4.12.2021 | Svátek má Barbora


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Loki_F 2.6.2007 9:04

Děkuji autorovi za dobrý článek, vyjádřil i můj názor.

Je pozoruhodné, kolik naivků se v diskusi vyskytuje, dokonce s názory svědčícími o závažných nedostatcích v chápání (Vilém - od něhož se to dalo očekávat, ale například brilantní komici s nicky "doktor" a "milan").

Díky také tomu, kdo zde přidal odkaz na citáty z Wikiny - vesměs dokonale ilustrují i zdejší diskusi - rozdíl mezi těmi, kdo by chtěli držení a nošení zbraní kotrolovat a těmi kdo si uvědomují sociální rozměr schopnosti bránit svoji svobodu, majetek osobní integritu. Tne rozdíl je patrný z následujících dvou citátů:

"Jeden člověk s puškou je schopen kontrolovat sto odzbrojených...provádějte plošné prohlídky a za nalezené zbraně popravujte."  - V.I.Lenin

"Svobodní lidé by nejen měli být ozbrojeni a disciplinovaní, ale měli by mít dostatek zbraní a munice, aby uhájili svou nezávislost před kýmkoliv, kdo by je chtěl utlačovat - včetně jejich vlastní vlády." - George Washington

};D)))

aster 2.6.2007 21:24

Re: Děkuji autorovi za dobrý článek, vyjádřil i můj názor.

Samozřejmě má každý kus pravdy i na základě vlastní zkušenosti. Někdo chodí v noci tunelem, někdo lesem, někoho přepadnou doma, el myslím si že nošení zbraně tento problém nevyřeší. Citát Washingtona je už dnes trochu mimo čas a tehdejší realitu. Navíc, když se vás bude chtít někdo zbavit,neudělá tu blbost aby vás sám odstřelil. Prostě si zaplatí a už vás nikdy nikdo neuvidí. Ještě tu je otázka, proč v tom tunelu není občas provedena policejní kontrola, v nočních dobách. Zase jsme u toho, že policie nestojí za nic. Taky bych se divil, že by vlezli v noci do nějaké díry, aby nedej bože náhodou nepřišli o vlastní bouchajdu. Lepší je projíždět městem autem, aby se dalo včas ujet. Pokud vím, když dobře funguje stát a jeho instituce, nemusí se obyčejný občan starat o svojí bezpečnost. Každý nemá na vlastní ochranku.

Loki_F 4.6.2007 0:44

Astere, nepsal jsem o žádných tunelech ani o policii!

To jenom polemizujete s názory, které zazněly v předchozí diskuzi, nikoli se mnou...

Já jsem psal o sebevědomí, hrdosti, svobodě a totalitě.

A to je opravdu o něčem úplně jiném

Sid 1.6.2007 23:57

Se zbrani to je tezke...

Splnuji pozadavky zakona na to, abych vlastnil zbran...

Tak si ji poridim, abych ochranil sebe a svoji rodinu.

Protoze mam deti, nesmin nechat zbran valet jen tak bez dozoru (je to i pozadavek zakona). Dam ji tedy do trezoru.

Prijde zlodej. Ach ouvej, mam zbran v trezoru. K cemu mi zbran je? K nicemu....

Ivoš 2.6.2007 14:23

Re: Se zbrani to je tezke...

Proč plácáš hlouposti? Máš podle zákona i jiné možnosti než jen trezor, stačí znát zákon a přemýšlet ... ale to se musí chtít, že? A ne jen hledat důvody proč to nejde ...

Honza 1.6.2007 22:09

Pokud by se občan měl spolehnout na to,

že jej ochrání policie, museli bychom si platit cca 5 milonů policistů. Vzhledem k tomu, že je to naprostý nesmysl, mohou vždy nastat situace, kdy slušného občana někdo ohrožuje a žádná policie u toho není. Sice pak možná násilníka dopadne a ten je možná i potrestán, ale napadenému občanovi už to život nebo případně majetek nevrátí. Samozřejmě, že ani držení střelné zbraně slušnému občanovi nezaručí, že se nestane obětí násilí, ale přece jen za určitých okolností může být užitečné. Navíc samozřejmě působí odstrašující efekt toho, že případný útočník může počítat s ozbrojeným odporem. Na druhé straně dostupnost držení zbraní pro většinu občanů zvyšuje pravděpodobnost, že si ji pořídí blbec, který s ní neumí zacházet, nebo psychicky labilní jedinec, který ji zneužije. To ale platí třeba i o držení osobních automobilů a jak vidět společnost se faktem, že po silnicích jezdí ne zrovna malý počet lidí, kteří se po usednutí za volant změní v maniaky, ohrožující ostatní tunou železa na čtyřech kolech (což je mnohem nebezpečnější než pár gramů olova s pcelovým pláštěm) beze všeho smířila a bere oběti autonehod jako nutnou daň svobodě vlastnit a používat osobní dopravní prostředek. Takže argumentovat proti možnosti držet zbraň celkem zanedbatelným početem nehod nebo zneužití je celkem dost nesmyslné.

