25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

PRÁVO: Soud jako pranýř

Rozčilování nad prvostupňovým rozsudkem je zbytečným plýtváním sil. Do konečného výsledku procesu může být dost daleko a konečný verdikt může být úplně jiný. Platí to i o rozsudku Obvodního soudu pro Prahu 5 nad poslanci Vítek Bártou a Jaroslavem Škárkou, který dnes tichým hlasem oddrmolil soudce Jan Šott.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
G. Zahradníček 15.4.2012 22:04

Docela trefné hodnocení.

:))

J. Schwarz 15.4.2012 20:29

Mimochodem,

"rozhořčení" politiků ve sněmovně "napříč politickým spektrem" kvůli tomu, že Bárta nechce opustit post poslance se mi zdá stejně pokrytecké, jako by se skupina lupičů pohoršovala nad tím, že si jeden z nich odplivl na zem. A že se Bárta vyjádřil, že být jedním ze 200 poslanců nepovažuje za "vysoký politický post"? No a? Co je to za post a jaké kvality jsou k jeho zastávání požadovány? Jaké jsou výsledky  onoho "zákonodárného tělesa"? Na co může být poslanec tak asi hrdý, krom svého poslaneckého platu a "náhrad". Za všechno ostatní se pánové a dámy z parlamentu mohou jen stydět.

G. Zahradníček 15.4.2012 22:04

Re: Mimochodem,

Tak, tak.

L. Písařík 15.4.2012 15:59

Pane Jemelíku

někdy nezbývá než odhodit vrozenou zdvořilost a chopit se růže - trnové.

P. Kalina 15.4.2012 9:21

Nesouhlasím

U politiků platí presumpce viny z jednoduchého důvodu. Procesy podobného typu jako je ten s Bártou poškozují politickou stranu, ke které souzený patří. Čím délé se zuby nehty takový politik drží svých funkcí, tím více poškozuje svou stranu.

Proto je mi úplně volné, jak dlouho se bude ještě odehrávat ona trapnost s poslaneckým mandátem Víta Bárty. Čím déle, tím hůře pro VV. A to mne uspokojuje. Dokonce se zdá, že Bártovo poslední tango v Poslanecké sněmovně bude iniciovat vznik nového zákona.

P. Fiala 14.4.2012 19:09

Podstata "problému" stavu vrcholné politiky v ČR

Politici z VV, po vstupu do vlády, narušili "zaběhnutý systém" dvou velkých politických stran ČSSD-ODS(TOP09), řídili spolu i vládu exkomunisty pana Fišera.

Média jim šla a jdou na ruku - od počátku jde o "hon na lišku" , stejně jako onehdy na pana Topolánka (s posledním smrtícím "aktem", a úvahou o židech).

Někdy je opravdu těžké vyznat se, kdo je "pravice" a "levice", snad jen ta hlasování o zákonech, napoví a hlavně o generování státního dluhu od vlád pana Zemana (převzal vládu s dluhem 170 miliard Kč), Špidly, Grose, Paroubka, Fišera (předal vládu s dluhem 1500 miliard Kč a každoročním úrokem přes 35 miliard Kč, pro držitele "Státních dluhopisů".

A co se nestalo, pan Tluchoř, tak aktivní a tak rychle "zemřel"?!

F. Pavlis 14.4.2012 9:21

Závažná

je poslední věta autora článku.  A to natolik, že ani odvolací řízení neumenší fakt, že v politických kruzích a v zákonodárném sboru se pohybují lidé, kteří jsou částečným obrazem společnosti, která je volila. A není to zrovna pěkný pocit a pohled...Nicméně slovo MRAVNÍ nepatři do politiky. Ta je vždy a všude pouze pragmatická s menší či větší mírou formální slušnosti. A tak je to od úsvitu její existence. Žel.

R. Tesařík 14.4.2012 9:37

Re: Závažná

a jináč to nikdy nebude.

J. Kanioková 14.4.2012 18:56

Přesně...!

Co pastelkovné a vůbec všechny ty předvolební sliby? Není to vlastně masivní úplatek s cílem úmyslně ovlivnit výsledek voleb a tím i státní zřízení a navíc spáchán v organizované skupině? Úmysl lze přitom snadno prokázat. Viz předvolební šoty.

To bylo, je a bude. A všude.. čímž netvrdím, že by se mi to líbilo, jen nečekám nějaké nereálné zázraky..

