25.4.2024 | Svátek má Marek


PRÁVO: Podám podnět FBI k šetření dění v Kodani

15.12.2009

Chci znát pravdu!

Podíval jsem se na dění v Kodani a některé tamní ekologisty z jiného úhlu pohledu, z pohledu trestního práva. Připusťme, že případné přeceňování vlivu člověka na oteplování může být účelové a že jde o velké peníze.

Náš trestní zákoník (a jinde na světě je to obdobné) počítá s takovým chováním jednotlivců nebo organizovaných skupin, které se dotýká práv třetích osob. Pokusme se tedy podívat na aféru Climategate z pohledu, u kterého se zatím nikdo veřejně neodvážil udělat nějaké konkrétní kroky. Jenže občané tu nejsou od toho, aby se báli vlády. Každá má mít primárně respekt z občanů. Jinak se nám může naše demokracie zvrhnout do vládou řízené skryté diktatury s cílem obohatit úzkou skupinu lidí na úkor nás všech. Vše níže uvedené se týká aféry Climategate:

§ 199 Šíření poplašné zprávy

(1) Kdo úmyslně způsobí nebezpečí vážného znepokojení alespoň části obyvatelstva nějakého místa tím, že rozšiřuje poplašnou zprávu, která je nepravdivá, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok nebo peněžitým trestem.

(2) Kdo zprávu uvedenou v odstavci 1, ač ví, že je nepravdivá a může vyvolat opatření vedoucí k nebezpečí vážného znepokojení alespoň části obyvatelstva nějakého místa, sdělí podniku nebo organizaci nebo policejnímu nebo jinému státnímu orgánu anebo hromadnému informačnímu prostředku, bude potrestán odnětím svobody na šest měsíců až tři léta nebo peněžitým trestem.

§ 248 Zpronevěra

(1) Kdo si přisvojí cizí věc nebo jinou majetkovou hodnotu, která mu byla svěřena, a způsobí tak na cizím majetku škodu nikoli nepatrnou, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta nebo zákazem činnosti nebo peněžitým trestem nebo propadnutím věci nebo jiné majetkové hodnoty.

§ 250 Podvod

(1) Kdo ke škodě cizího majetku sebe nebo jiného obohatí tím, že uvede někoho v omyl, využije něčího omylu nebo zamlčí podstatné skutečnosti, a způsobí tak na cizím majetku škodu nikoli nepatrnou, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta nebo zákazem činnosti nebo peněžitým trestem nebo propadnutím věci nebo jiné majetkové hodnoty.

******************

A teď si představme, že ne každému, kdo hlásá „dobro“, jde o dobro. Představme si (a to nám nedá ani tolik práce jak u nás tak v zahraničí), že jednotliví představitelé vlád a ekologistických organizací sledují svůj vlastní cíl. Například zisk cizích finančních prostředků, udržení a zvýšení zaměstnanosti svých vlastních doposud loajálních lidí v „oboru“, osobní obohacení na „veřejných“ zakázkách, zisk v podobě vyvolané davové psychózy a stoupající obliby u voličů v době voleb...

Myslím, že je více než vhodné, aby v souvislosti s aférou Climategate FBI i jiné složky nešetřily kdo a jak přišel k materiálům, které se neměly nikdy dostat veřejnosti do rukou, ale primárně to, co je jejich obsahem a zda jejich původci nenaplnili vědomě skutkovou podstatu některých trestných činů či je nepřipravovali.

Proto jsem se rozhodl k ojedinělému kroku. Psát blogové články je v rámci svobody slova fajn, ale pokud jde o skutečnou svobodu, nestačí to. Učiním podání k FBI, neboť dosah případných důsledků se týká také USA. Českým úřadům v této věci nevěřím. Obávám se totiž, že celá situace je již příliš daleko a případné zanedbání řešení nás může stát všechny hodně. A já se rozhodně necítím být mlčící většinou. Cílem FBI je mimo jiné boj proti zločinným organizacím a společnostem, a to jak místním, tak mezinárodním.

Pokud už prověřují privatizaci České spořitelny a kauzu Gripen, není nejmenší důvod se jim nesvěřit i v kauze Climategate, která se dotýká v důsledku i občanů České republiky a jejich peněz.

PS: Na tomto blogu budu českou veřejnost informovat o průběhu. Pokud bych zde snad nějakou dobu neuveřejnil článek... snad nebudu "nezvěstný" ;-). Já to prostě musím udělat. Opravdu chci znát pravdu, nebo pro to alespoň udělat maximum možného.

Převzato z Frantisekmatejka.blog.idnes.cz se souhlasem autora.

Česká republika