25.4.2024 | Svátek má Marek


PRÁVO: Pomáhat a chránit je nakažlivé

3.7.2008

Dopis strýci do zámoří

Milý Radovane,

určitě Ti unikl dávný výrok H.C. Leona, člena amerického soudu nejvyššího, že na soudce by se mělo nahlížet spíše jako na sfingu a nikdo by si ho neměl představovat ve vaně. Kašli na něj, mne si klidně ve vaně představ i s parníčkem. U nás na emerická moudra také nedáme.

Jistý pan Cyril, dříve myslím předseda jakési politické strany a jeden z nástupců Jana Masaryka, dnes zase čehosi ministrem, tuhle napsal o mém kolegovi z Brna, že vpuštěním TV kamer do jednací síně myslel než na veřejnou informovanost jen na svou sebeprezentaci a kariéru, čímž se chce dostat na 1. stránky novin a do hlavního zpravodajství. Prý na to doplatí malé děti, o které v kauze z malé příměstské obce jde. Tobě určitě nic neříkají, ale u nás je zná desetkrát víc lidí než bývalého, současného a jistě i budoucího ministra. Který už na titulní straně nebyl dlouho, asi nebylo proč. S děckama mělo být docela bestiálně nakládáno a pozadí příběhu předčí tajuplnost šifer mistra Leonarda. Já osobně netuším, jaká horší traumata je mohou ještě postihnout, když videosekvence z jejich klece tu viděl každý častěji než všechny góly Pavla Nedvěda dohromady. Zvláště v okurkové sezóně se beztak o ničem jiném nepíše a nevysílá, navíc i bez kamer se u nás všechno rozkecá, o čemž určitě ví např. Cyrilův šéf, a ten u soudu ani nebyl. Určitě však i jejich partaj hřímala před volbami do těch stejných kamer o transparentnosti justice, která je s věrohodností na štíru a Cyril sám kdysi tlačil ve své funkci milost pro jednoho opavského dle něj nevinného vykuka, co hodlal prošustrovat devatenáct mega. Teď je pohoršen, že soudce nevyloučil veřejnost, když to přece navrhovali všichni účastníci řízení. Ty nemáš, Radovane, na rozdíl od Cyrila doktorát z práv. Ale určitě chápeš, že ve většině trestních sporů nikdo o reality show nestojí. Obžalovaný stejně jako podvedený nebo znásilněný poškozený o ostudu, státní zástupkyně o utrácení za holiče před přenosem. Řídit se jejich zájmem, mohlo by se soudit v kumbále.

Ale jinak mne otevřený Cyrilův dopis nijak nenaštval. Právo nejen veřejnosti procesu, ale i vlastních názorů chráníme ústavou, a čmárat si proto může o čem chce. Já taky v putykách mudruju o Nedvědovi a gól ze dvaceti metrů jsem nikdy nedal. Aspoň kolegovi Pavlovi nezapálil garáž, jako prý jeden nespokojenec soudci u Frýdku-Místku. Navíc konečně sdělil národu něco konkrétního, neb dříve jako šéf zamini a partaje plodil jen květnaté a nicneříkající fráze. A já si aspoň vzpomněl, že to je už podruhé. Před časem se vyjadřoval k dalšímu oblíbenému tématu politiků – bezpečnosti. Ta jim též hodně leží na srdci. Prý by zločinnosti ubylo, kdyby policajti chodili v uniformě i po službě. Snad jen na koupališti by mohli být anonymní. Slova jasná, žádné floskule! Smál jsem se tehdy, až sousedi mlátili výhrůžně na ústřední topení. Další nápad diváka rady Vacátka! Tehdy bylo kriminality míň. Sebrals vozík před Jedovou chýší, v tu ránu tě chytila uniforma za flígr, píšťalka – a „čtverka“. Víš, Radovane, nejde ani tak o to, že i když bude Václavákem promenovat padesát četníků, stejně Ti fáro v noci z parkoviště ukradnou, Tvým dětem koks prodají a Tebe podvedou – nejlíp v notářské kanceláři, kde o mundúr nezavadíš. A informovanosti a bezpečí by přispěl ve svém ohozu i ajznbon a felčar. Ale když policajt bude muset v uniformě i spávat, vykašle se brzy na takovou rachotu brzy i ten zbytek, co zatím otálí s odchodným. A nejvíc budou chrochtat blahem pacholci. Takový kapsář, jiný lapka nebo sprejer (proti kterým snad mají mít uniformy největší smysl), kterého nejčastěji za ruku chytne kriminalista v civilu nebo bengo jdoucí ze služby, určitě uvítá, že má větší pravděpodobnost čistého vzduchu.

