PRÁVO: Obecní policajti a radar
Čtenář jistě pozná, o jakou knihu se jedná.
Zatímco policistou se může stát člověk s odpovídajícím vzděláním a kvalifikací, obecním policajtem se může stát prakticky každý. Snad musí umět aspoň psát a počítat, aby mohl vracet drobné za pokuty a vypisovat pokutové bloky. Ani to není pravda, protože když mi dali v Kolči pokutu, nepřečetl jsem ani číslo zákona podle něhož mi byla pokuty uložena a navíc jsem dostal potvrzenku, kde úřední razítko nahradil jakýsi otisk obecního razítka, které jsme jako děti vyřezávali z brambory.
A nyní obecní policajti křičí, neberte nám radary, jsou pro nás důležité, my zajišťujeme kontrolu silničního provozu a hlavně vybíráme peníze do obecního rozpočtu.
Po přečtení názoru pana Nezbedy v dnešní MF Dnes , který velí takovéto skupině obecních policajtů v Kolči a měří rychlost ve dvaceti osmi obcích, mi to nedalo a provedl jsem si několik propočtů. Je to totiž moje profese , jako oni umí vybírat pokuty, já umím zpracovávat kvalifikované ekonomické rozbory. Jsem totiž v tomto oboru soudní znalec.
Podle veřejnoprávní smlouvy platí např. obec Klobuky zřizovateli a tím je obec Koleč, měsíční paušál 100 Kč za výkon činnosti obecní policie, vlastně pouze za měření rychlosti. Měření se provádí minimálně v rozsahu 5 hodin měsíčně. A tak podobně vypadají i smlouvy s ostatními obcemi.
Cesta policie autem do obce, kde se má měřit je v průměru 25 km v jednom směru. Jenom cena cesty činí podle platných cestovních náhrad minimálně 300 Kč. Hodina práce obecního policajta je asi 190 Kč plus příplatky, to je celkem asi 5 * 196 = 980 Kč. Výkon se provádí ve dvoučlenných hlídkách.
To znamená, že jenom výkon činnosti obecní policie v jedné obci stojí zřizovatele minimálně 2260 Kč. Při výkonu měření ve 28 obcích, to je 63 280 Kč měsíčně.
A že by to dělala obec jenom pro modré oči pánů starostů. Podle platných zákonů by se to dalo nazvat špatné hospodaření se svěřeným majetkem.
Na mzdy a provoz včetně splátek leasingu radaru je potřeba vydělat.
Takže,… měří se vždy tam, kde se dá někdo chytit, žádný obecný zájem, ale pouhopouhý kšeft je v boji obcí za radary. A to je na tomto případu ekonomicky prokázáno. A je to smutné, že udržování pořádku se změnilo na byznys několika chytráků jedné obce.
A co dodat závěrem, v závěrečném účtu obce Koleč za rok 2007 je uveden příjem ze sankčních poplatků , to je zejména z pokut, 1,5 milionu Kč.
Autor je soudním znalcem v oboru ekonomika, účetnictví daně a mzdy