10.7.2020 | Svátek má Libuše, Amálie


Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Stehlik 28.5.2020 9:09

Tak nějak si řekněme na rovinu , že máme stále feudální soudní systém. Soudce je hlava pomazaná a žije ve své bublině . Porotní systém v anglii nebo americe aspoň vybere pokaždé jiné rozhodce a soudí vás takzvaně vaši sousedé .

J. Macků 28.5.2020 7:49

Do značné míry se řídí celý náš soudní systém formalistickým přístupem. Ani tak nejde o nějakou spravedlnost, ale o formální správnost. Požadavky na formální správnost, doplnění i jen formálních požadavků si státní zástupce případ přepinkává s policí, pak se soudem. Soud prvního stupně s odvolacím, případně dalším. Vše probíhá ve lhůtách a formálně správně. A případ se táhne léta, desetiletí, soudci odcházejí do důchodu, umírají, mezim se vymlouvají na znalce a další účastníky řízení. I soudcovská nezávislost by měla mít nějaké meze. Osvobodit je mohli i desetiletími a mohli se mezitím věnovat něčemu užitečnějšímu.

P. Hatina 28.5.2020 6:47

Jenomže no právě, být obžalovanými, tak beru vyhlášené nulové tresty s poděkováním a už se nepokouším o více. Ono jde totiž o to, že soudci svým rozsudkem projevili dobrou vůli, takže ani jim už za dosavadní nekvalitní rozhodování nic nehrozí (třeba kárné řízení), a mohou tu kauzu (po odvolání) dále protahovat do nekonečna.

V tom je ta ústavně deklarovaná nezávislost soudců u nás, jejich rozhodování může být zcela subjektivní.