Neviditelný pes

PRÁVO: Problémy Sazky

21.1.2011

Společnost Sazka nemá podle předsedy jejího představenstva a generálního ředitele Aleše Hušáka žádné závazky po lhůtě splatnosti. Alespoň se tak vyjádřil pro ČTK v momentu, kdy komentoval návrh na zahájení insolvenčního řízení. Zjednodušeně řečeno, loterijní společnost by neměla mít problémy s hrazením dluhů a nesměřovala by k bankrotu.

Pokud by to byla pravda, pak dění kolem Sazky postrádá logiku. Její vedení by nemělo mít důvod se scházet a řešit kritickou finanční situaci firmy. Sportovní svazy by zase měly být spokojeny s tím, jak jim pravidelně a v dohodnuté výši přicházejí na konto peníze od této loterijní společnosti. Banky by bez problémů perspektivní firmě rády poskytovaly další úvěry.

Údajní věřitelé by zase jen těžko mohli podat návrh na insolvenční řízení.

Přitom realita nabízí poněkud jiný obrázek. Některé sportovní svazy si v médiích stěžují, že od Sazky už delší dobu neviděly ani korunu, nebo dostaly opožděně výrazně méně, než na co by měly mít nárok. Loterijní společnost má problémy přemluvit bankovní ústavy, aby jí půjčily peníze. Generální ředitel Aleš Hušák se snaží přesvědčit akcionáře, aby nepřijímali nabízenou pomoc, která by mohla změnit vlastnickou strukturu podniku. Zároveň se firma snaží prodat majetek, aby získala peníze na hrazení závazků.

V neposlední řadě právní zástupce podnikatele Radovana Vítka podal před několika dny na Sazku návrh na insolvenční řízení, které bylo zveřejněním v příslušném rejstříku formálně zahájeno. Vítek svůj krok opírá o tvrzení, že společnost je předlužena. Mimo jiné také kvůli tomu, že podle jeho rozboru výrazně nadsadila své pohledávky a nadhodnotila cenu O2 arény, která by měla být prodána. Vedení Sazky s tím nesouhlasí. Soud se tak bude zabývat tvrzením proti tvrzení a v průběhu následujících dnů či týdnů by měl rozhodnout o tom, na čí straně je pravda.

Pokud na straně Vítka a Sazka je skutečně předlužená, pak bude pokračovat insolvenční řízení. To by s největší pravděpodobností znamenalo konkurs firmy. Zjednodušeně řečeno by došlo ke zpeněžení majetku dlužníka a výnos by byl rozdělen mezi věřitele. Pokud se Aleši Hušákovi podaří zvrátit podaný návrh na insolvenční řízení, pak bude podnik podle všeho závislý na pomoci investora. Ten by musel pomoci s financováním firmy, aby byla schopna nejenom splácet své závazky, ale zároveň i běžně fungovat. Sazka má totiž velmi dobré postavení na tuzemském loterijním trhu, kterým ročně protečou miliardy korun. A protože jeho fungování je nastaveno tak, aby vytvářel slušné zisky, jde o lukrativní podnikání. Z tohoto úhlu pohledu je pochopitelné, že o Sazku je zájem.

Za současnými problémy loterijní společnosti však nelze hledat především dravou konkurenci. Firma je pod velkým vlivem ambiciózního manažera Aleše Hušáka. Byť jsou významnými akcionáři nejrůznější sportovní svazy a organizace, Hušák působí na veřejnost více jako majitel než jako člověk, který byl akcionáři do vedení dosazen, aby uskutečňoval jejich plány. To vše se podepsalo na některých sporných investicích, na špatném hospodaření společnosti a na současné hrozbě krachu.

Právě osoba Aleše Hušáka sehrála významnou roli při rozhodnutí o vybudování nové haly v Praze Vysočanech. Přitom už v té době se ozývaly varovné hlasy, že megalomanský projekt negativně poznamená ekonomické zdraví Sazky a ohrozí financování sportu v České republice. Aleš Hušák podobné názory odmítal a tvrdil, že si s každým problémem poradí. Vzhledem k tomu, že se umí pohybovat v zákulisí a že politici šli Sazce často na ruku, mohl vytvářet na veřejnosti dojem, že má situaci pod kontrolou a že ho nic nemůže zaskočit. Argumentovat mohl také tím, že lidé v hazardu utrácejí ročně miliardy korun. A většinu z nich pro sebe získávala právě Sazka. Také kvůli tomu, že konkurence byla nejrůznějšími překážkami včetně těch legislativních brzděna.

Jak ukazuje nejnovější vývoj, pravdu nakonec měli ti, kdo tvrdili, že se Aleš Hušák výstavbou haly pustil do dobrodružství, které ohrožuje fungování celého podniku. Nelze se proto divit tomu, že právě jeho odchodem podmiňují někteří zájemci svoji případnou pomoc Sazce. Zároveň se nelze divit tomu, že část akcionářů pod Hušákovým vlivem takovéto nabídky odmítá a tím pomáhá dostávat firmu do čím dál tím hlubších problémů.

Vysíláno na ČRo 6, publikováno na www.rozhlas.cz/cro6



zpět na článek