16.4.2024 | Svátek má Irena


PRÁVO: O nenáhlých soudech

9.10.2007

(dopis strýci do zámoří)

Milý Radovane,

minule jsi mi psal, že tam u vás čteš o naší hlemýždí justici. Že prý se u nás politické strany perou jako koni, ale každou spojuje s ostatními heslo o „vymahatelnosti justice“. A jestli se teda nestydím.

Víš, Radovane, přeptej se na to spíš ve Sněmovní ulici, číslo popisné najdeš v Googlu. Tam vymýšlejí kuchařky na guláš, který jim pak nechutná, soudci do receptů mluvit nemohou. Myslím, že Ty jsi dodnes u žádného soudu nebyl, četls o něm tak akorát ve Švejkovi a viděl ve své plazmě. Ale určitě i každého baču bez ní musí trknout, že ten, kdo by co nejfofrovatější líčení přivítal nejvíc, je právě sudí, kdo jiný ? Návladní svůj úkol dokonal obžalobou, obhájci se často za každé odročené jednání zvyšuje palmáre a obžalovaný málokdy pospíchá pro verdikt. Sice tu bývá někdy poškozený, ale ten si rozsudek s přiznaným nárokem může klidně nalepit na zrcadlo v koupelně, neboť odsouzený dluží na koho se podívá a je švorc. Navíc to tu máme zařízené tak, že právě soudce musí všechny shánět, zpovídat a číst tisíce papírů, takže kdyby státní zástupce s advokátem a obžalovaným hráli mariáš, moc jinak by to nedopadlo. Možná existuje pár soudců, kteří neví jak dál a zdržují, neboť jsou placeni od hodiny. Ale normální je přece práci skončit co nejdřív. Soudní podatelně je ukradené, kolik jednání máš neskončených a hrnou ti desítky dalších sporů měsíčně, jestli se flákáš nebo dřeš. Takže když každý případ rozsekneš napoprvé, v době jinak odročeného termínu si můžeš číst Chammurapiho zákoník nebo jít na zmrzlinu. Kdysi jsi dělal v autodílně. Představ si, že ti tam každý den přivezou dvě bouračky. Není náhodou lepší být s nimi do oběda hotový a odpoledne pokuřovat marlborky, než mít zasekaný dvůr a každý měsíc vysvětlovat šéfovi, že nemůžeš sehnat náhradní díly a oproti kolegovi, na kterého vycházejí opravy stěračů, ty se moříš s olejovými vanami?

Takže se určitě, strýčku, ptáš, co mám proti zmrzlině a proč se to tak vleče. My na trestní řízení máme kuchařku = trestní řád ještě od bolševiků, kteří ji zase trochu okoukali od té z mocnářství, teď vylepšenou pár opajcovanými špeky od sousedů. Posluchači hlasu lidu v té Sněmovní rádi důležitě řeší, jestli za vraždu je lepší 27 nebo 84 let kriminálu a jak na eutanazii. Pokud chceš, aby rychle potrestali zloděje tvého skútru nebo autora boule na tvé hlavě, ostrouháš.

Možná si, Radovane, myslíš, že pro odsouzení je nejdůležitější policajt, návladní nebo dokonce soudce. Mýlíš se, je to pošťák. Který nalepí nezastiženému obžalovanému nebo svědkovi na schránku výzvu o uložení zásilky a pak se jen čeká, jestli se dotyčný pro ni vypraví. Bez převzetí obsílky se nedá v podstatě soudit. Většinou pro ni nikdo nepřijde proto, že tam nebydlí (příště ti vysvětlím, jak formální bydliště pomůže k získání luxusního bytu po babičce) nebo o doporučené dopisy radši nemá zájem. Případně by mu obálku na poště ani nedali. Nedokážeš si, Radovane, představit, jak vzácné a kluzké u nás máme občanské průkazy, které se pořád kradou a ztrácejí…

Namítáš, že za nimi má soud poslat policii? Taky (skoro) nic jiného nedělá. Ale té se to nelíbí. Chystá se prý už, že to soudům dělat nebude. Čímž se „odbřemení“ a bude naplno chytat lumpy. Teď Ti musím, Radovane, vysvětlit, jak to u nás přesně chodí, už jsi tu dlouho nebyl a dočíst se můžeš jen o Kajínkovi a Berdychovi, kde se to dělá jinak.

Operativec odhalí zločin, zapíše si generálie všech osob, se kterými mluvil, buď z těch průkazů nebo podle toho, co mu řeknou. Třeba Gottwaldov, ul. Járy Cimrmana 7, zelená chata vpravo za žebětínským rybníkem nebo odstavený vagón na 11. koleji. Případ pro kriminalistu končí, když podezřelého zaveze k vyšetřovateli. Ten ho obviní a sdělí, kdy si může ve finále prostudovat spis. Svědky nevyslýchá (to až soud), obstará pár zpráv a čárku za uzavřený případ získá s podáním návrhu na obžalobu. Státní zástupce v ní návrh rozkošatí a navrhne soudu vyslechnout svědky bytem J. Cimrmana 7, chata za rybníkem a ve vagóně. Určitě nevěříš, že je pošťák najde, proto soudce, kterému zůstal Černý Petr, požádá o doručení policii. Která pak nemá čas na chytání dalších zlosynů v chatách a vagónech.

