Středa 19. března 2025, svátek má Josef
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

PRÁVO: Nezakazujte cyklovozíky!

diskuse (25)

Nejméně patnáct tisíc českých matek a patnáct tisíc českých otců se dohodlo a koupilo přívěsný vozík za kolo, aby mohli své děti vyvézt do přírody. Investovali nemalé prostředky a nyní, kdy začíná cyklistická sezóna, se dozvídají, že Sněmovna a Senát se nemohou dohodnout o tak jednoduché věci, jako je povolení či zákaz jízdy dospělého s dítětem ve vozíku po cyklostezkách a na silnicích.
Smutná situace. Hra s přílepky k zákonům, které poslanci dlouhodobě připravují, občany nezajímá. Je opravdu vozík tak problematický? Jak bezpečnostní testy prokázaly, je při pádu cyklisty ohroženo dítě daleko víc v sedačce na kole než ve vozíku.
Pád cyklisty přece vede vždy současně k pádu dítěte. Pokud snad máme mezi poslanci cyklisty, mohli si často všimnout spícího dítěte s padající hlavou na sedačce za zády tatínka či maminky… Chceme-li zakázat vozíky, zakažme i sedačky, jsou nebezpečnější!
Představa, že na dítě ve vozíku zezadu najede auto, je strašná (zatím se to v ČR nestalo), ale stejná situace by byla při nárazu auta do cyklisty vezoucího dítě na sedačce. Ostatně viditelnost vozíku s praporkem je lepší než viditelnost dítěte v sedačce.
Paní senátorka Doupovcová novelu zákona povolujícího jízdu vozíku po veřejných komunikacích, jak píše, nepodpoří. Dítě ve vozíku by bylo vystaveno nebezpečí kolize s vozidly. Ano, každý kdo se pohybuje po veřejných komunikacích, je v jistém nebezpečí, to si ale uvědomujeme i my ostatní.
Ví paní senátorka, že v ČR se na silnicích může podle zákona č. 361 na kole pohybovat v doprovodu dospělého každé dítě, které se na kole naučí jezdit, a samostatně pak každé dítě nad 10 let?
Myslí si paní senátorka, že posouzení bezpečnostní situace desetiletého cyklisty je lepší než dospělého s dítětem ve vozíku? Dále se paní senátorka obává, že na silnicích je "spousta exhalací" a děti "snad bude třeba vybavit respirátory".
Opravdu předpokládá, že si mladí lidé kupují kola a vozíky k tomu, aby si užívali jízdy po komunikacích v hustém autoprovozu? Neužívají je náhodou k tomu, aby se dostali co nejkratší cestou k přírodě či na cyklostezku?
Bylo by ale také dobré zakázat jízdu na silnicích našim paralympikům trénujícím na handbikech (tříkolo, na kterém člověk s ochrnutím dolních končetin leží). Ti jsou logicky stejně ohroženi jako dítě ve vozíku!
Dříve poslanci, a nevím, zda také senátoři, porcovali medvěda. To už snad skončilo. Dnes dělají medvědi službu těm, kteří si vozík koupili a těší se na cyklosezónu, určitě ale ne na střety s policií. Sám žádný vozík nevlastním, ale o problematiku se zajímám, mimo jiné i proto, že souvisí se zdravím. A se zdravým rozumem.

Právo, 24.3.2012

Autor je chirurg a cyklista

Ondřej Neff
19. 3. 2025

Důvodem nové operace je neochota Hamásu propustit zbývající Izraelce.

Aston Ondřej Neff
19. 3. 2025

Ústavní soud (ÚS) zrušil rozsudek nad Ladislavem Vrabelem.

Ai GROK
19. 3. 2025

Požádali jsme umělou inteligenci AI Grok 3, aby shrnula podstatu jeho programu.

Václav Vlk st.
19. 3. 2025

Není mi jasné, co ta „koalice ochotných“ vlastně vyjadřuje.

Ondřej Neff
19. 3. 2025

Dalo se to čekat? Nedaleko se to čekat?

Aston Ondřej Neff
18. 3. 2025

Nechá Babiš Václavu Moravcovi sebrat legitimaci ke vstupu do ČT?

Aston Ondřej Neff
17. 3. 2025

Teď se čeká na rozhodnutí ústavního soudu.

Aston Ondřej Neff
19. 3. 2025

Ústavní soud (ÚS) zrušil rozsudek nad Ladislavem Vrabelem.

Amir Taheri
17. 3. 2025

Američané i Evropané by se měli uklidnit a zhluboka dýchat.

Dokument
17. 3. 2025

Co nám naznačuje prvních šest týdnů Trumpova prezidentství.

Jan Lukavec
19. 3. 2025

Krev. Základní tělesná tekutina, která podmiňuje existenci všech živých tvorů; v historii lidstva...

Lidovky.cz, ČTK
19. 3. 2025

Ruská agrese na Ukrajině, konkurenceschopnost, ale i obrana, migrace či návrh nového víceletého...

Josef Kopecký
19. 3. 2025

Senátor a bývalý předseda lidovců Jiří Čunek vyzval při jednání horní komory parlamentu k obnovení...

Josef Kopecký
19. 3. 2025

Zvýšení benefitů pro vojáky schvaluje Senát. Až na jeden milion korun se má zvýšit jednorázový...

Karel Svoboda
19. 3. 2025

Jedna věc se Donaldu Trumpovi, ať už bude výsledek jeho vlády jakýkoli, musí nechat. Do svého úřadu...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz