1.12.2021 | Svátek má Iva


Diskuse k článku

PRÁVO: Restituce – nekonečný příběh

V druhé prezidentské debatě byla opět otevřena otázka restitucí církevního majetku. Nešlo o jejich zrušení, to by už nyní nebylo prakticky možné, ale o jejich dodatečné zdanění. Jelikož církve u nás nejsou populární, oba přední populární politici, tedy prezident Miloš Zeman a premiér Andrej Babiš, jsou pro dodatečné zdanění restitucí. Nemyslím si, že je to dobrý nápad, a zdůvodním proč.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. Novák 7.2.2018 19:12

A co byste od bolševiků jako Zeman a Babiš čekal lepšího?

Paraziti z přesvědčení budou vždy hledat zdroj, z něhož by podstatnou část ukradli pro sebe a své podporovatele...

L. Severa 7.2.2018 14:38

Dotaz trochu mimo.

Odvádějí prezidentští kandidáti daně z darů určených k podpoře volební kampaně ?

P. Harabaska 7.2.2018 13:32

Upřímně řečeno, on to docela dobrý nápad je!

Nechápu, proč by stát měl platit provoz dobrovolných organizací, jako jsou včelaři nebo čeští bratři nebo snad dokonce česká obec muslimská. Ať církve vybírají od svých ovček příspěvek na provoz, stejně jako např. církev československá. Každý rok chodila obálka mé ženě i dceři, kterou jsme neprozřetelně nechali u nich pokřtít. Naštěstí jsme se přestěhovali, aniž jim manželka sdělila novou adresu. Oba věříme v Boha. Zda také ještě dcera, nevím. Víme však také, že k Bohu máme stejně daleko z cesty v lese jako z kostela.

M. Prokop 7.2.2018 14:06

Re: Upřímně řečeno, on to docela dobrý nápad je!

K tomu stavu se to pomalu blíží.

V. Pavelka 7.2.2018 18:55

Re: Upřímně řečeno, on to docela dobrý nápad je!

Páter Kolář, Jezuita , říká jak se Francouztí katolíci zřekli přehnaného bohatství , a jak je tam církev vážená, přímočará .U nás se ještě soudí,ještě pořádá sbírky .Je to obyčejná hamižnost.p.s. Josef II,dal zpět církvi majetek "v léno" tedy v užívání,a léno se neprodává , jak to dělá církevní věrchuška v Čechách . Bůh vás nakopne ...

V. Pavelka 7.2.2018 19:29

No

Katolická církev , není žádné demokratické združení veselých košiláčů !Je to hierarchická struktura , která si dělá co chce , bez kontroly státu ,v Polsku pomalu předvádí, jak se mají občané chovat , a až přijde čas ,spojí se s musulmany , kdo jiný může být za tou snahou o tak NEukončené přistěhovatelství ta okamžitá snaha o integraci a bez ohledů . P. Merkel a mnozí jsou reformovaní a NEůstupní...

J. Kanioková 7.2.2018 21:16

"až přijde čas ,spojí se s musulmany"

bolí paranoia ?

P. Harabaska 8.2.2018 11:36

Re: Upřímně řečeno, on to docela dobrý nápad je!

Eklatantním případem církevní arogance bylo prohlášení opata tepelského kláštera F.Z. Lobkowicze (již to jméno samo o sobě říká mnohé), který na dotaz novináře, proč církev z prostředků, jež dostává z restitucí, neopraví kostel v obci Mnichov u ML, kde věřící nemají kam chodit na bohoslužby, odpověděl, že restituce církevního majetku nejsou určeny na opravy církevních staveb. Patrně mají sloužit k vytváření dalších finančních prostředků nutných pro pohodlný život katolického kléru. Kristus, který mluvil o chudobě, by nad nimi musel zvracet.

B. Michal 7.2.2018 18:58

Re: Upřímně řečeno, on to docela dobrý nápad je!

Kdyby ty restituce neprošly, tak by podle tehdy platného zákona, který by platil i nadále, získala již další rok právo na financování státem i ta muslimská obec. To jaksi kritici opomíjejí.

Dále, pokud někdo má dojem, že šlo uzavřít lepší dohodu, proč to nikdo za těch 25 let ani nezkusil?

