31.1.2023 | Svátek má Marika


PRÁVO: Proč nesoudit v karavanu?!

21.12.2010

(dopis strýci do zámoří)

Milý Radovane,

k Vánocům Ti přeju mír a kdyby už náhodou nějaká válka byla, ať ji aspoň vyhrajeme:- ) Pokud bys k nám konečně už jednou na svátky přijel, ani bys nepoznal, žes byl tak dlouho pryč. Dělnická třída u nás furt vládne – Slavíky jsou zas elektromontér a švadlena, přestože Iveta Pomejová tuhle prohlásila, že ona se do špičky vracet ani nemusí, neb ji nikdy neopustila. Zákony měníme uvážlivě. Málem jsme už po dvaceti letech donutili i prakmotřence platit pokuty místo řidičů, kteří je svým mlčením chrání jak zpovědní tajemství, a bruselští Parkinsonové se nakonec přece jen velkoryse slitovali nad prodejem moc křivých okurek.

Novot je holt šlakovitě málo, ale jsou. Současný vnitra ministr je televizně přitažlivý, hlasově podmanivý, vtipný a věcný. Podřízení policajti ho však stejně moc nemusí, neboť jim na rozdíl od svých předchůdců nic nedal ani neslíbil, navíc nemá žádnou hodnost a nikdy neřídil křižovatku. Jeho fetišem je korupce, kterýžto výraz si neodpustí snad ani na křtinách nebo v dopise Ježíškovi. Přestože tu (tedy korupci) namísto četníků zatím odhalili jen jeho bývalí kolegové z novin a televize. Ale on je v nich zas. Noviny sice uvozují titulky o gripenech a pandurech, ale končí na sportovní stránce často bengálem na fotbale. Tož pan ministr oprášil dávný šílený nápad mobilních soudních síní na stadionech.

Abys pochopil, Radovane: Výtržnictví při zápasech není o nic častější než v hospodách, na náměstích nebo volebních mítincích. Ale pobuřuje diváky a voliče v televizi. Otcové prý kvůli němu odmítají chodit s malými dětmi na fotbal a návštěvnost klesá. Nevím sice, jestli desetiletého kluka bereš třeba do hospody, ale u nás v Brně nebýt řehtačky, poděláš se strachy v prázdných ochozech a nadto tam už chodíváme na občanky. Aby se prý mezi sebou nepromíchali fanoušci znepřátelených táborů. Přitom šance, že by se takový Sparťan vetřel jako provokatér mezi Baníkovce a naopak, je podobná kursu, který kdysi vypsala jedna londýnská sázková kancelář na pravděpodobnost sestřelení lochnesky Elvisem Presleyem pilotujícím UFO. Natožpak v Brně, kde se nás všech třicet fanoušků zná jménem.

Ale občas se přece jen při zápasech dějí nepřístojnosti. Které chce pan ministr trestat co nejdřív a na místě činu. Jistě si pamatuješ, Radovane, na soudní jednání přímo ve fabrikách pro zvýšení výchovnosti, takže přijeď, oprášíš vzpomínky. A budeš kulit oči! Ještě ani nedopadne utržená sedačka na hřiště či čepice zfackovaného pořadatele na zem a už budou odvážet „tifosiho“ za katr. Radkužel, dnešní hnusná humanita neholdující stannému právu přinesla problém. I nejzkrácenější trestní řízení si žádá pár zdržujících úkonů. Chce aspoň zapsat nějaké ty svědky. Dokonce i vyslechnout toho zpropadeného výtržníka. Vypálit na CD záznam bezpečnostní kamery. Nechat i toho nejpotetovanějšího holohlavce si zvolit advokáta a počkat, až přijede z Prahy, neboť toho správný Sparťan odnikud odjinud nezná a už vůbec neuzná. A samozřejmě si vyžádat rejstřík trestů (posílaných dosud podřízenými p.ministra nejraději až druhý den), protože počet zářezů na něm je prý dost důležitý. Postrachem bude mladistvý fan, u kterého mají vyrozumívací práva sociální orgán, rodiče a kdoví kdo.

Takže jistě chápeš, Radovane, že smysl soudních síní v kabině rozhodčích, zamýšlený snad kvůli tomu, aby výtržník z 1. poločasu byl rozhřešen o přestávce, ostrouhá. Už jsem Ti navíc jednou psal, že tzv. zkrácené řízení u nás je jen tehdy zkrácené, když o ně obviněný sám škemrá a je za to vděčný. Takže efekt má jen pro toho, kdo přijme obratem napsaný trestní příkaz (odpor proti němu znamená začít s celou parádou znovu, později a v justičním paláci) nebo poprosí o konání hlavního líčení hnedle, což mu sice bude blahosklonně umožněno, ale pak musí mít povinně obhájce a ten asi nepřišupajdí během přestávky. Nejblíž může sedět vedle na tribuně, ale určitě bude chtít aspoň dokoukat 2. poločas. Zrovna fotbalové výtržníky bych stejně mezi takovými pokorníky nečekal. Přelíčení ale stejně skončí až v pozdních hodinách, kdy předseda klubu Vašek Orel už lajnuje hřiště na další špíl, uklízečka si významně mokrou hadrou plácá o stehno – a ožralý fanoušek odchází s jediným nekompromisním, bryskním a pravomocným trestem = ujel mu vlak!

