Neviditelný pes

PRÁVO: Rathův nesmysl aneb Co je vám, doktore?

6.11.2006

Do ordinace praktické lékařky se vbelhala stará, šedovlasá paní a opírajíc se o hůl pomalu došla ke stolu doktorky. Lékařka pokynula rukou a paní se posadila na židli vedle stolu.
"Tak povídejte, paní doktorko, co vás trápí?"
"Nebojte, paní Nováková, nebudu vás trápit odbornými lékařskými termíny, ale povědět vám to musím. To víte, už nejsem nejmladší, v dětství jsem prodělala zápal plic i spalničky, v dospělosti jsem si dvakrát zlomila nohu, byla jsem na operaci slepého střeva a kýly, teď k stáru se u mě projevuje dýchavičnost, do kolenou jsem dostala revma, zhoršuje se mi zrak a zrovna čekám na výsledky krevních testů, abych se dozvěděla, zdali nemám cukrovku. Mám potíže s ledvinami a kvůli srdci bych si asi měla konečně naordinovat pobyt v lázních. Stačí vám takové poučení o mém zdravotním stavu?"
"Myslím, že ano, paní doktorko."
"Tak buďte tak hodná, tady na ten papír napište dnešní datum a hodinu a připojte laskavě svůj podpis."
"Ráda, paní doktorko..... to asi bude vše, že? Mohu tedy jít?
"Běžte, paní Nováková, a za měsíc se na mě zase přijďte podívat."


Připadá vám taková scéna přitažená za vlasy? Nejste sami, ale přesně tak má dnes probíhat rozhovor pacienta s lékařem. Už pomalu týden se naši lékaři chovají protizákonně, protože nerespektují vyhlášku č. 385/2006 Sb. ze dne 21. července 2006 o zdravotnické dokumentaci podepsanou někdejším ministrem zdravotnictví Davidem Rathem, která právě 1. listopadu nabyla účinnosti a podle níž nás mají naši lékaři poučit o svém zdravotním stavu a nechat si to od nás podepsat.

Bývalý ministr Rath se kromě své arogance a sprosťáctví vyznačoval ještě jedním rysem - tím, jak dbal na svou mluvu. Většinou sice svými výroky každého urážel, ale dával si při tom záležet na výběru slov i na zřetelné artikulaci a snažil se nás ohromovat svou slovní zásobou. Jedním podpisem ale nakonec zboural pečlivě budované zdání vzdělaného člověka - nebo spíš odhalil, jaké vážnosti se u něj těšila jeho vlastní nařízení a jakou důležitost přikládal předpisům připraveným vlastními podřízenými. Hlavně že se jeho podpisy ve sbírce zákonů množily!
Dík jeho nedbalosti tak mohla ve Sbírce zákonů vyjít i výše zmíněná vyhláška, v jejíž příloze č. 1, části 6, písmenu A a odstavci b) nalézáme tuto perlu:

b) prohlášení pacienta, že byl v uvedený den a hodinu poučen uvedeným lékařem o jeho zdravotním stavu

Zdá se to jako malichernost, ale co kdyby nebyl někdo správně ošetřen nebo se chtěl prostě svému lékaři pomstít za dávný hřích a předal celou věc právníkům? To by se doktoři nedoplatili! Takže i přes zdání nepodstatnosti by nejspíš bylo vhodné, kdyby se konečně někdo z podřízených nového ministra Julínka předpisu ujal a chybu opravil. Jinak budou naši lékaři stále vystaveni nebezpečí postihu za pravidelné porušování zákonného předpisu nebo naopak my, pacienti, budeme v ordinacích nuceni slýchat sáhodlouhé monology o loupání v kříži, pohmožděných kotnících či bolestech hlavy našeho lékaře, ale o tom, co bolí nás a jak to máme léčit, se nedozvíme zhola nic.



zpět na článek