15.5.2021 | Svátek má Žofie


PRÁVO: Tichá podpora zlodějům šrotu?

21.4.2008

Jako mnozí jsem viděl v televizi příspěvek o krádeži kovových silničních svodidel. Nerozumím tomu, proč již dávno nemáme zákon o tom, že sběrny starého železa musí ověřovat totožnost člověka, který „své zboží“ do sběrny přinese. Jsme pak svědky například pádu střechy budovy, jejíž kovové podpěry se zloději snažili odstranit a později zpeněžit, což některé stálo život. Smutné je jednak to, že ti lidé zemřeli, jednak také to, že ti, co přežili, věděli, že své zboží zpeněží, že u nás zlodějina, pokud je někdo nechytí při činu, je prakticky nepostihnutelná.

Nekradou se jenom svodidla podél silnic, už se kradou i kolejnice či vodiče různých zabezpečovacích zařízení. Zloději nosí do sběren i lampičky ze hřbitovů. Jak jsem slyšel, Češi už jezdí i do Německa a tam uloupený odpad prodávají u nás. Prostě krade se tak, jak se dosud nekradlo. Na stavbách rodinných domků neuvidíme okap až k úrovni terénu. Stavitel nechává téci vodu ze střechy plastovou rourou (ty se dosud nekradou). Kolega musel vyměnit bronzovou bustu svého pradědečka na rodinné hrobce za bustu z plastu. A ještě mu doporučili, aby ji raději označil cedulkou „plast“!

Zdálo by se, že tolik slov o starém železe je zbytečných. Ono nejde o železo, jde o upadající morálku. Nedávná loupež pokladničky z Lidic mne v tom utvrzuje.

Parlament prý připravuje novelu zákona o odpadech. Proč ale naši zákonodárci dosud věřili, že lidé krást nebudou? Proč považovali za zbytečné ověřovat jejich totožnost při prodeji šrotu? Nebo s tím počítali a z důvodů jenom jim známých dali zlodějině zelenou? Nebo se snad zloději spojili a z nakradených svodidel si zaplatili lobbing?

Možná by přijetí zákona urychlilo více kanálů ve Sněmovní ulici, případně zveřejnění adres těch našich zákonodárců, kteří mají okapy na svých domech z mědi až k zemi. Na blanické rytíře spoléhat nemůžeme. Jistě vědí, že kdyby vyrazili udělat v té věci pořádek, vraceli by se do hory nazí.

MfD, 17.4.2008

přednosta III.chir.kliniky 1.LF UK FNMAkční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.