PRÁVO: Podvod na malých akcionářích
Vyvlastnění ve dvou krocích
Nemravnost postupu firmy E.ON vůči obcím, ale i dalším malým akcionářům, začala dne 19. července 2005 na valné hromadě, kde E.ON rozdělil firmu na akciové společnosti Energetika, Distribuce a Poradenství (E.ON Česká republika, a. s.), přičemž malé akcionáře vyhnal do posledně jmenované firmy. Pokud se jim to nelíbilo, mohli svoje akcie firmě odprodat za nabízených 3.600,- korun v přepočtu za jednu bývalou akcii Jihomoravské energetiky, a. s.. Těm, kteří odmítli, zůstaly akcie společnosti E.ON Česká republika, a. s. (divize Poradenství bývalé JME) a následně byli na valné hromadě této společnosti dne 21. října 2005 na základě sporných ustanovení obchodního zákoníku procesem squeeze out z firmy vytlačeni. Aktuální hodnota akcií bývalé JME a. s. by se dle nezávislého odhadu pohybovala téměř na úrovni deseti tisíc korun, ale ani tato cena není podle zvyklostí ze světa dostatečná, protože tam musí být v náhradě za vyvlastnění zohledněny i budoucí výnosy. Vytlačovaný akcionář si musí být schopen za náhradu pořídit jinou, stejně lukrativní investici někde jinde. Uvedenými dvěma kroky, nerovnoměrným rozdělením a následným squeeze –out, se tak majoritní vlastník elegantně malých akcionářů zbavil. Došlo k vyvlastnění za zlomek skutečné ceny a kdyby obce nepodaly na E.ON a. s. žalobu už za první, neférové rozdělení firmy, těžko by mohly napadnout cenu, za kterou jsou následně vytlačované z firmy E.ON Česká republika, a.s.. Tato firma totiž ještě stihla za několik prvních měsíců své existence výrazně snížit vlastní kapitál, aby se nebylo o co dělit, neboť z prodeje akcií zaznamenala ztrátu cca 800 mil. Kč. Podle odpovědí představenstva E.ON Česká republika, a. s. na valné hromadě konané dne 21. října 2005 na dotazy menšinových akcionářů navíc lze usuzovat, že společnost a její hlavní akcionář budou nejasná ustanovení obchodního zákoníku upravující výplatu menšinových akcionářů vykládat tak, aby převážné části menšinových akcionářů nemuseli vyplatit vůbec nic.
Trestní rozměr podvodu
Po podání žaloby je třeba řešit i trestní rozměr tohoto podvodu, protože jen na okrese Žďár nad Sázavou E.ON připravil obce o desítky miliónů korun. Výsledkem žalob by mělo být zachování podílu v lukrativních firmách nebo v krajním případě spravedlivé vyrovnání.
Rozhodnutí soudu bude v tomto případě, kdy soukromý subjekt vyvlastňuje veřejný, ukázkou toho, kam až u nás sahá vliv silných skupin a zda jim malí akcionáři, kteří unikli Viktoru Koženému, mohou čelit a najdou oporu alespoň v našem právním systému. Z pozice senátora na tento stav upozorňuji také Ústavní soud.
Ing. Josef Novotný
senátor za okres Žďár nad Sázavou
a bývalý starosta Bystřice n. P.