4.10.2023 | Svátek má František


PRÁVO: Sociální soukromníci, asociální vláda

4.12.2006

V českých médiích se v poslední době opět množí diskuse o deregulaci nájemného, žalobách od majitelů bytů s regulovaným nájemným apod. Je zarážející, jak stát přenáší své povinnosti na soukromé osoby. Regulace nájemného, popř. jeho mírná deregulace je vysvětlována sociálními dopady na nebohé regulované nájemníky.

Majitelé bytů tak dostávají nájem, který nestačí ani na pokrytí nákladů s vlastněním bytu spojenými. Bydlení regulovaných nájemníků, např. některého poslance nebo podnikatele, tak dotují ze svého. Ještě zajímavější je případ, kdy takové byty vlastní obec. Ta dotuje regulované byty z námi zaplacených daní. Překvapuje mě, jak málokomu vadí případ podnikatele nebo poslance, který zdědil dekret na byt a hoví si v městském bytě dotovaném z daní nás všech, zatímco mladá rodina s malými dětmi a jedním vydělávajícím rodičem platí tržní nájem nebo vysokou hypotéku – a z daní ještě doplácí na obecní byty s regulovaným nájem. Jistě, v regulovaných bytech bydlí i chudí lidé. Nicméně jim má pomoci stát formou dávek. A toho poslance v regulovaném bytě nezmiňuji náhodou. Někteří v nich skutečně bydlí, proč by si pak tuto výhodu rušili?

Systémem, kdy je část bytů regulována a není jen pro sociálně potřebné, vzniká skupina privilegovaných obyvatel s právy většími, než mají ostatní. Je to stejné, jako by stát určil skupinu lidí, kteří mohou platit jen část nákupu, ne celý. Mohou nakoupit deset rohlíků, zaplatit čtyři a vše je v pořádku. Těch zbylých šest rohlíků některým pekařům nezaplatí nikdo, jiným my, občané druhé kategorie, ze svých daní.

Tvrzení státu o nutnosti deregulovat sociálně citlivě má navíc i další trhlinu: zvyšování cen energií. Např. ČEZ vlastněný převážně státem má každý rok nemalé zisky. Přesto se nikdo neptá na situaci sociálně slabších, když se zdražuje elektřina. Každý musí zdraženou elektřinu platit a v plné výši, nebo bude odpojen. Chtělo by se říci: nezdražujme tolik energie, můžeme rychleji deregulovat. Dopad na regulované nájemníky bude stejný a rychleji zrovnoprávníme i ostatní občany. Jenže to by peníze z ČEZu chyběly vládě v rozpočtu…