Z. Rychlý 15.4.2012 12:10

Re: Závažná

Pane Pavlisi, dovolím si mírně nesouhlasit a to pouze s větou, že morálka do politiky nepatří. Ona totiž buď je, nebo není. Ona se už vůbec těžko definuje a navíc se v čase mění. Co se před 100 lety nesmělo ani vyslovit, je nyní docela běžné téma diskuse.

Morálka (mravy) se nedá nadekretovat ani vymáhat. Z Božího desatera jsou některé "zákony" těžko převoditelné do formy psaného zákona s paragrafy Politik, který se o svou morální čistotu stará, bude mít určitě výhodu před jinými a jeho slovo má větší váhu. Morálka prostě do politiky patří, protože do životapatří a politik je taky živý (snad :-)) člověk. Nařídit ji lze opravdu těžko, ale nemá se to vzdávat. Viděl jsem určitý pokus. V některých britských zastupitelstvech používají písemný kodex zastupitele, který sepisoval množství činností, které zastupitel nemá dělat. Nešlo o trestné činy, postižitelné soudy, ale právě o "prohřešky" proti morálce. Za takový prohřešek proti kodexu samozřejmě nebyl trestně stíhán, ale mlátili mu o hlavu jeho poklesek z kodexu tak často a vlastně pořád, až to vzdal a funkci položil. Stal se NEdůvěryhodným - a to stačilo.

Mě se zdá, že na všechno hledáme paragraf, což jest u mnohých činností pošetilé. Vidím snahu vše relativizovat a místo, abychom ctili ducha zákona, tak se raději na všechno vykašleme.

J. Forman 14.4.2012 8:33

Zbytečné haló

Sváček na Městském soudu to jistí. A soudce Šott má štěstí, že jsou soudci neodvolatelní. Jinak by si už moc nezasoudil.

R. Tesařík 14.4.2012 9:36

Re: Zbytečné haló

vy jste taky takovej Mudrofěj, co.

J. Kadeřábek 14.4.2012 13:36

Soudce Šott je frajer

a i když jeho rozsudek mafie, která Škárku a Kočí vyslala do boje s Bártou smete   bude zde světlou vyjímkou mezi gaunery kteří mají nad námi moc vládní, soudní nebo policejní.

T. Vodvářka 14.4.2012 6:32

Existuje ještě něco jiného, než striktní právo

V dobře zavedených demokraciích u politiků existuje presumpce viny. Totiž, pokud se objeví jen stín podezření, člen strany sám dobrovolně odstupuje z viditelného místa do doby, než je prokázána jeho nevina. Jednak se snaží své straně neuškodit a naopak si - v případě prokázáni své neviny - připravuje báječný comeback. Strany navíc mají samočistící mechanismus, že pokud je onen politik usvědčen, už dávno není jejich členem.

Politik, pokud se dere na výsluní, musí být prostě čistý, nesmí lhát a podvádět. Je totiž - pokud dosáhne vládní funkce - placen z daní občanů a ti mají právo vědět o něm vše. Pokud na tento mechanimus nechce přistoupit, nemá v politice co dělat. To je dle mého největší problém našich hlavounů, kteří svůj pašalík považují za jakési carské privilegium jim dané jejich výlučností. Když pak třeba slyšíme verbální výbavu slečny Kočí, nestačíme se divit.

Strana VV má předsedu, který 7 let podváděl svou ženu. Možná to pro někoho zní banálně, ale kdo podvádí doma, udělá to kdykoli i jinde. Strana ČSSD má předsedu, který si z poslaneckých náhrad /tedy našich peněz, danými mu na provoz jeho kanceláře/ zakoupil byt. Strana ODS měla donedávna předsedu, jehož slovník v soukromí byl stejné cenové skupiny jako u slečny Kočí a který veřejně nazve novináře, zveřejňující jeho hanebné chování, ejakulátem.

Možná se pan soudce unáhlil, nicméně to, že veřejně pojmenoval svinstvo v politice, je jeho nepopiratelnou zásluhou, ať už odvolání dopadne jak chce. Pan Bárta, Škárka a slečna Kočí by měli navždy opustit veřejnou scénu. Nejsou a už nikdy nebudou čistí .

Z. Rychlý 14.4.2012 13:41

Re: Existuje ještě něco jiného, než striktní právo

Nemohu jinak - bravo pane Vodvářko !

