkovou přinutit k prodeji za pár šupů.

Současný vyvlastňovací zákon je zlodějna, protože se záměrně NEPOČÍTÁ s tím, v co se pozemky vedené pod položkou "orná púda" následně promění.

Ale když už jsme u Hradce Králové, někdy kolem roku 1980 tam komunisté provedli snad největší zvěrstvo ve vedení komunikace, o kterém v tomto státě vím. Uprostřed šírší komunikace postavili vyvýšenou komunikaci ve výši prvního patra tam stojících činžovních domů. Přízemní byty bych si troufl označit jako téměř neobyvatelné.

M. Šejna 4.8.2013 12:03

pane Vaňuro

adekvatním pozemkem je pozemek, který má stejnou bonitu a stejné funkční využití. Bába ředkvičková vlastnila pole a nikoli pozemky určené územním plánem pro zástavbu. Část z těchto polí byla určena pro stavbu dálnice. Pokud tedy měl dát stát ředkvičkové bábě adekvátní náhradu, pak to mohlo být zas jen pole určené územním plánem jako území pro zemědělskou činnost, případně kdyby byl stát zlomyslný, tak by jí dal náhradou území urcené pro vybudování jiné dálnice.

Jinou věcí je, že bába ředkvičková může mít dobré kontakty a do budoucna ta pole by mpohla dostat do územního plánu jako zastavitelné území. To ale už není věcí státu, aby tohle za bábu ředkvičkovou řešil. To si musí bába ředkvičková zařídit sama. Tohle zařizování je velice zisková záležitost. Jen je to tak trochu činnost na hraně mezi svobodou a kriminálem, protože je s tím spojená celkem výrazná korupce.

P. Vaňura 4.8.2013 18:22

Pane Šejna, tady jde o POTENCIÁLNÍ využití.

A tady se stát snaží lidi OKRÁST, dokonce si na to napsal zákon. Existují dokonce pole UVNITŘ Prahy. Mají podle Vás stejnou cenu, jako někde uprostřed (kdysi družstevních) lánů?

Nedobyl koupil statek za tehdejšími pražskými hradbami, protože mu bylo jasné, že se Praha rozroste. Měl by mu snad být vyvlastněn a předán jako stavební pozemek architektovi Herzogovi???

Můžeme ovšem přijmout program NSDAP, kde bylo "vyvlastnění pozemků ve veřejném zájmu bez náhrady." http://www.holocaust.cz/cz2/resources/documents/antisemitism/nazi/programNSDAP1920

On se ten vyvlastňovací zákon od programu NSDAP tolik neliší, zákon lidem dává třeba 10% reálné ceny, nacistický zákon nic. Podle komunistických zákonů ze vyvlastňovalo za 4 Kčs/m2, ale pokud by hrozilo, že někdo moc zbohatne, mohla se cena snížit až na 0,4 Kčs/m2.

Uznávám nicméně, že problematika ceny pozemků je složitá.

P. Vaňura 4.8.2013 18:28

A ještě, s tou korupcí máte samozřejmě pravdu, ALE

tady chtěli Havránkovou okrást a nechat namísto ní vydělat svým kamarádům. To, jak stát po změně na hradecké radnici cuknul s už domluvené dohody, bylo snad dáno tím, že se jednalo o to, ve prospěch které stavební mafie se umístí sjezd z dálnice.

Ona by Havránková nemusela nikoho moc uplácet, i když by se jí to určitě vyplatilo, je téměř jisté, že pozemky na hranici města se dříve či později změní na stavební.

M. Šejna 3.8.2013 13:02

pan Cabal zapomněl napsat

pan Cabal zapomněl napsat, že o trasách dálnic se díky územním plánům ví minimálně 20 let. Majitelé dotčených pozemků tedy už dvacet let vědí, že přes jejich parcelu povede dálnice. A většina z nich za tučné odškodné své pozemky prodala, nebo dostala jako náhradu jiné.

Pokud někomu vede dálnice za plotem, je to smutné, ale i on musel vědět, že ta dálnice mu za plotem povede. A to nejméně 20 let. Je potřeba si také uvědomit, že výkup parcel pro dálnice se týká stovek majitelů pozemků. O těch stovkách majitelů, co prodali včas a za dobré peníze, se v novinách nepíše. Pokud se ale najde jednotlivec, který se rozhodne výkup bojkotovat, najednou je z něho hrdina.

