29.3.2024 | Svátek má Taťána


Diskuse k článku

PRÁVO: Politici horší než zloději

Všechny totalitní režimy světa se snaží kontrolovat, co lidé říkají a co si myslí. Proto komunistická tajná policie za minulého režimu „napíchla“ stovky bytů, v nichž se scházeli režimu nepohodlní disidenti.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
I. Lyčka 10.9.2016 21:53

Fascinuje mne představa obyvatelů velkoměst,

že my venkované nemáme na práci nic jiného, než přijít z práce a každodenně řezat dřevo na piliny, měnit olej v autech a pak to plnit do PET láhví, abychom měli zásobu na zimu a trávili tim vesnickou a městskou populaci.

T. Marný 10.9.2016 21:57

Re: Fascinuje mne představa obyvatelů velkoměst,

To víš, panelákoví zelený, to jsou odborníci. Stačí je sledovat, když se objeví na venkově, v přírodě ( lepší než televize ).

P. Rada 10.9.2016 22:51

Fascinace představou?

Pokud chcete něco "sledovat" a nejen si fascinovaně představovat - tak až zas nastane chladno a přestane foukat vítr, projedte se českým dolíkem a rozhlížejte se kam až vám všudepřítomné kouřmo dovolí. Začíná to pálením staré trávy, spadaného listí... a o další se postará "destilace pevných paliv" v lokálních topeništích.

I když ve městech žije zhruba polovina populace státu stísněně a v aglomeracích jako je Ostravsko bývá doposud popílek a další polutanty blízko hranic hygienických norem, tak přesto je paradoxně málo osídlený venkov začouzenější jak mnohé městské části využívající plynofikaci, tepelné izolace a pod.

Jinou kausou k zamyšlení jsou na venkově často chybějící čističky odpadních vod .... a všechno to co s venkovské krajiny, kde se půda tvořila tisíciletí... dnes po kdejakém deštíčku hned odnášejí řeky až do oceánu. Bude to asi také tím, že obhospodařovat vlastní se už leckomu s pohodlnosti nechce a tak 80% půdy je obděláváno v nájmech - a po nás potopa.

Dávám Vám ale zapravdu, že na venkově těch "zelených" moc nenajdete. Rozvoj takových hnutí byl vázán na období, kdy se ještě v městech dýchalo opravdu velmi těžko a i vzdálené lesy trpěly masivní kyselou depozicí a tak se někteří těmto praktikám začali "zelení" vzpírat.

Doba se změnila, nejočividnější problémy se zdařilo odbourat i když zdaleka né všechny a na ty dnes stojící víc roztroušeně, odlehle... by mělo zapůsobit i nové zákonodárství. Kyselá depozice totiž celostátně poklesla oproti neblahým letům 80tým jen na jednu čtvrtinu a to je doposud hubený výsledek.

T. Marný 11.9.2016 6:19

Re: Fascinace představou?

To, že chybí na venkově občanské vybavení, zázemí( čističky, atd. )je dáno rozdělováním daní zpětně na občana. Na prážáka je 7 - 10x více, než na venkovana. Je nutné vrátit se co nejdříve k prvorepublikovému zemskému uspořádání ČR = 3země + Praha. A daně vybírat podle jejich konkrétního vzniku, ne podle sídla firmy ( fiktivního ).

P. Rada 11.9.2016 8:16

Re: Fascinace představou?

Na venkově ale nechybí zdaleka jen "občanské vybavení". Pračku která chrlý do trativodu kde co tam má kde kdo... o motorizaci nemluvě. Chybí tam totiž i kýžená bočanská odpovědnost, konkrétněji odpovědnost k zatěžování okolního prostředí. Daleko více se lze např. na setkat s názorem, že s přírodou je třeba bojovat o zdroje na venkově než ve městě. Je to prostě dáno situací umožnující řádově menší měrné zatěžování okolí a tak právě na venkově vývoj enviromentálních postojů v přepočtu na občana relativně za městem zaostává a to i když se tam obecně žije relativně v daleko užším vztahu k přírodě.

Používání herbicidů, pesticidů... hnojení rybníků... ale i přestavba lesů především na dřevně produkční zony, to jsou specificky venkovské vlivy které ale už razantně snížily biodiverzitu krajiny a za které prakticky nikdo nenese faktickou odpovědnost prostě proto, že si jich tamní obyvatelstvo podobně málo všímá jak toho kouře ze zahrad a lokálních topeništ.

Na druhou stranu ale na vesnické obyvatelstvo už nyní daleko více dopadají např. změny klimatu a to v podobě úbytku vody ve studních, změně výnosů polí, ataků kůrovce a pod. Je tedy možné, že i tam dojde pod vlivem drastického poznání také k probouzení enviromentálního cítění jak kdysi v zasmogovaných městech. Otázkou je, zdalit ještě zavčas.

F. Lesniak 11.9.2016 11:59

Re: Fascinace představou?

Každému něco chybí. Vám třeba znalost gramatiky. Je to opravdu ostuda.

P. Rada 11.9.2016 14:54

Re: Fascinace představou?

Ano a tuplovaně mi zde chybi textový editor... kulhám, koktám, spěchám... a to vše je ostudné.

Jsem ale rozhodně rád, že věcně se mnou souhlasíte - primárně jde o diskusi a nikoli v jazykovém koutku.

T. Marný 11.9.2016 18:50

Re: Fascinace představou?

Nejsi náhodou z těch, co před 25roky vykřikovali - všechno dovezem !