Bývalý reportér často točil o příbězích, které končily údajně nespravedlivým odsouzením. Praktická organizace procesu ho samozřejmě moc zajímat nemusela. Aniž by ji studoval dodnes. Proto Ti, Radovane, píšu, abys byl chytřejší, přestože on je myslím tím posledním, s kým by ses chtěl potkat. O víkendech, neboť tehdy se liga hraje, slouží na každém okrese jeden soudce. Víc jich být nemůže, to by byla facka vládě rozpočtové odpovědnosti. Rozhoduje o úkonech, které po něm žádá policie a návladní, jako jsou příkazy k prohlídkám bytů (od letoška už i kravínů…), telefonní odposlechy apod. Pak musí řešit osoby zadržené o víkendu na základě soudních zatykačů a které jsou navrhovány k vzetí do vazby nebo ke zkrácenému řízení, v menších okresech i o umístění odebraného dítěte – vše do 24 hodin. Brno je soudní okres největší, takže v den fotbalového zápasu soudci předvedou řekněme tak osm lidí. Řízení se konají buď v soudní budově, případně pro co nejvyšší efektivitu přímo v policejním centru. Zadrženého přivedou z cely pět metrů vzdálené, vyšetřovatelé, technici a kriminalisté dlí o patro výš, advokáti, tlumočníci a návladní už vědí, kam do středu města přijet. Podle ministrova plánu by se odpoledne v den fotbalového zápasu soudce se zapisovatelkou (nemluvě o chráněném počítači) přesunuli na stadion. Kde by seděli a čekali, jestli někdo náhodou nezařve něco hanlivého na Wilfrieda či Kweukeho nebo neudělá něco ještě strašlivějšího. Ani když se všichni diváci dopustí maximálně té hrubé neslušnosti, že při zápase usnou, stejně by sem do rozhodcovské šatny nebo jiné cimry museli policajti přes celé město vozit zadržené opilé řidiče, zlodějíčky i vrahy, neboť jiný soudce v městě není k mání a tomu pak nezbude než tu úřadovat s lidmi, jež s fotbalem spojuje maximálně Fortuna. Možná jsem se ještě, Radovane, nezmínil o jednom možném soudním rozhodnutí nad bujarým fanouškem. Je celkem rychlé: vzít ho do vazby. Nedokážu si však představit nic výtržnickou náladu zklidňujícího než anton odvážející raubíře ze stadionu mezi shromážděnými a rozlícenými jeho kamarády…

Ale to ještě nevíš, Radovane, že vyšetřování při fotbale u nás v Brně získalo další příznivce a grády. Fotbaloví majitelé našeho prvoligového klubu naznali, že letošní předposlední místo není jen tak. Půjčili si detektor lži a pohnali na něj celou jedenáctku i s trenérem, masérem a kustodem. Nechtějí už prý v hospodě poslouchat pomluvy o tom, co za ostudou stojí. To by panečku nevymysleli ani na ministerstvu životního prostředí, odkud se nynčko linou taky nějaké řeči o pochybných kšeftech! Hráči se musí podrobit výslechu, jestli nesázejí na své zápasy, neprodávají je a před nimi nehýří. Nejvtipnější na tom je, že k tomu dochází poté, co právě jejich majitelé střelili už všechny prodejné a perspektivní fotbalisty, aby si mohli dopřát každý postupně ferrari a maserati. Přitom i ten poslední zdejší divák dávno poznal, že naše jedenáctka není schopna žádný zápas prodat ani Slavoji Houslice a tipování na soupeře předpokládá milionáře, protože sázkový kurs bývá přesně opačný než na Elvise pilotujícího UFO.

Budeme se holt muset smířit s tím, Radovane, že na majitele brněnského klubu máme smůlu. První skončil za podvody ve vězení, druhý s prostřelenýma nohama od mafiánů v konkursu, třetí se chce napakovat. Původní stadion nám zteřel, až spadnul, z náhradního plácku na předměstí možná vybudujeme (další) justiční palác. Ten poslední stojí vedle hokejového Ronda, takže tady by ani mobilních soudních síní (v prosklených skyboxech, tím i s veřejností!) nebylo třeba. Škoda, že tam jsou diváci slušní, byť je na každý zápas vyprodáno. Lepší by to bylo na Velké ceně a to ani nemluvím o CzechTeku. Vůbec doufám, že fotbalem ministrův plán boje o rychlost soudního řízení nekončí. K trestné činnosti často dochází na různých Naci-Antiglobal-Gay Parádách. Veřejnost by určitě uvítala, kdyby při nich na konci průvodu jezdila třeba obytná Avia se soudním aparátem. Sbíral by nezbedy a hned cestou je patřičně převychoval.

Užij si, Radovane, krásné svátky a budeš-li je chtít oslavit naplno, přijeď pobejt, neboť bez sněhu a srandy nejsou vono. U nás je obojího na rozdávání.

Tvůj

jinak soudce Městského soudu v Brně