24.1.2021 | Svátek má Milena


PRÁVO: Rittig znovu zadržený a propuštěný

30.9.2014

Lobbista Ivo Rittig byl v pátek znovu policií zadržen a před uplynutím 48hodinové lhůty znovu propuštěn na svobodu.

Policie v pátek provedla monstrakci, při které kromě Rittiga zatkla dalších devět lidí a všechny obvinila z praní špinavých peněz a tunelování. Státní zastupitelství mělo 48 hodin na to, aby požádalo soud o uvalení vazby.

Ivo Rittig byl během tří měsíců zadržen již potřetí. A potřetí propuštěn na svobodu. Žalobce navrhl uvalit vazbu na pět lidí. Jednu žádost stáhl a zbývající čtyři skončily pro žalobu fiaskem. Připomeňme si tiskovou konferenci po jiné monstrakci - při zatýkání Jany Nagyové-Nečasové a tří exposlanců.

Tehdy Ištvan a Šlachta hýřili úsměvy, sebevědomím a uspokojením z dobře vykonané práce a kauzu tří exposlanců označili jako vedlejší produkt v kauze Rittiga a Hrdličky. Také veřejně prohlásili, jak po nich půjdou.

Výsledkem bylo, že "hlavní produkt" zůstal na dlouhou dobu u ledu. Zatímco si Nagyová verdikt soudu už vyslechla a probíhá odvolací proces, Rittig stále běhá po svobodě. A je tomu tak i po páteční akci. V jeho případě dokonce nebyla žádost o vazbu ani podána. Navíc mu byl vrácen pas, který při zatčení dobrovolně odevzdal.

Domnívám se, že Rittig je člověk, který se pohybuje na hranici a často i za hranicí trestnosti. Patří mezi pijavice, které jsou napojené na systém bez ohledu na to, kdo zrovna vládne. Nicméně jsme v právním státě a i tomu největšímu padouchovi je nutno prokázat vinu.

Doba, kdy bylo možné kohokoli dostat ta mříže a onen "viník" musel pracně dokazovat svou nevinu, je už naštěstí pryč. Samozřejmě to přináší riziko, že se může úspěšně vyhýbat zaslouženému trestu šikovný zločinec. To ale neplatí pro "lidové soudce".

Ti mají jasno hned od začátku a ten, koho oni považují za viníka, nemá v jejich očích žádnou šanci. Dav chce vidět krev a v případě, že soud nerozhodne podle jeho představ, je ihned zkorumpovaný. Nejinak je tomu i v případě Rittiga.

Soud nenašel důvody pro vazbu. Sice konstatoval, že důvod stíhání akceptuje, ale to neznamená, že tím automaticky uznává vinu obviněných. Na druhou stranu se ukazuje, že policie či státní zastupitelství neodvedlo kvalitní práci.

Nebudu překvapen, pokud se obvinění ukáží jako neprůkazná. Úporná snaha dostat Rittiga za mříže už nabývá obrysů frašky. S velkou pompou proběhne zatčení a následuje propuštěni na svobodu. Každý uvažující člověk tak musí nutně přemýšlet, zda nemá Rittig pravdu s pojmenováním stále se opakujícího scénáře coby šikany.

Ponese někdo za trapný koloběh zatýkání a propouštění odpovědnost? Uvědomme si, že na Rittigově místě se může objevit kdokoli, stačí křivé obvinění ze závažného činu. Buďme rádi, že soud rozhoduje na základě důkazů a nikoli přání davu. To by se katovna nezastavila.

Převzato z Polanecky.blog.idnes.cz se souhlasem autora
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.