Magor Milda, Dr.Sc. 1.6.2007 22:28

Re: Pokud by se občan měl spolehnout na to,

všechno opravdu nemůže za nás vyřídit vrchnost. S tím autem je to opravdu tak, ty tuny jsou zpravidla spíše dvě až tři a nebezpečnost srovnatelná s bojovými zbraněmi.

Snad by mělo před pořízením zbraně předcházet hodnocení žadatele, jeho situace a psychiky. Jako obyvatel samoty bych se cítil jistě bezpečněji, kdybych měl v dosahu střelnou zbraň, v paneláku je takový argument ovšem méně účinný. Snažím se zajistit svoji bezpečnost pasívně, v přízemí je vše důkladně zamřížované, všechny možné vstupy pro lupiče jsou až trojnásobně jištěné. Přesto o pořízení krátké zbraně uvažuji.

Magor Milda, Dr.Sc. 1.6.2007 21:22

Mít zbraň je ovšem také nebezpečné

zejména pro jejího majitele. Nošením zbraně vzniká psychóza, která dost skresluje skutečnou situaci. Ne každý snědý, který se za mnou nějak táhne, má něco nebezpečného za lubem. Spíše chce žebrat nebo vytáhnout šrajtofli z kapsy, ani ozbrojen zpravidla není.

Odhadnout, jaká je opravdu situace, je mnohdy těžké.

Jednoznačná situace je, přistihnu-li někoho na svém oploceném pozemku nebo v mém bytě. Pak se jedná o vloupání a určit, co ten narušitel, který už musel překonat překážky jako plot, zámek nebo mříž opravdu má za lubem, přesahuje možnosti napadeného. Bránit svůj majetek, svůj byt a svůj život musí být svaté právo každého občana, a to všemi jemu dostupnými prostředky. Požadovat od napadeného, aby počkal, s jakou zbraní bude napaden, je idiotský nesmysl.

Michal 1.6.2007 19:07

dokud na palubě letadel pár spolehlivých mužů mělo zbraně s vhodnou municí, BYL ÚNOS NEMOŽNÝ, podobně jako při

vykonavatelsnoti práva, dosud má většinu spravedlnost...jak bude soud bezbraný, nebude moci soudit, jako ve vzpourách, jako když nastoupí socialistiucká lůza třeba lidové milice..

něco statečných občanů mohlo zastavit i gottwalda, v rakousku k zabránbění komunistů použili i pouličních lamp, když to nešlo jinak, ovšemže včas a s podporou významné části publika...

pokud ovšem obrana nemá šanci na úspěch, jinak lépe ji nepodstoupit, zbytečná msta, pachatele bezpráví umučí jejich vlastní vnoučata v domovech důchodců..poptejte se na dobříši, jak ve tzv. státním sanatoriu hnili čelní bolševici

nepolitik 1.6.2007 18:15

Nemám nic proti držení zbraní, ale

než bude někomu její držení povoleno musí se podrobit určité proceduře, která sníží na co možná nejmenší procento pravděpodobnosti její zneužití tímto držitelem. Vyloučit to nikdy nelze, jako nelze vyloučit to, že když chce někdo vraždit, tak si zbraň opatří.

Cobydup 1.6.2007 18:02

Co udělal zákaz zbraní

K článku bych rád poznamenal, že na universitě byl přísný zákaz zbraní, proto bylo obětí tolik.

V podobném případu ve vedlejším městě, kde tento zákaz neplatí, byl útočník zlikvidován už po dvou vraždách jinými studenty, kteří si stihli dojít do auta pro zbraně!

Autor se bohužel příliš neobtěžoval s hledáním faktů.

Cizinec Nenasinec 1.6.2007 16:36

Drzet zbran je obcanske pravo

Drzet zbran je obcanske pravo, a stat ho nesmi zrusit, protoze jeden z duvodu proc obcane maji mit zbrani je taky aby se statny predstavitele necitili vsemohoucim a aby vedeli ze, pokud zkusi prekrocit sve pravomoci, taky muze byt ozbrojena vzpoura (proto socialisticky vlady tolik nenavidi zbrane: boji se dustojnich a svobodnich obcanu kteri nejsou ovce ktere budou pokorne prijimat kazdou statni kradez). Ale urcitite je treba zavest psychiatricky posudek, a lidma kteri ho neprojdu, neumoznit aby zbran legalne vlastnili.

