3.12.2023 | Svátek má Svatoslav


PRÁVO: Půjčit si při oddlužování? Žádný problém

11.4.2022

Zažila jsem už leccos a stále mě dokáže plno věcí překvapit. V minulém týdnu mi volal člověk, aby se zeptal, jestli chování jedné inkasní agentury je v pořádku. A jen tak mimochodem prohodil, že přece on ty splátky dané půjčky platí v termínech. Dobře ví, že kdyby neplatil, tak mu zruší oddlužení. Jenže když je v oddlužení, tak si nemá co brát další půjčky!

Oddlužením umožňuje společnost předluženým spoluobčanům vypořádat se s jejich dluhy. Dle aktuální úpravy může být oddlužení na tři roky při úhradě 60 procent dluhu, nebo na pět let, při minimální úhradě 1089 korun měsíčně insolvenčnímu správci a nejméně stejné částky pro rozdělení všem nezajištěným věřitelům. Dlužníkovi zbývá jen nezabavitelné minimum a všechny, i dodatečné příjmy, jdou na úhradu pohledávek věřitelů. Dlužník musí přiznat všechny příjmy, tedy i vratky z různých vyúčtování, daní, dědictví, výhry ve sportce apod. Současně se nesmí dále zadlužovat. Pokud by to porušil, oddlužení bude okamžitě zrušeno.

A na to tito šmejdi hřeší. Nabídnou půjčku lidem v oddlužení a mají velmi silnou páku při vymáhání splátek. O výši úroku nemluvě. Nezaplatíš? Hlásím to insolvenčnímu správci. Nebudu tady popisovat konkrétní praktiky, které se mi podařilo zjistit, abych ještě někoho neinspirovala. Chci hlavně upozornit, že se tohle děje, a vypadá to, že ne v úplně malém měřítku.

Co si budeme povídat, insolvenční správci nemají kapacitu všechny oddlužující se detailně kontrolovat. A ostatně nemají ani jak to zjistit. Aktuálně se oddlužuje 111,5 tisíce osob. Mnohým z nich, aby splnili podmínky oddlužení, přispívá určitou částkou třetí osoba. Tolik šlechetných dárců jako v insolvenčním rejstříku asi jen tak někde nenajdeme. Větší aktivitu by měli vyvinout i samotní věřitelé, tj. mají-li nějaký podnět, že u daného člověka není vše tak, jak tvrdí, měli by informovat insolvenčního správce. Bohužel jsou v této fázi spíše pasivní.

Když to shrnu. Velký otazník nad mnoha dary. Místo snahy uhradit věřitelům co nejvíce, tajné půjčky. A do toho naši zákonodárci připravují novelu insolvenčního zákona, která by měla dlužníkům zkrátit oddlužení z pěti na tři roky! Nedalo mi to a už jsem si cvičně počítala, jak bych se mohla efektivně zadlužit.

Zdroj: blog Echo24

Převzato ze Svobodni.cz se souhlasem autora

Jana Tatýrková