7.12.2021 | Svátek má Ambrož, Benjamin


Diskuse k článku

PRÁVO: Obec není dráb vlády

Obce mohou zřizovat obecní policii, kterou řídí starosta nebo pověřený člen zastupitelstva. Na nich záleží, zda se obec angažuje ve vynucování nezákonných covidistických opatření Ministerstva zdravotnictví.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Církva 17.8.2021 15:07

Tak už jsem zase uvažoval o volbě Trikolory. No myslím že odborníci na infekce mají být v nemocnicích ne politice. Takže zatím Trikolora nevolitelná. Třeba někdy až budou řešit islamizaci, svobodu slova i ekonomická, snižování byrokracie pro podnikání.

F. Doušek 17.8.2021 14:14

Safra Koudelka, voni sou prý právník a sami tady píšou, že MP vynucovala dodržování ministerského opatření na nebohé ženě, ač toto bylo NĚKOLIK dní poté zrušeno?

Fakt máte glejt, že jste dostudoval?

J. Vorlický 17.8.2021 14:41

Safra! Safra! To je ono! Nebo, že jen nadsázka??

Nicméně, vypadá to, že ani nejde o to, co je správné pro demokratický a právní stát, ale o glejt. No a ten, kdo má peníze nebo styky, tak si ho může dokonce koupit nebo dostat za protihodnotu - hodně se to prý, zdůrazňuji! prý, praktikovalo v Plzni i poměrně nedávno. A protože většina těch glejtařů, co tu rozhodují (teď, abych se přiznal, zase hádám!) jsou ti, co mají glejt z minulého režimu, je snadnější zakleknout na "vzpurného" občana, než se zajímat o jeho práva. Předešlý režim nebyl zločinný pro nic za nic.

V. Bok 17.8.2021 20:14

No, právo šířit Covid určitě není zahrnuto mezi právy.

J. Vorlický 17.8.2021 21:25

Souhlasím. Šíření jakékoliv nemoci nemůže patřit a určitě nepatří mezi žádná lidská práva. Porušila-li ale žena zákon, pak by ji normálně policie měla z toho obžalovat a ne ji zlomit ruku, s tím snad i pan Bok bude souhlasit, ne?

J. David 17.8.2021 10:08

Regres ve formě fiskálního postihu od městských vechtrů spočívá v tom, že plní domácí "městskou kešeň štráfy", zatím co PČR štráfy odvádí do SR. Vynalézavost městských vechtrů je bezbřehá, taková značka B28 (zákaz zastavení) s dodakovou tabulkou 15 m zpět. Hrmy od městských vechtrů mne v bomberech a cingrlaty střelnými přepadly, že blbě parkuji a přesahuji zákaz zastavení o o,5 metru. Já bloud naivista jsem se hájil, že nemám geodetickou metodu, kterak stanovit 15 m s přesností na 0,5 m. Hrmy od MP zajásaly, my to máme zaměřeno, vidíte ten zaražený kolík změřený pásmem na refíži? Finito, našince to stálo pětikilo. Holt městší vechtři jsou veselá kopa, purkmistrům plní kešeně a buzerace je jim vlastní ve smyslu obecního blaha. Kdysi "šedý mor" byl idylou, když honil baby s úklidem mouru po uhlí do sklepa. MP, chunta debilů, která se nedostala k PČR, díky militantním choutkám v psychice.

J. Vorlický 17.8.2021 10:37

Vtipné a výstižné. Vždy mi ale chvilku trvá, než si to přeložím do češtiny!

J. David 17.8.2021 15:07

Omluva, užívám diluviální češtiny, třeba pantalony/hózny místo kalhoty. Na městské vechrty zarepetit "staročesky", hned máte od těch "inteligentů" na svém majestátu obvinění jako urážku veřejného činitele. Pantok není obecní vechtr v pejorativním smyslu, ale sekera, zato hrma je název konkávního útvaru jistého pohlaví v oblasti moudí (máme jich okolo pěti tuctů genderově). Z h Seznamu a nepřejí silediska cenzorů ale jisté orgány nesmíme nazývat na webech pravými jmény. Was kann man machen, meine Mutter byla sokolófna, und den Vater narodny fíbor. Je "vejmrda" (jablko s křenem k ovaru) také "lingua prohibiti"? Na Novinkách Seznamu.cz mám doživotní "ušulum", prý mé "výrazivo" nesplňuje dané normy jejich Webu. Asi je iritovala má vybraná slov po "P". Pýcha, Pytel, Pysk, Podplukovník, Poštěvák. Nu, nastavit frajtra v seznamu nad podplukovníka, to asi bylo ode mne nehorázné a Seznam s Bangem byl irritován. Ale takový je život, i s omezením se dá žít, i s diluviální češtinou.