milan 1.6.2007 17:01

Re: Drzet zbran je obcanske pravo

Z takových válečnických mozků, kteří pomocí zbraně chtějí někoho ovládat rostou zločinci. Ti ohrožují normální lidi, kteří chtějí normálně žít a k tomu žádné zbraně nepotřebují. V nevýhodě jsou potom všichni starší lidé a lidé dalekozrací, kteří nemohou mířit, protože jim to zraková vada neumožňuje. Tím je staví do nerovné pozice. To je nedemokratické a proto by měli držení zbraně zakázat všem. Odvolávat se na občanské právo je absurdní. Občanské právo je žít v bezpečné a slušné společnosti. A budovat ji se zbraní v každé třeba i nezodpovědné a chorobným mozkem ovládané ruce je antihumání.

křovas 1.6.2007 17:15

Re: Re: Drzet zbran je obcanske pravo

Milane, už Vám někdo rozbil hubu? Ne, že bych to chtěl udělat já. Jen se ptám. Kvůli tomu vašemu občanskému právu aby s Vámi stále chodil strážník. :-P

milan 1.6.2007 17:33

Re: Re: Re: Drzet zbran je obcanske pravo

Takže kdyby mne chtěl Křovas rozbít hubu mám právo použít zbraň??? Asi se pohybujete ve společnosti mladých agresivních násilníků už podle toho Křovas já bych to raději změnil na KŘIVAS co říkáte? Nesedí to k Vám lépe? Asi hodně sledujete televizní akční filmy a tak si myslíte, že proti vám nikdo zbraň nepoužije, protože jste jen divák za "sklem" obrazovky.

iko 1.6.2007 21:11

Re: Re: Re: Re: Drzet zbran je obcanske pravo

Nicmene jste nezodpovedel otazku, zda vam nekdo rozbil hubu. A co byste delal v takovem pripade? Asi si ji hezky nastavil?:-)

Trotl 1.6.2007 17:16

Re: Re: Drzet zbran je obcanske pravo

Safra, proč jsou těch humanistů plné hřbitovy? A hlavně tech co doplatili na humanisty.

Marian K. 1.6.2007 17:22

Re: Re: Re: Drzet zbran je obcanske pravo

Humanisti jsou za své ideály ochotni položit i spoustu cizích životů ...

Masakr slušných lidí, doprovázený kvílením "tak jsme to nechtěli, tak to nemá být", je ústředním poznávacím znakem humanismu ...

Marian K. 1.6.2007 17:21

Re: Re: Drzet zbran je obcanske pravo

Nějak mi uniká, jakým způsobem přispějete k bezpečnosti společnosti slušných lidí, když těmto slušným lidem zakážete vlastnit zbraně.

Naopak všude ve světě, kde zbraně slušným lidem sebrali, prudce vyskočil zločin. Zločinci se totiž pochopitelně svých zbraní nevzdali, a nyní mají zákonem danou jistotu, že jejich zamýšlené oběti jsou bezbranné. Osud Velké Británie za posledních 10 let nám budiž odstrašujícím příkladem. Násilný zločin (i se zbraní) vzrostl po odzbrojení obyvatel asi 3x. Navíc se rozmnožily dříve nevídané trestné činy. Například lupiči vykrádající dům se už nespokojí s vykradením, když není majitel doma. Vědí, že se jim nemůže bránit - a tak jej přepadnou, když doma je, a vymlátí z něj informace o úkrytu cenností apod., často před očima dětí.

Normální lidé potřebují k normálnímu životu účinnou ochranu před chorými mozky. Silná slova ovšem účinnou ochranu neposkytují. Ani ostré pohledy ne. A policie? Ta se dostavuje na místo činu až poté, co se odehrál. Zajistí stopy, odvoz mrtvoly ... atd. ... - pokud se s touto ochranou spokojíte, bude mít váš anděl strážný dost práce.

Za naprosto nehumánní považuji například sebrat staré bábě zbraň, i když se pak nebude moci bránit krimošské rodince z vedlejšího bytu ...

milan 1.6.2007 17:41

Re: Re: Re: Drzet zbran je obcanske pravo

Je vidět, že Váš mozek podlehl televizní mánii násilí "na každém kroku". Zatím u nás převládá násilí na starých a důvěřivých lidech a ne Vámi uváděné přepady domu "před zraky dětí".... Podle psychických znaků, jak situaci popisujete by Vám  nikdy neměla přijít zbraň do rukou, protože jste potenciální násilník a zbraň by Vaše násilnické sklony jen umocnila.

Marian K. 1.6.2007 17:44

Re: Re: Re: Re: Drzet zbran je obcanske pravo

Takže na solidně zformulované argumenty jsem nedostal ani jednu odpověď.

Místo toho jsem se dozvěděl svůj "psychologický profil", asi jako u scientologů. Včetně toho, že jsem "podlehl televizní mánii" (já, který doma ani televizi nemám.)