A dodám ještě, že faráři nikdy z daní placen nebyli, byli placeni z části výnosů ukradeného církevního majetku (ty výnosy ovšem významně převyšovaly náklady státu). A zbytek těch výnosů zůstával státu. Možná i proto se těch 25 let nikdo do vyřešení církevních restitucí nehrnul, ty cca 2 miliardy ročně, co státu zůstaly, se hodily.

V. Pavelka 7.2.2018 20:18

Boha jejich

No platy ,sociální a zdravotní, opravy budov, kostelů atp.Mají obrovský majetek a je jich pár tisíc a staví nové kostely . Nemají faráře ani k starým kostelům živíme tady 15O Polských farářů , a za nimi jdou polští věřící ,těch tam mají haldy, ta hra na" velkého Iluzionistu který je spasí ,mravenci...

V. Pavelka 7.2.2018 20:50

jelizah

Jak můžou správně věřit , když nevědí že Bůh je žena!

J. Kanioková 7.2.2018 21:17

Kde se staví nové kostely ?

P. Harabaska 8.2.2018 11:31

Re: Upřímně řečeno, on to docela dobrý nápad je!

Máte pravdu s těmi muslimy. To mi uniklo. Nicméně, pokud jde o ten "ukradený" církevní majetek, již Josef II zavedl do státního práva ustanovení, že "církevní statky nepřestaly být statky státními". Majetek ze zrušených klášterů byl převeden do zemských náboženských fondů, později sloučených do Náboženské matice. Rovněž František II r. 1809 zabavil církvi značný majetek. O původu církevního majetku lze vést diskuse, nakolik byl vytvořen z darů panovníků, z různých církevních daní a ofert nebo poplatků. Církev by dnes, jak dokládá řada neúspěšných restitučních sporů, po laické republice chtěla, aby jí nahradila to, oč ji připravili představitelé státu ještě monarchistického. Ať si církve platí jejich věřící tak, jak je to v jiných státech.

M. Pesat 7.2.2018 11:17

soudruh farar mlzi

"Tento stav, kdy stát „platil“ církve, byl církvi vnucen komunistickou mocí. Církve nemohly samostatně hospodařit. Vzpomínám si, jak jsem každého čtvrt roku musel jako evangelický duchovní podávat podrobný přehled o hospodaření sboru, jehož jsem byl správcem.

Restituce měly ukončit tuto kuratelu státu nad církvemi. Měly ukončit stav, který si církve dobrovolně nevybraly. A znamenají pro církve nabytí skutečné svobody, což je jen dobře"

soudruh farar mlzi, to byla obecna praxe svetske moci/panovniku, ze drzeli panbickare/cirkve ekonomicky pod krkem. Pokud jim cirkve/rady zacaly ekonomicky ci ideologicky prerustat pres hlavu, tak je jednoduse zrusili/zkonfiskovali. Koneckoncu, pozemkove refromy/konfiskace cirkevniho majetku delal uz soudruh Josef II, francouzsti kralove shrabli majetek Templaru. Pokud je nekdo verici v nabozenskem slova smyslu, jeho vec, OVSEM !!! Prisne jeho a pouze jeho personalni vec, zadne cirkve, zadne cirkevni skoly/symboly/poute/obleceni .... . NIC, milimetr za prahem kostela nikdo nesmi poznat, ze dotycny je panbickar a chran MARX kazdeho panbickare ktery by tahal svou viru/nabozenstvi na verejnost. Nabozenstvi/cirkve a nacionalismus jsou nejvetsi jedy lidstva a vzdy, za vsech okolnosti musi byt pod nejprisnejsi kontrolou svetske moci. Zejmena skolsvi, tam panbickare/cirkve odstrihnout od jakehokoliv vlivu. ABSOLUTNE, do hrdel a statku !!!

Cest :-)

E. Pawlica 7.2.2018 11:51

Machometáni vám to předvedou.

Náboženství/církve a nacionalismus jsou největší jedy lidstva. Napsal pan Pesat. Souhlasím a doplňuji: stejně nebezpečné jako všechny ideologie, komunismem počínaje, blbostí konče. ABSOLUTNĚ, do hrdel a statku! O tom posledním nás už brzy přesvědčí muslimstvo, davově se hrnoucí do Evropy, znásilňující místní ženy, zotročující jejich děti a odřezávající krky pod samotnými hlavami zdejších pitomců. K tomu jim dopomáhej Karel Marksmilián, Bedřich Angels jakož i Vladimír Iljič Lenivý s Džugášvilímem v pozadí. :-D

M. Prokop 7.2.2018 12:03

Re: Machometáni vám to předvedou.