Jako bych Ti viděl na očích, Radovane, že recept znáš. Trocha represe, pokuty, předvedení, vazba. Papír o pokutě si nepřebere ten, kdo tak nečinil ani s předchozími předvolánkami. Nebo na ni kašle nebo má známého doktora. Odstíhání někoho za pohrdání soudem je vzácnější než za špionáž. Úspěšnost předvedení ve velkých městech odhaduji tak na tři procenta. Dotyčný poté, co uslyší ráno zvonek (pokud na adrese vůbec bydlí) a pohledem z okna uvidí auto s majákem, si zas jde lehnout. A policista vyrážející v souladu se zákonem dveře při riziku státi se hrdinou Občanského juda (vysvětlím příště), je raritou hodnou obdivu. O vazbě jsi zase, strýčku, určitě četl, že je u nás nadužívaná. Její důvody jsou jen tři: hrozba útěku, ovlivňování, opakování. Najít pachatele, který se přijde na oddělení doznat, že propíchnul manželku, není snadné, když celý život bydlí v jedné vesnici a neublížil dosud ani mouše. Pokud bude ale chodit dál po vsi, uvidíš ho brzy v televizní investigativní reportáži. Nelze však brát do vazby obviněné z bagatelních trestných činů. Což může být taky 20 vykradených aut, pak si bydli třeba ve vagóně a rejstřík měj popsaný jak jídelníček U Maxima. Ale vazba se týká stejně jen obviněných, ne svědků. To bylo křiku ve Sněmovní, když se možnost i na ně navrhovala po vzoru dalších zemí. Prý oni se bojí chodit k soudu, není zabezpečena jejich ochrana. Ty se asi ptáš, Radovane, proč tedy vůbec svědčí, když pak nechtějí k soudu? Já ti raději neodpovím, ale věř mi, že neznám ty opravdu vystavené nebezpečí, kteří jsou chráněni stejně jako u Vás. Jen rozvedené manželky kvůli neplacení alimentů, které si to s bývalým nechtějí rozházet a spoléhat se radši i nadále na jistotu výživného ze státní kasy. Nebo tzv. oznamovatele trestné činnosti, předpokládající, že jim stačí někoho udat a soud jim prachy rovnou pošle poštou. A ty, kteří jen náhodou mají stát v ohrádce pro svědky a ne sedět na lavici obžalovaných. Nepočítám-li tedy ty, kterým do toho něco moc důležitého vlezlo.

Pokud už jsou obsílky podepsány, existuje taky potvrzení o pracovní neschopnosti. To si, strýčku, určitě ještě pamatuješ, od padesátých let se nic nového nevymyslelo. Posílá se faxem čtvrt hodiny před jednáním. Nepoznáš z něho, jestli důvodem je lepra nebo stržený nehet. Zkus se zeptat doktora, který ho vystavil, to uvidíš mazec! Přísně u nás dbáme na ochranu osobních údajů, diagnózu lze sdělit jen se souhlasem pacienta. Takže svědkům z Karlových Varů, co doma zavřeli obchod a jedou k soudu už od včerejška, aby tu řekli jen, že jim v Brně na Výstavišti vykradli fáro, mile sdělíš, ať přijedou za měsíc, to už možná vše klapne. Ano, Radovane, tohle přesně řeknou nebo si pomyslí…

Pak jsou taky slušní. Proevropští. Ať ti, co kradli, nebo ti, co byli okradeni. Ti sbírají třeba jahody někde v Irsku, na ty se zlobit nelze. Ale výsledek je týž. Ukradený šampón při vánočním výprodeji se dočká rozhřešení nejdřív na Mikuláše.

Protože se o liknavosti soudů ví, mají ve své kuchařce napsáno, že řízení se má končit hned napoprvé. Doufám, že jsi, Radovane, pochopil, že reálnost představy naráz se dostavivších čtyř obžalovaných a sedmi svědků se blíží pravděpodobnosti, že se bin Ládin přihlásí na Bartolomějské. A to už vůbec nechtěj slyšet o shánění znalců, tlumočníků, každodenních stescích advokátů, kterým Tvoje jednání koliduje s jiným a klient jinak nedá, než že chce pouze jej. Nebo ochotě berňáku poskytnout jiné zprávy než ohledně daňových trestných činů, neboť mlčenlivost je holt svatá a zvědavej soud si může víš co, Radovane? Kdybych Ti vyprávěl o soustavné nutnosti shánění předchozích spisů obžalovaných, co jsou recidivisté (skoro všichni), už bys asi usnul.

Takže, Radovane, až si příště budeš číst o štrasburských pokutách Tvé rodné hroudě, věz, že za všechny nemůžu. Oni tam neštráfují jen soudce, že jsou shnilí. Ale hlavně stát, že je nutí, aby tak vypadali. Napiš, jak je to u vás. Já zase příště třeba o tom, jak v naší zemi Sabiny, Čurdy a dalších dosud žijících tisíců jejich následovníků, dostalo udání vznešený přídomek – trestní oznámení.

Tvůj

- jinak soudce Městského soudu v Brně -