J. Gutvirth 17.8.2021 19:53

Musíte bý vulgární??

L. Beneš 17.8.2021 9:39

BTW: Jak a kým byla odškodněna invalidní žena, které městští strážníci při vynucování nezákonného opatření zlomili ruku? Ví to někdo?

J. David 17.8.2021 10:30

Asi purkmistr, je velitelem svých vechtrů. Nu baba se vechtrům vzpouzela, tak ji tu hnátu ve smyslu obecního blaha museli zlomit, aby nefackovala. MP, tedy obecní vechtři, toť výkvět obecní moci, šedý mor historicky musí zamáčknout slzu, když honil baby za neuklizené uhlí.

J. Ticháček 17.8.2021 9:32

Ještě jedna autorova chyba

To, že policie vyžadovala a vynucovala dodržení nějakého nařízení je v pořádku. (Byť nemusí být v pořádku způsob, jakým tak činila.) A psát o tom, že několik dní poté nějaký soud rozhodl o nezákonnosti toho nařízení je až neuvěřitelně podpásovým faulem.

Policie prostě nemůže předjímat neexistující soudní rozhodnutí, a dokonce ani nemůže rozhodnout o tom, zda je nějaké nařízení zákonné. Pouze plní uložený úkol.

V. Šedivý 17.8.2021 9:37

Zaměňujete policii a městskou policii, to jsou dva opravdu úplně jiné subjekty s jinými povinnostmi a pravomocemi.

V. Šedivý 17.8.2021 9:43

Starosta, který řídí měšťáky, nepochybně může rozhodnout o tom, na co se ve své činnosti mají zaměřit.

Gramotný starosta ví, jaké slátaniny produkuje ministerstvo zdravotnictví a může strážníky pověřit tím, aby kontrolovali zejména zametené listí a odklizené psí exkrementy.

J. Vorlický 17.8.2021 10:05

Máte to celé popletené, pane. Než policie, státní nebo městská, začne plnit svůj úkol, musí její vedení vědět, v čem ten úkol spočívá, a jakým způsobem je policie oprávněná jej plnit. Pakliže to neví, tak se chová svévolně - to znamená, že nejspíš porušuje zákon. Kdo jiný než policie má dbát na dodržování zákona?

J. Ticháček 17.8.2021 12:16

Nemám to propletené. Jak státní tak městská policie prostě plní úkoly. A není v její moci, ani v moci jejího vedení, ani v moci starosty rozhodovat o tom, zda nějaké vládní nařízení je, nebo není v souladu se zákonem. O tom mohou rozhodovat pouze soudy. Ve svém spravedlivém rozhořčení v podstatě navrhujete, že by tady každých pár kilometrů mohla platit odlišná pravidla. Jenže to fungovalo naposledy ve starých westernech.

J. Vorlický 17.8.2021 13:16

Máte to popletené, nejen vy. Tady je to celé popletené, trestní činy, přestupky, nařízení, všechno.

V moci policie není ROZHODNOUT co zákon znamená, ale POVINNOST jejího vedení (policejní ředitel a jeho právní oddělení) je, si zákon VYLOŽIT a pak podle svého úsudku jednat (policie spadá pod ministerstvo vnitra, vládu, to určitě víte). Konečně sama vláda, než nařízení vydá, si správně musí být jista, že jen uvádí v činnost zákon. Ovšem pak takový pan Arenberger, který si myslí, že bude ukládat povinnosti pomocí metodických pokynů?! Právní analfabet.

