29.6.2022 | Svátek má Petr, Pavel


PRÁVO: Svět na internetu

29.10.2020

Děsím se, že trestní oznámení na premiéra vyjde

Zabrousíme dnes do právnického světa na internetu. Soudy moc nejedou, zato třeba Twitter ano. Kolegyně Lucie Hrdá (vystupuje tam jako @JulieMontek a charakterizuje se jako „ošklivá zlá feministka. odbornice na domácí a sexuální násilí, drsná advokátka“) uveřejnila na síti vzkaz, i se svým telefonním číslem, že každé(mu), kdo bude obětí domácího násilí, zdarma pomůže. Dovolil jsem si to komentovat, tedy to zdarma, že to je cesta zhouby.

Kolegyně mně vcelku věcně odpověděla co dělá, proč to dělá a že nedělá advokacii zdarma. Ale co se strhlo okolo... Vyšel jsem z toho jako ikona pekla, kolegyně jako bohyně dobra. Pro mě hlavně dobrá zpráva, že její dobročinnost vešla ve známost. Inspirovalo mě to a určitě napíšu o největším problému bezplatné právní pomoci v ČR: že je zdarma, neboli ti, kdo ji poskytují, za to nejsou profesionálně zaplaceni. Podle toho systém vypadá - funguje jak zadřené staré kolo.

Druhým opravdu zaznamenání hodným hrdinou twiterového světa je kolega Petr Němec (vystupuje jako @SemSuchar, advokát, a charakterizuje se „Jakékoliv nekorektní posty psali hackeři, kteří napadli můj účet. Mé tweety vyjadřují stanoviska koaly medvídkovité.“) Došla mu trpělivost s chaosem vlády a podal na ni trestní oznámení pro podezření ze spáchání nějakého trestného činu. Lid mu tleská, právníci jsou zdrženliví. Kolega je stejně jako Lucie Hrdá schopný advokát a má za sebou práci, kterou se lze pochlubit. Jeho zničení úrokových lumpáren splátkových společností a bank je velmi známé. Dokázal, co se zdálo nemožné. Právě proto se děsím, že mu to trestní oznámení vyjde. Anebo se jako obhájce mám těšit, že se nechá pan ministerský předseda zastoupit? Tak pro jistotu zde: @VlkVaclavMVA a „Advokátem může být jen ten, kdo má smysl pro spravedlnost“.

Na politicko-právní scéně zůstaneme. V seriálu České století je scéna, kde Gotwald se Slánským po vyhraném puči hází jablka do starožitných váz. Vykreslení jejich buranství. Vždycky si na tu scénu vzpomenu v okamžiku, kdy vidím komentáře k výkalu politických kalkulů Miloše Zemana z pera politologů, teď okolo rezignace pana ministra Romana Prymuly. Věty o tom, že prezident si vykládává pravomoci krativně a mění je k obrazu svému, jsou nonsens. Miloš Zeman si dělá úplně co chce a je mu všechno jedno. A to jen proto, že a) byl vždycky takový, b) nemá vychování stejně jako komunističtí pučisté, c) skuteční demokratičtí politici se nezmohou ani na náznak právního odporu proti jeho krokům. Museli by je činit s takovou důsledností, s jakou po Ústavě hamtá pan prezident.

Hezké výročí vzniku republiky na cestě ke zmrazení společnosti v rámci otupení pandemie přeji všem.

Info.cz, 27.10.2020

Autor je advokátem, členem prezidia Unie obhájců a partnerem kanceláře Moreno Vlk & Asociados.