O tom, že prodej parcel pro dálnici je dobrej kšeft pro majitele, jsme se mohli přesvědčit u Plzně, nebo u Lovosic. Tam totiž do výkupu vstoupili naši ekologičtí aktivisté, kteří jsou podle našich ochránců soukromého majetku největšími zločinci. Tihle aktivisté vykoupili od majitelů parcely a rozdělili je na úzké pásy napříč trasou budoucí dálnice. Původním majitelům se prodej velmi vyplatil, protože to aktivistům prodali velice ochotně. No a aktivisté pak vydírali stát tak dlouho, až byli vyvlastněni. Samozřejmě za tučné odškodné.

Tak mi tu pane Cabale neroňte krokodýlí slzy nad chudáky, co byli donuceni prodat.

M. Šejna 3.8.2013 13:13

cena pozemků pod dálnicemi

výkupní ceny pod budoucí dálnicí jsou kolem 100 Kč/m2. Kdyby přes pozemky nevedla dálnice, byla by cena několikanásobně nižší. Tenhle rozdíl využil v roce 2012 poslanec za ODS Václav Baštýř, kdy od majitelů parcel pod budoucí dálnicí D3 vykoupil za 7 Kč/m2. Celkem vykoupil 101 tisíc m2 za 707.000,- Kč. Ty samé pozemky pak prodal státu za 100 Kč/m2, tedy celkem za 10,1 milionu Kč . Chudák jeden. Určitě se rval do poslední chvíle o své těžce získané majetky, aby mu je stát nevyvlastnil za pouhých 100 korun za metr.

J. Vyhnalík 3.8.2013 16:39

Re: cena pozemků pod dálnicemi

Trochu si odporujete. Pokud jsou plány na stavbu dálnic známy dvacet let dopředu, pak i majitelé pozemků, kteří je Baštýřovi prodávali mohli vědět, že jejich cena vzroste.

Na druhou stranu pokud někdo bydlí v domě, který postavili rodiče, on ho přestavěl a vylepšil a těšil se, že v domě dožije klidné stáří, pak dvacet let je krátká doba.

Mám kamaráda, který vlastnoručně postavil dům pro svoji rodinu. Při stavbě dřel tak, že by zahanbil partu Ukrajinců a když se v domě zabydlel, vláda rozhodla, že klidným zalesněným údolím u řeky, které si pro svůj dům vybral povede dálnice. Dům se ztrátou prodal a protože své děti dobře vychoval, měl kam jít, ale ne každý má takové štěstí v neštěstí.

M. Šejna 3.8.2013 19:04

pane Vyhnalíku

neodporuji si.

Myslíte si, že každý vlastník parcely tuší, jaká je státem navržená výkupní cena pozemků? Ono je to totiž v každé lokalitě jinak, takže radši to prodali poslancovi, než aby si to nechali vyvlastnit. On totiž pojem "vyvlastnění" má v Česku velice neblahou historii a pro mnoho lidí ten pojem znamená "vyvlastnit bez náhrady". Jenže v demokratické společnosti se vyvlastňuje za peníze, a mnohdy za velmi slušnou cenu.

J. Vyhnalík 3.8.2013 19:12

Re: pane Vyhnalíku

Napsal jste: "Majitelé dotčených pozemků tedy už dvacet let vědí, že přes jejich parcelu povede dálnice." a teď: "Myslíte si, že každý vlastník parcely tuší, jaká je státem navržená výkupní cena pozemků?"

Já v tom rozpor vidím. Ve chvíli, kdyby za mnou někdo přišel s tím, že můj pozemek chce odkoupit, tak se alespoň informuji, jaká je cena a zda se něco kolem neplánuje.

O tom, že dálnice povede tudy, kudy vede, vědí "všichni 20 let dopředu" a tak jim nic nebrání zkusit ty pozemky odkoupit také a pak čekat, jestli se výstavba třeba o pár let neodloží ;-)

M. Šejna 3.8.2013 21:13

ale no tak, pane Vyhnalíku

do Jesenice u Prahy například bude jezdit z Prahy tramvaj. Trasa je známá už 10 let. Ale kdy to začne stát vykupovat, to se neví. Zkuste, pane Vyhnalíku, zajít za majiteli parcel u Jesenice, a zeptejte se jich, kolik jim stát nabídne. neřeknou Vám to, protože to nevědí. Takže když teď příjde někdo za nimi a řekne jim, že to koupí, tak mu to prodají, protože stavební pozemek z toho nikdy nebude a pole má i u Jesenice cenu velice nízkou.