Ale, Radovane, tím boj politiků s naší bezpečností a ochranou nekončí. U nás Tě vrah moc často neodstřelí. Spíš zabije autem. Tím teď tady žijeme. Pokud jako poctivá herečka, pohodný nebo jaderný fyzik budeš sedět v parlamentu, asi Tě moc neužije na vylepšování šestačtyřicáté novely obchodního zákoníku v části akciových společností. Nebudeš se stále ptát svého svědomí a voličů v obvodu, „mít problém“ (nejčastější slovní obrat poslanectva) s přistoupením ČR k dohodě o potírání mezinárodního pirátství. Ale silniční zákon a provoz na silnicích vůbec – to je jiný kafe! Kdo by tomu nerozuměl, kdo každý den nesedí za volantem?!

Už dva roky po stovkách poslaneckých inovačních návrhů tu máme konečně přísnější pravidla. Která se nikomu nelíbí, proč taky? Přitom na mazané fígle jsme krátcí. Ani za osmnáct let jsme si neporadili s řidiči, kteří se mohou odvolávat na nespecifikované příbuzné. Což je zvláštní, protože auto je možno definovat taky jako zbraň a při zapůjčení kvéru, z něhož kulka někomu prošla hlavou, bys asi s tajemným synovcem neuspěl. Nicméně největší právnické mozky (mimochodem výše zmíněný Cyril je snad předsedou Legislativní rady vlády, což by měla být nějaká kapacita…) s tím zatím nehnuly. Tak novelizujeme v částech, kterým každý rozumí. Co sekat víc, co odpouštět. K tomu se, Radovane, ode mne názor nedovíš. Na to má svůj každý, kdo prolezl autoškolou. Na um řízení je tady pyšný kdekdo. Nejvíc se děsím těch, co skromně vecou: „Myslím si, že jsem dobrý řidič(ka)…“ Aniž bych je musel vidět, myslím, že s nimi může „být problém“. Zaujala mne kdysi jedna bývalá dětská pěvecká hvězdička, která takový výrok vysvětlila i na příkladu. Nesnáší fronty a zácpy. Čelí jim tím, že je, cituji, „rozpohybuje“. A to tak, že to vezme přes rantl nebo chodník. Poslouží tak příkladem ostatním. A je to, hned je prý po zácpě!

Ona naštěstí v parlamentu nesedí. Jiní, co jim vadí šikana městských strážníků, ano. Takže v rámci poslední schůze před prázdninami vsunuli a hned přijali zrušení jejich pravomoci měřit rychlost. Prý že ti mají na starosti něco jiného, buzerují zbytečně řidiče radary a ty staví hned za značku obce, které tak vylepšují rozpočet. Jeden podobný grafoman jako já, co má ŘP od r. 1963 a zaplatil za tu dobu prý jen 4 pokuty, tuhle v mém oblíbeném internetovém deníku za to politiky moc pochválil, asi padesáti expresívními výrazy strážníky označil za darmožrouty, nevzdělance, soukromé biřice a lapky starostů a přislíbil širokou voličskou podporu.

Musím se Ti, Radovane, přiznat, že si musím teď zapálit, abych se krotil před drsnými výrazy z obdobného soudku jako kolega psavec. A to jsem platil míň pokut než on a možná si pamatuješ, že jsem se pěkných pár let živil jako řidič hromadné dopravy. Proto dost litrů krve na silnicích viděl. Nezavinili je nejčastěji řidiči bez oprávnění, s jejichž absencí v novém trestním zákoně poslanci, kteří často mají ŘP taky od r. 1963, „mají problém“. Většina vytekla právě kvůli tomu, že řidiči jezdí jak hovada. Což o to, uvítal bych stejně jako ctný zákonodárný sbor a jeho voliči, že radarů bude míň a mně tudíž líp. Smyslem zákona však asi nemá být libost voličů-řidičů. Ale snaha, aby jich neubývalo. A na počet obyvatel jsme v tom hodně dobrým lídrem EU. Mého psavého kolegu stejně jako většinu poslanců vytáčí buzerace strážníků, bránící jim v klídku si zaparkovat, a jejich honba za pokutami. Možná jezdí jako ikona Světa motorů, ale stejně mu přeji, aby se žádný z jeho blízkých nesetkal se šoférem, který je z jiného těsta. A vůz nemusel vyměnit za vozík. Vždyť je v podstatě lhostejné, kdo a jaké radary umisťuje či obsluhuje. Pouze zda jsou jejich údaje přesné a ověřitelné. Dokud se nacházely v majetku chudé policie, bylo jich jak šafránu. Obce asi víc dbají o zdraví a majetek svých obyvatel než stát a naznaly, že jsou důležitější než Alíci bez náhubku. Tedy kromě Teplic. Tam údajně nemají žádné a nehodovost přesto stagnuje, říkal jejich primátor a senátor zároveň. Tady musí být radost jezdit i žít. Takový genius loci byl snem Verna i Marxe…