Pingla Pešata neberte vážně.

A. Nový 7.2.2018 12:21

Re: soudruh farar mlzi

Á jé, nedovzdělaný komunistický pingl bere do huby Marxse, ke kterému se odvolává stejně jako islamisti k Alláhovi. :-))

J. Kanioková 7.2.2018 21:19

:)))))))))))

J. Schwarz 7.2.2018 10:50

Dodatečné zdanění

je zdůvodňováno zejména tím, že při vyčíslení finančních náhrad za nevrácený majetek byly církve vůči běžným restituentům zvýhodněny. A precedens existuje - extra zdanění výnosů ze solárních elektráren v reakci na poslaneckou sněmovnou schválený nesmyslně pomalý pokles státních dotací...

J. Chaloupka 7.2.2018 10:32

Pokračování: Byl to politický dar.

A každý dar by měl být zdaněn. Viz Nečasová dříve Nagyová.

M. Prokop 7.2.2018 10:42

Re: Pokračování: Byl to politický dar.

Vrácení (vámi) zloději ukradeného není dar.

E. Pawlica 7.2.2018 11:53

Re: Pokračování: Byl to politický dar.

Nejsme v Chaloupce na kraji lesa. Všechno zdanit! I babičku, co z lesa šedše nesavše roští vše!

J. Chaloupka 7.2.2018 10:31

Zákon není o restitucích, ale vyrovnání s církvemi.

Jak jinak vysvětlíte, že peníze dostaly i církve, které v r. 1948 ani neexistovaly, natož aby něco vlastnily.

M. Prokop 7.2.2018 10:44

Re: Zákon není o restitucích, ale vyrovnání s církvemi.

Bylo vysvětleno mnohokrát, takže ještě jednou pro negramoty: Dostaly to na úkor těch, které existovaly, aby byly výchozí podmínky církví přibližně stejné, při rušení státní podpory.

V. Pavelka 7.2.2018 20:41

Peníze a majetek

a potom Kristus ? a jeho odpuštění .

Ś. Svobodová 7.2.2018 10:27

Některé podivnosti tam jsou

Např. osvobození od daně z prvního prodeje nemovitosti. Obyčejný smrtelník může nemovitost prodat bez daně až po 5ti letech. Firma prodej nemovitosti musí danit vždy. Tuto část zákona bych zrušila. Instalováno to tam bylo samozřejmě dodatkem.

M. Prokop 7.2.2018 10:45

Re: Některé podivnosti tam jsou

Jenže soukromník si může vybrat, jakou nemovitost vlastnit. Církvím to "spadlo do klína", občas i v dost státem nebo jeho organizacemi zbědovaném stavu.

Ś. Svobodová 7.2.2018 12:25

Re: Některé podivnosti tam jsou

Ani ne. Církev si vždy žádá konkrétní nemovitost. Tedy o ruinu požádat nemusí. Taky není fyzická osoba. Navíc i fyzická osoba si občas vybrat moc nemůže a zdědí -li schátralou ruinu, i tu může prodat bez daně až po 5ti letech (pokud v ní nehodlá 2 roky bydlet).

Náhrady chápu, příspěvky po dobu 30ti let se skřípěním zubů taky. Ale toto je opět vyjímka ze zákona a ty nenávidím.

Z. Lapil 7.2.2018 14:04

Re: Některé podivnosti tam jsou

Já výjimky taky nerad, ale tohle je výjimečná situace od začátku a pan Prokop má pravdu.

Příklad: v rámci restituce nafasuju, co já vím, kus lesa. Ať je nebo není v pořádku - je to kus majetku. Já ale lesařit neumím, houby mi nechutnají a kňourů se bojím, tak to koukám prodat, a to pokud možno rychle. Zvlášť když podmínkou získání toho lesa je, že mě škrtnou na sociálce.

Můžu být klidně osobní: v rámci restituce a následné dědictví jsem přišel k mírně podčtvrtinovému kusu baráku a pole. Ujišťuju vás, že dědovo "hlavně ten barák neprodávej, ten tě uživí vždycky, nejspíš platilo za války, ale dnes rozhodně neplatí. Rozhodně ne pro dotyčný barák.

M. Prokop 7.2.2018 16:39

Re: Některé podivnosti tam jsou

Tak nějak jsem to myslel.