Podobné to bylo u poslance Baštýře. Přišel s nabídkou za majiteli parcel dříve, než stát. Narozdíl od majitelů parcel nejspíš měl informace, kdy se začne stavět a za kolik bude stát vykupovat. Využil toho, že měl informace. Já bych se na jeho místě zachoval stejně.

J. Vyhnalík 3.8.2013 22:12

Re: ale no tak, pane Vyhnalíku

Já jsem trasu dálnice, o které je řeč projížděl několikrát týdně, nejčastěji na kole. To, že se bude stavět, bylo opravdu jasné snad 20 let předem a o stavbě se často i psalo, takže ten kdo chtěl, ten věděl.

M. Šejna 4.8.2013 11:52

Re: ale no tak, pane Vyhnalíku

o.k. pane Vyhnalíku

je vidět, že jste sečtělý a znalý věci. Jistě mi tedy řeknete, kolik bude stát m2 parcel kolem Jílového u Prahy, na nichž se bude stavět jednou dálnice D3. To že tam povede, se ví už dvacet let. Jen pořád nevíme, za kolik bude stát vykupovat ty pozemky. Ale vy to jistě víte a všem tamním majitelům poradíte. A jistě poradíte i mě, který se živí developingem a realitami. Já totiž i přes dobré kontakty jsem se výkupní cenu ještě nedozvěděl. Zato vím, že parcely, na kterých tato dálnice povede, jsou už několik let zcela neprodejné.

J. Vyhnalík 4.8.2013 15:05

Re: ale no tak, pane Vyhnalíku

To já samozřejmě netuším. Obchodováním s pozemky se nezabývám. I když shodou okolností právě tam si postavil dům jeden můj známý a při prvních zprávách o stavbě dálnice se ho rychle, byť pod cenou zbavil.

Je jasné, že dneska je to sázka do loterie, i když je trasa schválená, není jasné, zda na stavbu budou peníze. Nakonec nejde pouze o turbulentní politickou situaci u nás, ale hlavně o celoevropskou ekonomickou krizi. Je možné, že se nějaká, nejspíše levicová vláda pokusí oživit ekonomiku na dluh a výstavbu urychlí, nebo naopak dojde k odložení stavby na dobu, až se ekonomika vzpamatuje, to ovšem může znamenat odklad i o 10 a více let. Je tedy logické, že výkupní ceny nikdo nezná. Vzhledem k tomu, že jinak se jedná o velmi atraktivní lokalitu, z hlediska bydlení jednu z nejlepších v okolí Prahy. Pokud by někdo chtěl sázet na to, že nakoupí levně pozemky, a pak je se ziskem prodá, najde jistě spoustu míst, kde jsou ceny pozemků ještě nižší a přitom nehrozí taková rizika se zahájením stavby, jako právě v okolí Jílového. Dokud se tam nekopne do země, mohou se plány pod tlakem veřejnosti pozměnit a investorovi zůstanou pozemky u dálnice, na kterých se nesmějí stavět obytné budovy.

V. Němec 3.8.2013 10:33

Vyvlastnění

v tomto případě je prakticky vraždou majitelů. Kdo někdy zakusil nespravedlnost, tak ví, že psychická újma je několikatinásobně zdrcující a ničící než újma materiální. Soudci soudí aniž by o tom něco chtěli vědět.

P. Čulík 3.8.2013 6:59

Není třeba vymýšlet trakař:

Vyvlastnit, kde to je nutné, například pro liniové stavby. A poctivě odškodnit postižené.

To není z mé hlavy. Takhle to už dávno funguje v civilizovanější části světa.

L. Krajicek 3.8.2013 1:53

Skoro dvacet let jsme chodili s posvátnou úctou

kolem úhoru jakési báby ředkvičkové, až se ta její neobdělávaná půda změnila v nejvýnosnější claim, co jich kdy na Klondiku bylo. Bylo zcela evidentní, že to takhle do budoucna nejde.