Přesvědčil jste mě, že nemáte do debaty čím přispět - kromě vyčpělých předsudků.

CD 1.6.2007 20:12

Re: Re: Re: Re: Re: Drzet zbran je obcanske pravo

Pane Mariane, ja ziji v Canade, od doby, kdy zde zakon (az na male vyjimky a k tomu jsou zdlouhave procedury) zakazal drzeni legal.zbrani , rapidne tu vyskocila kriminalita a hlavne vrazdy. Moje dcera, provdana za Ami,  zije v USA - Virginia, v pohori Appalachian. Tam ma kazdy chlap aspon 4 flinty. To je jejich tradice. Za poslednich pet let tam byly vykradeny dva domky ale v dobe, kdy nikdo nebyl doma. Treti pokus o vykradeni se nezdaril, zasahl soused, deda 72 lety, samozrejme s puskou. Nevim, jestli se ,mu starim klepaly ruce, ale zlodeji si nestihli vystrelit.

Trotl 1.6.2007 20:56

Re: Re: Re: Re: Drzet zbran je obcanske pravo

Pane, nemáte ani trošku tušení co se děje u nás.  V televizi to ani nemohou dávat pro  brutalitu takového rozsahu, že by  valná většina národa začala  vrhnout obsah svých střev. Zkuste se někdy poptat hochů z mordparty.

milan 1.6.2007 18:03

Re: Re: Re: Drzet zbran je obcanske pravo

Už Váš slovník "staré bábě" vyjadřuje vaše mládí a hlavně neúctu k lidem a obzvlášť ke starým lidem. Taky jednou, jestli se toho i se Zbraní v ruce dožijete, bude z Vás starý dědek neschopný už tu svoji zbraň vůbec použít. Na co vám bude? A jak se budete dívat na ty mladé, kteří Vás budou moct ohrožovat.  Mládí je pochopitelně rychlejší v reakcích, ale taky zbrklejší a neuváženější ve svém jednání a v hodnocení důsledků svého jednání. Myslím, že byste měl trochu z větší šířky hodnotit obecné vyzbrojování .

Šerlok Homeless 1.6.2007 21:44

Re: Re: Re: Re: Drzet zbran je obcanske pravo

Příspěvek jsem si přečetl, slovník "staré bábě" se tam sice vyskytuje, avšak vzhledem ke kontextu o neúctě ke stáří hovořit nelze. To se musí člověk pídit po obsahu,

Petr 1.6.2007 18:07

Re: Re: Re: Drzet zbran je obcanske pravo

Účinnou ochranou normálních lidí neni zbraň v rukou takových trtlů a zbraňových maniaků jakým jseš, ale takové lidi odstranit od těch normálních.

Orel 1.6.2007 21:22

Re: Re: Drzet zbran je obcanske pravo

Hele hochu, jsem z rodiny odbojářů. Nikdo z nás není militantní magor. A všicni byli velmi stateční. Ale ty tvé pseudofilozofické a psoudohumanistické názory jsou na ho..... Jsi nebetyčně naivní a vyvedl bych tě z omylu, jako z podobných názorů jsem vyvedl mého syna. Víš velice málo o lidské psychice ,mentalitě a morálce. Přestaň trávit čas u PC a začni studovat filozofii a histor. materiály. Vyléčíš se z "ujetých "názorů, jakých jsem měl ve 20 přehršle.

Loki_F 2.6.2007 8:46

Milane, teď se Vám opravdu povedlo trumfnout i "doktora"

Vy skutečně zbraň nepotřebujete, Vy jste nebezpečný ze všech stran...!

};D)))

possum 1.6.2007 16:17

Odzbrojeni lidi v Australii

se dosahlo akorat to, ze lidi, co byli zaregistrovani a meli zbran pro  sport ci lov ji nemaji, ale ruzna verbez ty zbrane ma. Jsou tu mista, kde  se behem par minut koupi co chce. Vetsina tehle prestrelek je dnes taky jen v urcitych suburbech. Hlavne tech, kde jsou Lebanonci. :-/

Marian K. 1.6.2007 16:23

Re: Odzbrojeni lidi v Australii

Podle toho, co jsem slyšel z úst jednoho nadporučíka z kriminálky, je ilegálních zbraní v ČR víc než legálních.

 

A když si chce krimoš obstarat zbraň, tak zavolá svému kamarádovi, se kterým seděl v lapáku, a za pár hodin ji má i s municí za cca 4000 Kč brutto ...

A teď si vezměte naivky, kteří si myslí, že když odzbrojí normální lidi, že se situace zklidní. Možná by se měli zeptat policajtů. Většina policajtů, co znám, se shoduje na tom, že řádní držitelé zbraní jsou pro bezpečnost na ulici ten poslední problém.