J. Ráž 15.4.2012 11:03

Re: Existuje ještě něco jiného, než striktní právo

Autor se v jednom mýlí: Strany  navíc NEMAJÍ (bohužel) samočistící mechanismus, že pokud je onen politik usvědčen, už  není jejich členem. Jinak se vším souhlas.

Malá poznámka pro některé diskutéry:  Demokratická společnost prokazuje svou politickou vyspělost právě tím, že u politiků a vysokých státních úředníků platí morální presumce viny. Hanba padnoucí  už v případě důvodného podezření na  politika je hanbou pro celou společnost a tak "zdravá" společnost v pravém slova smyslu vyžene z politiky každého, kdo by ji takovou hanbu mohl způsobit...viz poslední případ německého i maďarského prezidenta, či relaitivně nedávný pád slovinského premiéra. A zcela samozřejmě je důvodné předpokládat, že poltici, stejně jako známé osobnosti show businessu jako nemají hájené soukromí před bulvárem, jestliže ovšem o nich zveřejňuje pravduosobně pochybuji, že by v jakékoliv vyspělé demokratické společnosti nějaký poslanec "ustál" své i když nepravomocné odsouzení v trestní věci. Všude by jej vlastní strana se Sněmovny vyštvala!

J. Kanioková 14.4.2012 19:00

Ano...

.."Existuje ještě něco jiného, než striktní právo"..

Nepsaná pravidla, která jsou společností dobrovolně respektovaná...!

Jak dlouho trvá dospění společnosti k takové dobrovolnosti? Desetiletí stejného režimu, staletí?

A. Podšer 14.4.2012 19:25

Re: Existuje ještě něco jiného, než striktní právo

tím, že si politika platím ze svých daní, mi nevzniká žádný nárok na jeho soukromí; pokud politik nezneužívá svého postavení, nerozkrádá veřejné prostředky, seriózně reprezentuje a má na očích pouze blaho voliče, je mi u pihele, co provádí ve svém soukromí; problém je v tom, že když se chceme dostat na kobylku politika, jemuž z hlediska jeho zastupování a reprezentace nelze nic vytknout, je možné vyrobit z jeho čistě soukromého poklesku arciprohřešek, který ale z něho presumptivně udělá i gaunera veřejně činného - viz např. bývalý ministr kocourek; panu johnovi je možné dát sežrat řadu věcí, vy začnete špinavým prádlem, do kterého vám nic není; to je přesně ta logika, která se mi nelíbí; jeho nevěra, jak se ukázalo, nebyla vůbec předpokladem toho, že by byl též zloděj, lhář nebo korupčník; a to, že je neschopný, nemá přece s jeho předchozí věrností či nevěrností také nic společného, souhlas? ale možná, že můj názor vychází z dávno neplatného a nesprávného “kdož si bez viny…“ a možná, že si pouze představuji, že s podobně kategorickým pojetím bezúhonnosti, jaké se dožadujete vy, by u nás politiku nemohl dělat vůbec nikdo (a možná nikde ve světě)

T. Vodvářka 15.4.2012 1:02

Re: Existuje ještě něco jiného, než striktní právo

Mám za to, že se mýlíte. U člověka, který mi neurčuje zákonné normy chování, neřídí svým rozhodnutím můj život, je mi skutečně jedno, jak se chová ve sém soukromí a dokonce je mi jedno, jestli krade nebo ne.

Politik je právě ten člověk, který to vše dělá. Určuje, kolik peněz odevzdám ze svého výdělku, jak se musím chovat v jistých situacích apod. Pokud je tento člověk čistý a bezúhonný, mohu do značné míry předpokládat, že je veden vizí, vedoucí k obecnému blahu. Pokud jde o podvodníka, zloděje či vulgárního burana, je můj přístup k němu i k jeho nárokům na mne rezervovaný a s dodržením jím určených pravidel mám problém. Váš předpoklad, že podvodník, gauner a já nevím co ještě, je v osobním životě darebák, ale o ostatní se stará s příkladnou odpovědností, je velmi nepravěpodobný. Lze spíše předpokládat, že se bude chovat ve oblasti veřejného života podobně , jako se chová  ve svém soukromí.