Výsledek máte popsaný v článku.

A bába ředkvičková? Začala konečně po dvaceti letech plnit svůj životní sen a pěstovat ředkvičky? Ne. Jenom to všem majitelům pozemků do budoucna doslova pos . . . .

P. Khail 3.8.2013 9:49

Re: Skoro dvacet let jsme chodili s posvátnou úctou

Jste komunista? Vám není vůbec nic do toho co kdo na svém pozemku dělá, pokud tím neomezuje práva vaše nebo někoho jiného.

I. Skolin 3.8.2013 10:49

Re: Skoro dvacet let jsme chodili s posvátnou úctou

Pane Krajíčku, tímto příspěvkem jste pouze potvrdil, jaký jste blbec !

L. Krajicek 3.8.2013 19:28

Re: Skoro dvacet let jsme chodili s posvátnou úctou

Blbec je Skolin. Vždy se vyvlastňovalo ve veřejném zájmu, co je svět světem!!! To až ta naše připo))sra**ná  kvasikapitalistická společnost udělala ze soukromého majetku víc než posvátnou krávu.

Jdeme z extrému do extrému. Ředkvičková bába za úhor dostala 25 mega nebo kolik a navíc několikanásobek vyvlastněné plochy. To je obludné!!! Tak jsme to napravili, jak je uvedeno v článku, kdy se zase za vyvlastnění vyplácí pár šušňů.

Lidi jako je Skolin by nechali půlku vesnice klidně zdechnout, kdyby cesta k jediné studně vedla přes jejich pozemek. A nebo by se na tom napakovali. Čert vás vem!

I. Skolin 3.8.2013 22:49

Re: Skoro dvacet let jsme chodili s posvátnou úctou

Vždyť to říkám - blbec !

L. Krajicek 4.8.2013 3:02

Re: Ano, jseš blbec.

Vyvlastnění se v české právní historii objevuje již v roce 1867, nejde tedy o pozůstatek komunistického zákonodárství. Za první republiky existoval zákon, který umožňoval vyvlastnění pozemků pro stavbu obytných nebo veřejných budov – a který se zakládal na utilitaristickém přesvědčení, že obecné blaho a veřejný zájem má přednost před vlastnických zájmem.

P. Vaňura 4.8.2013 0:05

Vždy se vraždilo ve veřejném zájmu, co je svět světem.

Někdy ten veřejný zájem představoval panovník z boží milosti a jindy zase avantgarda dělnické třídy či Vůdce vyvolený Prozřetelností.

Jinak, vyvlastnění pozemků ve veřejném zájmu bez náhrady najdete už v programu NSDAP z r. 1920!

L. Krajicek 4.8.2013 3:03

Re: Dál váš obzor nesahá?

Vyvlastnění se v české právní historii objevuje již v roce 1867, nejde tedy o pozůstatek komunistického zákonodárství. Za první republiky existoval zákon, který umožňoval vyvlastnění pozemků pro stavbu obytných nebo veřejných budov – a který se zakládal na utilitaristickém přesvědčení, že obecné blaho a veřejný zájem má přednost před vlastnických zájmem.

I. Skolin 4.8.2013 15:18

Re: Dál váš obzor nesahá?

Pro Krajíčka : nezpochybuji institut vyvlastnění - někdy je to prostě nutné a správné, pokud náhrada odpovídá vyvlastněnému majetku či majetkové újmě. Musím li však odevzdat státu pozemek tak, že mi pak silnice prochází zahradou, má to být při určování výše odškodného bráno v potaz. Čest práci !

L. Krajicek 4.8.2013 16:52

Re: má to být při určování výše odškodného bráno v potaz

Přesně to jsem měl na mysli, když jsem psal, že jdeme z extrému do extrému. Bába ředkvičková dostala něco nehorázného, takový Žaluda se svým padákem je břídil. A dnes jsme u druhého mantinelu, kdy přijde geodet s pásmem, úředník s tabulkami bonity půdy a pod. a vyvlastněný dostane kulový.

Že tady skončíme, jsem psal ve svých příspěvcích už před lety, kdy všichni fandili bábě. Nikdo nebral v potaz, že se to musí překlopit. Žijeme, kde žijeme a já to tady nepamatuji jinak.