16.4.2021 | Svátek má Irena


PRÁVO: Řeč je o mailu

30.3.2009

aneb Všechno, co napíšete, může být a nejspíš bude použito proti vám

Mladoboleslavská Škoda podle médií propustí desítky, možná stovky lidí. Důvodem nebo možná záminkou je přeposílání pornografického videa pořízeného mobilním telefonem. Policie dokonce vyšetřovala, zda se nejedná o nezletilou školačku z místní základní školy, ale to se nepotvrdilo. Vedení firmy však trvá na tom, že jde o porušení pracovního řádu a etického kodexu.

Výpověď za přeposlání videa emailem je tvrdý trest. A nespravedlivý v tom smyslu, že něco podobného čas od času dělá většina českých zaměstnanců. Aspoň tedy z domácích firem a institucí, včetně těch státních. Pro ně je tedy aféra jakousi léčbou šokem. V zahraničí už podobné kauzy proběhly před deseti i více lety. Zejména v amerických a britských společnostech je vztah zaměstnanců k služebnímu mailu až úzkostlivě opatrný. Jeho prostřednictvím si většinou ani nevyřizují žádné soukromé záležitosti.

Mnohé firmy maily svých zaměstnanců monitorují. Existuje software, který jejich obsah automaticky "pročesává" a dokáže odhalit například maily obsahující vulgarismy, zmínky o sexu či jiná "podezřelá" témata. Objevují se častěji, než si většina lidí myslí. Už téměř klasickým příkladem jsou maily zaměstnanců zkrachovalé firmy Enron, které v rámci vyšetřování zveřejnila v roce 2003 americká Federální komise pro energetickou regulaci. Jednalo se o zruba 1,5 miliónu jednotlivých mailů od 176 zaměstnanců včetně managementu. Jejich databáze je od té doby volně přístupná na internetu. Dodnes je to dobrý materiál pro průzkum toho, k čemu se vlastně maily ve velkých společnostech používají.

Jistěže k práci, ale také k přeposílání vtipů, domlouvání večírků nebo flirtování. Firma Inboxer, která vyvíjí software pro monitoring emailů, zanalyzovala půlmiliónový vzorek a zjistila, že více než 10 tisíc mailů obsahuje vulgarismy a více než 70 tisíc mailů nějaký obsah se sexuálním podtextem. Analyzovat se však dá nejen obsah, ale i to, jak a od koho ke komu maily ve firmách proudí. Specialisté tvrdí, že tak lze odhalit, jaká je ve firmě skutečná hierarchie a kdo má v týmech klíčovou roli, a to bez ohledu na formální postavení či funkce.

Šmírování vlastních zaměstnanců se nám může zdát neetické a nevkusné. Právníci dokonce mohou namítat, že je zároveň nelegální, protože představuje porušování listovního tajemství. Ale faktem je, že to firmy dělají a pragmaticky řečeno by byly hloupé, kdyby tento "materiál" nevyužily.

Skandál ve Škodovce bude zřejmě pro české zaměstnance podobným "budíčkem", jako bylo zveřejnění mailů Enronu. Neboli že do mailu, a obzvláště toho služebního, nepatří nic, co by nemohlo být v budoucnu zveřejněno. A že se to kdykoliv může stát. Nejspíš teď v našich mailboxech ubydou všechny ty přeposílané maily s hloupostmi v přílohách. I proto je ta škodovácká lapálie vlastně užitečná.

(Psáno pro E15)
Převzato z blogu Extra se svolením autora.Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.