19.2.2020 | Svátek má Patrik


PRÁVO: Odskočil si pro cigarety...

15.11.2014

... a vrátil se za jednadvacet měsíců

Mladý Gruzín R.A., který měl za dva dny složením slibu nabýt české státní občanství, si před odchodem do zaměstnání odskočil do trafiky pro cigarety. Doprovázela ho matka se psem. Sotva vyšli z domu, zastavilo u nich vozidlo motorizované policejní hlídky. Policisté požádali R.A. o osobní doklady. Protože je neměl u sebe a policisté nepřijali nabídku matky, že pro ně zaběhne, nezbylo mu než vyhovět výzvě, aby s nimi odjel na služebnu za účelem prověření totožnosti. Protože švejkolandská policie neuznává presumpci neviny, cestu podstoupil v poutech.

Na služebně se dověděl, že policie právě hledá třetího k zadržené dvojici mladých Gruzínů podezřelých z přepadení banky se zbraní v ruce. Hledaný muž měl být tmavovlasý, v černém oblečení, tmavé pleti, střední postavy..

Osob, které by vyhovovaly popisu, by se jistě našlo více. Ale A.R. měl smůlu, že vyšel z domu právě ve chvíli, kdy kolem něj projížděla motorizovaná hlídka, takže byl jaksi při ruce. Věci pak dostaly rychlý spád. Místo ke složení slibu věrnosti České republice putoval do cely předběžného zadržení. Protože jej Gruzie mezitím vyvázala se svazku občanů, stal se občanem bez státní příslušnosti. Následovalo uvalení vazby. A rozběhl se kolotoč přípravného řízení vedeného proti všem třem obviněným. Pak přišel první prvostupňový rozsudek s trestem odnětí svobody v trvání devíti let a povinností náhrady škody. Následovalo odvolání, vrácení věci na 1. stupeň, další odvolání a znova vše dokola. Prvostupňovému senátu předsedala soudkyně opakovaně odsouzená kárným soudem kvůli průtahům.

V mezidobí se přihodila kuriózní věc. Gruzínské rodiny, aspoň ty žijící v zahraničí, se vyznačují vysokým stupněm soudržnosti. V našem případě se to projevilo tím, že bratr zadrženého se rozhodl obstarat peníze na zaplacení kvalitního obhájce. Volil neobvyklý způsob: odcestoval do Rakouska, kde vyloupil banku. Jenže byl zadržen i s penězi a vysloužil si desetiletý trest. V průběhu procesu A.R. byl pak vyslýchán jako svědek, protože na něj padlo podezření, že se možná zúčastnil přepadení, které se přičítá jeho bratrovi. Ale podezření se neprokázalo.

Po 21 měsících vazby se dne 8. ledna 2013 náhle otevřely dveře cel všech tří nepravomocně odsouzených. Bez vysvětlení byli propuštěni na svobodu. Až dodatečně přišlo jejich obhájcům usnesení odvolacího soudu, který rozhodl o propuštění z vazby s ohledem na nepřiměřené průtahy v řízení. Soud zřejmě ctil presumpci neviny: ač se podle prvostupňového rozsudku jednalo o velmi nebezpečné zločince, až do právní moci rozsudku měli nárok, aby se s nimi zacházelo jako s nevinnými.

Ke štěstí soudu a ke cti obviněných lze říci, že se tato velkorysost vyplatila.Nebylo by žádným překvapením, kdyby mladí Gruzíni využili nenadále nabyté svobody a zmizeli ve vlasti svých rodičů, kde mají příbuzné. Nestalo se. A.R. dodatečně složil slib a stal se občanem České republiky. Rychle si našel zaměstnání a začal žít normálním způsobem života. Přišlo další prvostupňové řízení s rozsudkem s devítiletým trestem. Odvolací soud se z rozsudku dověděl, že jeho usnesení o zrušení rozsudku je nepřezkoumatelné a bratra A.R. paní předsedkyně znova vyslýchat nebude, i když jí to odvolací soud doporučil.

Odvolací soud samozřejmě rozsudek znova zrušil, ale paní předsedkyně se již na pokračování procesu nepodílí. Hrozilo jí další odsouzení kárným senátem, před nímž dala přednost resignací na funkci soudce.

Hlavní líčení obnoveného procesu v novém složení senátu bylo zahájeno v pondělí 10. listopadu 2014. Obžalovaní se disciplinovaně dostavují. Přesto je situace soudu obtížná, protože většina svědků již na podrobnosti svých zážitků dávno zapomněla. Předjímat výsledek v dané chvíli nelze.
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.