A když pak policie narazí na někoho, kdo s ní nesouhlasí, obviní ho z porušení zákona a až pak skutečně SOUD ROZHODNE, kdo má pravdu. Tady to takto ale nefunguje, a policie ženě raději zlomí ruku, nebo na ni jinak zaklekne - vše jako v souladu se zákonem, viz příspěvek zde pana Hatiny. Je to úplně nejhrubší porušování ústavních práv občanů - faktem však je, že velká část občanů takovému přístupu tleská - bába se neměla vzpouzet!

J. Ticháček 17.8.2021 12:16

Nemám to propletené. Jak státní tak městská policie prostě plní úkoly. A není v její moci, ani v moci jejího vedení, ani v moci starosty rozhodovat o tom, zda nějaké vládní nařízení je, nebo není v souladu se zákonem. O tom mohou rozhodovat pouze soudy. Ve svém spravedlivém rozhořčení v podstatě navrhujete, že by tady každých pár kilometrů mohla platit odlišná pravidla. Jenže to fungovalo naposledy ve starých westernech.

J. David 17.8.2021 10:33

MP, tedy městský vechtr není policie (PČR), jasno?

J. Vorlický 17.8.2021 9:00

S obsahem článku lze souhlasit, ve smyslu, že správně popisuje skutečnou situaci v ČR. Stručně: Městská policie v Brně napadla ženu a zlomila ji ruku, ve snaze ji donutit si nasadit roušku, aniž by žena zákonem takovou povinnost měla.

pan K. avšak nenabízí řešení, které je ale dané přímo ústavním zákonem, Čl.2 (4): Každý občan může činit, co není zákonem zakázáno, a nesmí být nucen činit, co zákon neukládá. Tento princip platí vyjma situace, kdy je mimořádně ohrožena celá společnost. Tedy nemůže platit to, co popisuje pan Hatina níže. To by celá Ústava byla na nic.

V praxi by pak situace vypadala takto: Žena svých chováním dává najevo, že jí zákon říká něco jiného. Policie si je jistá, že postupuje v souladu se zákonem (jinak by k zakročení proti ní nesměla přistoupit) a ženu z porušení zákona obviní. Soud pak rozhodne, výklad zákona koho je správný. V případě, že žena svým chováním ohrožuje sebe nebo své okolí, policie má právo ji zadržet. Jinak, do doby než soud rozhodne, je žena na svobodě.

Kdyby Ústava byla dodržována, problémy, jak je pan K. popisuje, by vůbec nevznikaly.

P. Hatina 17.8.2021 8:33

Bohužel, ale ta chyba je někde jinde, už v samotném Zákonu o obecní policii, do kterého naši drazí zákonodárci překopírovali strážníkům většinu pravomocí ze Zákona o Policii ČR, tedy státní police, včetně práva používat proti občanům donucovací prostředky.

Jinak řečeno, ono vůbec nezáleží na tom, že to nařízení MZ bylo (prohlášeno soudem) za nezákonné, ti policajti prostě měli ze svého zákona právo tu ženskou zmlátit, protože je hned neposlechla, tož to udělali..

Teď je otázka co s tím můžou dělat obce, asi nic. Leda nakecat do médií, že se ten případ bude řešit a doufat že se na to zapomene.

J. David 17.8.2021 5:45

Městští vechtři jsou v některých městech pěkní vejlupci (namátkou třeba Bohdaneč). Šedý mor by bledl závistí, kterak se ti městští vechtři vypracovali mentálně a materiálně, potkat městského vechtra, máte dojem, že je to příslušník SEALS nebo SOCOM v kotlině "českomoravskoslezké". Na dodržování veřejného pořádku (chytat babky pejskařky za nesebrané psí lejno, např. a nasazování botiček) je jejich "ammunation" krapánek drahé. Pak se někdo diví, že hrmy MP dostanou "po čuni", když jejich stehna jsou zatížena futrály s bambitkami pomalu Desert Eagle (pardon, ČZ SP 01 Police) a na obhýždí je tíží okovy. Holt, jak psal Hašek, i pan správce Passer a šafář Nyklas měli libůstku v opilosti (tehdá polehčující okolnost) za následné veržinko hodit obecního drába do rybníka. Navíc, uniformní markanty MP v různých městech, jak rozeznám jako vesničan ve městysu na první pohled MP od hotelového portýra? Berte to jako nadsázku, přeražená hnáta kvůli absenci futrálu na šnóblu je od vechtrů lapálie.