16.4.2024 | Svátek má Irena


Diskuse k článku

PRÁVO: Šťastné ruce justice, překvapení občané

„Šťastná ruka“ nazval svůj sloupek v Právu 12. 12. Josef Koukal. A měl na mysli ruku prezidenta, která jako dalšího člena Ústavního soudu navrhuje dosavadního předsedu Nejvyššího soudu ČR Pavla Šámala.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Brei 19.12.2019 18:34

Dále se, pane Křečku, ptáte „O právu koho zde vlastně soud jedná?“ Odpověď je jednoduchá – o právu každého občana. Toto právo je zakotveno v Ústavě České republiky, v čl. 2 odst. 4, který říká: „Každý občan může činit, co není zákonem zakázáno, a nikdo nesmí být nucen činit, co zákon neukládá.“ Takže ani Pepíček nemůže být nucen sundat si ve škole čepici po dědečkovi, ke které má niterný citový vztah, pokud její nošení ve škole není zákonem zakázáno. A znovu připomínám, že školní řád není zákon a tudíž nemá sám o sobě právo Pepíčkovi kšiltovku zakazovat, stejně jako nemá právo zakazovat slečně Ahmednuur Ayan Jamaal její hidžáb.

Dále píšete: „Soudy mají vykládat zákony, nikoli překvapovat společnost.“ Ale přesně to, pane Křečku, Nejvyšší soud udělal – vyložil Listinu základních práv a svobod a Úmluvu o ochraně lidských práv a svobod. Pokud je tím někdo překvapen, pak pouze proto, že nezná Ústavu České republiky a tyto dvě závazné normy.

Dále jste napsal: „Nemělo by to snad být tak, že škola u nás má právo rozhodnout o zákazu veřejné manifestace náboženských symbolů a vůbec o způsobu oblékání žáků, tak jak je to v Evropě běžné?“ Ano, tak by to být mělo. Avšak pouze tehdy, může-li tak učinit na základě zákona (školní řád zákonnou normou není). Takže, pokud chceme zůstat demokratickým právním státem (já osobně bych si to přál), tak při úsilí o sekularizaci musíme postupovat v rámci právních norem a mezinárodních závazků, které jsme svobodně a demokraticky přijali. To je také podstata rozhodnutí ve věci žalobkyně Ahmednuur Ayan Jamaal, proti žalované Střední zdravotnická škola, IČO 00638765, se sídlem Ruská 2200/91, 100 00 Praha 10, vedené pod č. j. 25 Cdo 348/2019-31.

J. Schwarz 19.12.2019 18:52

Být to podle vás, pane Breii, tak se ti ze samých paragrafů zblázníme. Podle vás by mi nikdo nemohl bránit zajít v holínkách na ples a v teplákové soupravě do divadla, neb zákon toto zakazující zatím nevyšel. Už něco takového chystáte? Přitom je to jednoduché. "Dress code" určí dané zařízení. Státní / sekulární / škola nebude brát ohled na náboženské symboly, katolická škola umožní nošení krucifixu, no a koránská "madrasa" bude vyžadovat hidžáb.

J. Brei 19.12.2019 20:16

A proč by pořád musel někdo někomu něco určovat? Já nepotřebuji Dress Code k tomu, abych chodil do práce slušně oblečený. A stejně tak mne ani nenapadne jít na ples v holínkách a teplákové soupravě. A pokud tam někdo takto oblečený chce jít, je to jeho ostuda. A v práci mne nebude zajímat Dress Code, ale to, jakým přínosem pro mojí firmu daný člověk je. Proč by pořád měl někdo chtít někomu jinému lajnovat život?

J. Schwarz 20.12.2019 12:35

Vy nepotřebujete, ovšem muslimka, nemá-li otravovat ve škole s hidžábem potřebuje. Že nikdo nechodí v holínkách do divadla je souhrou náhod - člověku, který by do divadla v holínkách šel bude na divadlo líto peněz. Ale škola je zadarmo, je tam teplo a neprší tam. Proč tam nezajít v hidžábu, nerozumět tam sice ani slovo ale můžete opruzovat, notabene když vám za to jsou jistí lidé ještě ochotni zaplatit...

J. Kanioková 19.12.2019 19:18

NESOUHLASÍM !

P. Jaroš 19.12.2019 21:34

Děkuji, pane Brei, za návod, jak jít na úřad či soud nebo mně jinak nepohodlnou institucí, stačí brigáda v prasečåku a pak jít na věc, vždyť mi to zákon nezakazuje!