Neviditelný pes

PRÁVO: Ochrana před policií

6.5.2016

Kdo se za své právo nebere, je v Česku bit

Fascinace Milošem Zemanem a jeho čínskými piruetami bohužel dokazuje, že jsme ještě nedospěli k právnímu státu. Copak by udělali sebevědomí občané?

Šli by a policii zažalovali, svou při vyhráli a trvali na tom, aby si to viník odskákal. Ztratili jsme už úplně důvěru v soudy? Jsou snad postižení občané odsouzeni k „ostrým protestům“ u piva a v novinách?

Když se poprvé od sametové revoluce policie v roce 1998 utrhla a při Global street party dala zástupně nakládačku čumilům, kteří stáli v okruhu 150 metrů od jedné rozbité výlohy McDonald’s, dokázali se zorganizovat postižení a stát zažalovali. Zorganizovali se, protože je vyhecoval John Bok, Standa Penc, Slavomír Tesárek, Lenka Procházková a ještě další. Ale ukázali, že to jde. Stát zažalovali a v příšerném martyriu i trošku uspěli a předvedli, jak systém není na chránění soukromého práva připraven.

Existuje řada velmi účinných soudních prostředků, máme zde výslovně žalobu proti takovým věcem, která se odborně jmenuje žaloba na ochranu před jiným nezákonným zásahem a donucením. Máme správní soudy, které jasně favorizují občana proti státu, máme zde judikaturu, která v těchto věcech dělá to, co má, převrací důkazní břemeno na policii.

V čele soustavy soudů správních je respektovaný Nejvyšší správní soud s ještě respektovanějším předsedou. A přesto se nenajde nikdo, kdo by žalobu podal? Někdo, kdo by se sebevědomě bránil? Maminka, již nepustili s kočárkem domů? Ti, kdo byli mláceni čínskou soldateskou na Evropské třídě a na které trapně koukala česká policie? A ví jistá vysoká škola, že i ona se může bránit u soudu a nemusí spoléhat na trapné výmluvy o chybě, když to je jasná nezákonnost? Klasická římská zásada právní říká – jen bdělým patří jejich práva. Běží dvouměsíční lhůta od zásahu. Nebudou-li žaloby u soudu, nic nepomůže. Ukáže se ale, jak jsme sebevědomí. Mimochodem se v takovém řízení ukáže, kdo co nařídil a kdo co nechal být a proč.

Autor je advokát

LN, 20.4.2016zpět na článek