18.5.2022 | Svátek má Nataša


Diskuse k článku

PRÁVO: Pecunia non olet

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Sherry 12.3.2008 14:34

Autor vůbec nepochopil...

Na trhu práce je zaměstnavatel zákazníkem, který platí za práci, kterou si kupuje od svých zaměstnanců (služba "poskytnutí pracovního místa" je chimérou - pokud by byla zaměstnavateli zaměstnancům poskytována taková služba, museli by za to zaměstnanci svým zaměstnavatelům platit; navíc stát by měl další danitelnou aktivitu svých občanů).

Společnost by se měla rozhodnout, zda bude fungovat v čistých cenách (za zboží, služby i práci) nebo hrubých (čistá cena + povinné odvody). Nikoli případ od případu v různých podle toho, jak se státu hodí zatajovat místa transferů peněz od občanů ke státu.

U nás je zvykem fungovat v hrubých cenách (ačkoli to např. komunikační operátoři nerespektují nabízejíce za korunu SMS, která ve skutečnosti stojí korunu a 19 haléřů), které jsou u zboží a služeb odvozeny od čistých cen (základem pro výpočet je čistá cena, nikoli hrubá!!).

Podobně by mělo fungovat stanovování cen práce - základ pro výpočet odvodů by tedy měla být čistá cena práce (peníze, které fyzicky dostane zaměstnanec na ruku), v pracovní smlouvě (analogicky jako u smlouvy o poskytování jakýchkoli jiných služeb dlouhodobého charakteru) by měla být uvedena celková cena (= čistá cena + z ní spočítané odvody).

Jestli stav zavedený 1. ledna t. r. je prvním krokem na cestě k nápravě existujících deformací, považuji za velký úspěch už jen to, že stanovuje povinnost uvádět na výplatní pásce mzdové náklady (nejen hrubou mzdu). Protože rozdíl mezi nimi a čistou mzdou udává míru státní příživy na plodech práce zaměstnanců, nikoli rozdíl mezi hrubou a čistou mzdou, jak se zaměstnanci - až na pár výjimek - domnívali.

Jiří Chýla 12.3.2008 16:33

Nejen autor vůbec nepochopil...

ale celý svět, včetně našich vzorů, USA a Dzurindovského (i Ficovského) Slovenska, nechápe že hrubá mzda je pitomost a stále tvrdošíjně rozlišuje mezi hrubou mzdou (z níž se počítají daně) a odvody (zaměstnance i zaměstnavatele) na sociální pojištěn, z nichž se daně neplatí.  Sherry by se měl s Topolánkem, Kalouskem i celou naší vládou vydat na misijní cestu do všech koutů světa a všem vysvětlovat, jak to správně dělat. Přísvěvek Sherryho by byl vhodným manuálem.

Jura Jurax 12.3.2008 17:20

Re: Nejen autor vůbec nepochopil...

Probůh, jde přece jen o hru s čísly - vysvětlováno to bylo tolikrát ... :-/

Superhrubá mzda je konstrukt umožňující dodržet daň ve výši 15%, jak bylo slíbeno. Triviálním výpočtem lze zjistit percentuální výši daně postaru - z daňového základu, jenž byl hrubá - pojištění - odpočty, méně triviálním pak vyši daně ve starém systému s uvážením odpočtů a úlev. Nemýlím-li se, postaru je to procento daně něco nad 22% - což je ovšem víc než předvolební slib. V každém případě odvedete státu stejně peněz; výkřiky o zdanění pojištění jsou jen výkřiky těch, kdož nechápou.