6.6.2020 | Svátek má Norbert


PRÁVO: Proč trestat pitbuly za lidskou hloupost?

13.7.2016

Za zranění nese odpovědnost chovatel

V Kanadě opět ožila debata o zákazu pitbulteriérů a dalších „nebezpečných“ plemen. K tomuto radikálnímu opatření chce sáhnout město Montreal v reakci na nedávný tragický útok psa v Québecu. Napadená žena jej bohužel nepřežila.

Starosta Denis Coderre prohlásil, že bude od září požadovat zákaz těchto psů ve městě. Pitbulové a psi dalších vybraných ras, kteří již ve městě žijí, by v případě schválení vyhlášky museli být registrováni, vykastrováni a na veřejnosti by měli nosit náhubek. Podobné zákazy už v některých zemích a městech platí.

Vždy platí, že ochrana lidských životů je na prvním místě. Dát psovi bojového plemene náhubek na veřejných místech by měl zodpovědný chovatel považovat za samozřejmé. Zákaz či mrzačení nevinných zvířat ale rozhodně správným řešením není.

Psi se stejně jako lidé rodí s různým temperamentem a povahou. Žádné štěně ale nepřichází na svět jako zabiják, toho z něj vždy udělá člověk. Přijímat populistická rozhodnutí a trestat psy za chyby chovatelů je proto alibistické a nemorální, zvlášť když existují jiná řešení.

Pitbulové byli v minulosti šlechtěni a zneužíváni ke krutým psím zápasům, je to tedy plemeno srdnaté a bojovné. Útočit na lidi ale tento pes v naturelu nemá, naopak k nim bývá velmi oddaný a přátelský.

Chov náročnějších plemen, mezi něž se pitbulteriéři počítají, není zdaleka pro každého. Jejich chovatel musí péči o své psy obětovat víc, než jen pětiminutová venčení ráno a večer. Musí psům rozumět, stát se odborníkem v pravém slova smyslu. Takové zvíře totiž potřebuje profesionální vedení a náležitý výcvik, aby u něj proběhla správně socializace a nestal se potenciálně nebezpečným – což ovšem platí pro každého většího psa, nejen u neprávem obávaných pitbulteriérů.

To, jak zájemce o chov „nebezpečných“ plemen svým svěřencům rozumí, lze ověřit pomocí kynologických zkoušek. Mohu také vřele doporučit povinné absolvování kynologických školení. Člověk, který má svého psa opravdu rád, nelituje času, který chovu věnuje. Ti, co si tak náročné zvíře koupí bez rozmyslu nebo jako živou hračku, a pak mu z pohodlnosti nevěnují potřebnou péči, jsou potenciálními viníky podobných tragédií.

Autor je generální ředitel a předseda představenstva Ekospol a.s.Otestováno dětmi: Kniha plná pohádek a známých postaviček od Disneyho
Otestováno dětmi: Kniha plná pohádek a známých postaviček od Disneyho

Oblíbené postavičky od Disneyho, jako jsou Minnie a Mickey Mouse, ožívají v knížce s příběhy na dobrou noc. Jak se líbí dětem a pomáhají jim usnout?


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.