Argument, že si pokutami vylepšují svůj rozpočet, je jak z Teletubies. Ve stejně stupidním duchu by šlo napsat, že pokud se posílají do státního rozpočtu, slouží jen k tomu, aby poslanci měli na porcování většího grizzlyho. Což je jinak nejčítankovější, byť státem posvěcená, forma korupce, jak ví každý, kdo tento pojem nechápe jen jako tupé a naivní uplácení tisícovkami. Co je špatného na tom, že městům vylepšují kasu nezbedníci, co mají na rychlá auta?! Když navíc následky havárií určitě stojí víc. A že neměří tam, kde je třeba? Městské policisty úkoluje místní radnice, stejně jako policii stát. Pokud starosta nechává strážníky metr za značkou svého městečka, je asi blb. Tak to mají říct jemu a ne jim. Mimochodem, když ještě měřila jen P ČR, tvrdilo se o ní úplně to samé. A tomu, že by starostové na práva svých sousedů a jejich návštěvníků dbali méně než stát, určitě, Radovane, nevěříš. Když s pokutou přestupce nesouhlasí, budou ho řešit na okresním úřadě, ten patří státu. Tam může s nesmyslným místem a svými 51 km/hod. prorazit. Ale pokud platí nějaká pravidla, tak asi v celém vymezeném prostoru. Vozy MHD i tiráci mají GPS a nemyslím, že moc uspějí, když odhalenou překročenou maximální rychlost budou svádět na místa, kde to nikomu nemohlo vadit. Vztekat se nad tím, že pokuty za rychlost se mají platit jen někde, se podobá tolerování opilců jezdících jen po parkovišti. Nebo že policisté si zvyšují objasněnost stíháním zlodějů jogurtů. Revizoři kontrolou vybraných úseků. Přestože i to má reálný základ, ale asi to vadí míň. Rada jednoho z politiků, že pořízené městské radary má odkoupit státní policie namísto opravy služeben, by nenapadla ani Švejka. Odpovídá hlasu lidu, že by bylo dost peněz na všechno, kdyby se poslancům snížily platy.

V minulém i současném povolání jsem měl tu čest se setkat s oběma policiemi dosytosti (ne, že by mne to kdovíjak těšilo…). Ale rozhodně si netroufnu hodnotit, která je profesionálnější. Dělat z měšťáků bandu agresivních zakomplexovaných trotlů je paradoxní u lidí, kteří přijímají zákony, které kritéria jejich výběru a kontroly stanovují. Pokud dělají svou práci špatně, nechť nad nimi zavedou kuratelu. Nebo zruší. Ale už staří Římané říkali: „Abusus not tolit usum“ = „Možné zneužití čeho, nevyžaduje ještě zákaz užití vůbec“. Takhle drahé přístroje zreziví, část voličů si dál bude hrát na Schumachery, část ušetří šedesát ká u doktora, neboť pacient dovezený záchrankou do špitálu nemusí platit za ošetření, policajti místo na ulicích budou za keři a až postaví radar na prázdnou D2, zrušíme i je. Vždyť už teď ve spěchu před hromadným úprkem poslanců na prázdniny se jim do téhož zákona prý vloudila chybka ohledně vyšetřování jejich vlastních zločinů.

Víš, Radovane, nám už na fakultě ukazovali u některých zákonů pasáže zrozené poslaneckou iniciativou i důvody vzniku. Které z nich ční jak hřebík z boty. Pamatuji si, jak jsem kdysi nedůvěřivě naslouchal Tvému starému americkému bonmotu: „Když zasedá parlament, nikdo si není jist majetkem ani životem.“ Promiň.

Hezké prázdniny!

Tvůj

jinak soudce Městského soudu v Brně