Máte však pravdu v tom, že naše média dokážou i z bezúhonného člověka udělat gaunera. To nesvědčí o ničem jiném, než o zhovadilosti společnosti, která místo své zralé úvahy přečte Blesk a má jasno. Novinářů, kteří by seriózně rozebírali situaci, je poskrovnu. Přesto se mi zdá, že opravdu čistý politik není tak často očerňován, jako ten, který si to zaslouží.

Můj příspěvek je o morálce, nepsaných zákonech, které se vyvíjejí v naší kotlině mnoho set let, a která je nyní upozaďována a vytlačována striktním dodržením paragrafů. Mnoho lidí se tak nikdy nedostane před soud, ale všichni vědí , co jsou zač. Pokud se i tyto "čisté" jedince podaří eliminovat, je společnost na správné cestě. Soudce Šott to prostě udělal a za to mu patří nejen můj dík.

M. Pavlíček 15.4.2012 18:38

Re: Existuje ještě něco jiného, než striktní právo

Ano, souhlasím s panem Vodvářkou, zejména v tom, že důvěryhodnost politika má co do činění i s jeho postoji v soukromí a ten, kdo podváděl člověka jemu nejbližšího, snadno podvede všechny ostatní. Vím, že se to možná mnohým nebude líbit, protože nevěra je dnes považována skoro za jakýsi hrdinský čin (to je ale borec, tomu jich běhá po světě...) nicméně tento princip ctil už např. Čingischán. Když dobýval nějaké město, ty, kdo se vzdali, ušetřil. Ovšem ty, kteří zradili své a přeběhli k němu jako přeběhlíci, bez milosti zabíjel. Měl k tomu jednoduchou poučku - kdo zradí jednou, zradí i podruhé. Ono se to koneckonců projevilo časem i na těch našich slavných vůdcích - Paroubek, Topolánek... vždyť ukázali, co jsou za formáty, nejen v manželství. Být např. paní Petrou P., moc bych se ze seximozku svého manžela neradoval. Až se ukáže nějaká atraktivnější nebo "výhodnější", jakou má záruku, že ji nekopne do pr.., jako svojí první ženu?

M. Stuchlik 15.4.2012 10:59

Re: Existuje ještě něco jiného, než striktní právo

Co se týče novinářů v mnoha případech slova Topolánka platí

J. Kanioková 14.4.2012 0:41

Taky, i když jako absolutní právní amatér, si myslím o tom celém případu zhruba totéž, co autor..

A Škarka je vlastně odsouzený za jiný trestný čin, než ten, pro který byl sněmovnou ke stíhání vydaný. Takže.... co výpovědi a důkazy... no, jsem zvědavá na pokračování..

a čistě právně (ne v prospěch Škarky) ten desetiletý zákaz.. tak se fofrem upinoží další zákon... děsí mě rychlokvašná plodnost parlamentu..

Ale jinostranní poslanci a hlavně všeholid mají své padouchy...

Tolik štěstí najednou...

J. Stejskal 14.4.2012 1:16

Re: Taky, i když jako absolutní právní amatér, si myslím o tom celém případu zhruba totéž, co autor..

Ona většina zákonů se dělá, když je po nich potpávka. To samo o sobě je správné. Pozoruhodné na tom je to, že se prostě nepočítalo s tím, že by se volený poslanec mohl dopustit kriminálního činu a tedy bude nutno z důvodu nástupu do vězení zbavit ho mandátu. Pokud by se takový zákon dělal na zelené louce dneska, bylo by to první, co by tam bylo psáno. Holt nebyly ty zkušenosti!

J. Kanioková 14.4.2012 15:43

No.... máte jistě pravdu, jen se bojím, že to může pokračováním jednou dojít až takto -

... komunisté Gottwald, Slánský, Nosek a Široký prosazovali, aby ve volbách nesměli hlasovat lidé, proti kterým bylo zahájeno řízení podle tzv. malého dekretu o chování, urážejícím národní cítění ...

http://cs.wikipedia.org...něk_Peška

L. Písařík 15.4.2012 16:05

Re: No.... máte jistě pravdu, jen se bojím, že to může pokračováním jednou dojít až takto -

Ano, tak to bylo. mého otce odsoudili jako nepřítele lidově demokratického zřízení a navíc mu zakázali na 10 let volit. Hádejte, koho mu zakázali volit!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Jo, a mě vyhodil z gymplu. Když jsem se vyučil zedníkem, byla mi brána vzdělání otevřena, pro jistotu jsem ji opatrně otevřel v úplně jiném kraji, než jsem původně bydlel.