21.5.2022 | Svátek má Monika


PRÁVO: Neúmyslný pokus o vraždu?

1.6.2019

Zní vám to hloupě? Není divu. Většina lidí, kteří mají alespoň základní povědomí o našem právním systému ví, že vražda, stejně jako pokus o ni, patří do skupiny úmyslných trestných činů. V Německu už to neplatí.

Důkazem je právě probíhající trestní stíhání českého řidiče nákladního automobilu vsetínské firmy, který se letos v lednu při předjíždění náklaďáku v místě zúžení původně dvouproudé části silnice do jednoho pruhu již nestačil včas zařadit, a svým jednáním tak ohrozil několik vozidel jedoucích v protisměru. Při tomto nebezpečném manévru byl natočen kamerou umístěnou v předjížděném kamionu a nyní je na základě evropského zatykače iniciovaného německým státním zastupitelstvím v Pasově umístěn v české vazební věznici. Je obviněn z „pokusu o vraždu obecně nebezpečnými prostředky“, za niž mu v Německu hrozí až doživotní trest.

Uznávám, že takovéto závažné porušení dopravních předpisů, zejména řidičem profesioná­lem, si potrestání zaslouží. Ale přiměřené skutečnému stavu věci. Nahlédl jsem do našeho trestního zákoníku a vyhledal paragraf 273 Obecné ohrožení z nedbalosti, což je trestný čin, z něhož by byl tento řidič s vysokou pravděpodobností obžalován v České republice.

Z téhož paragrafu jsem „vypreparoval“ ještě další relevantní fakta:

Odnětím svobody na šest měsíců až pět let nebo zákazem činnosti bude pachatel po­trestán, spáchá-li takový čin proto, že porušil důležitou povinnost vyplývající z jeho za­městnání, povolání, postavení nebo funkce nebo uloženou mu podle zákona.“

Tomu rozumím. Takový trest lze ještě považovat za „výchovný“. Ale doživotí? To už s přihlédnutím ke společenské nebezpečnosti činu spáchaného řidičem a s jeho reálnými důsledky nemá nic společného. Takovýto trest případně vynesený německým soudem bych označil jako „justiční vraždu“.

Teď budu záměrně značně nekorektní a připomenu našim německým sousedům, že ani mnoho německých válečných zločinců majících na svědomí spousty zmařených lidských životů a usvědčených v Norimberském procesu, tak vysoký trest, jakým je doživotí, nedostalo.

Soudce Martin Vrbík z brněnského kraj­ského soudu však českého řidiče neprodleně vydal německé justici, která ho bude soudit na základě doslova zrůdného a právně nesmyslného obvinění.

Našemu státu je to naprosto jedno. Nestará se ani o osud řidiče Jiřího Sagana, který je již řadu měsíců s vysokou pravděpodobností protiprávně vězněn ve Francii, ani o řadu dalších občanů České republiky vězněných v zahraničí. Takové USA by svého občana ohroženého doživotním trestem za pofidérní trestný čin do Německa jistě nevydaly. No jasně, na Čechy musí být přísnost!Nohy v teple a suché prádlo: Otestujte s námi odolný sušák od Viledy
Nohy v teple a suché prádlo: Otestujte s námi odolný sušák od Viledy

Nemáte doma sušičku a trápíte se po každém praní se svým starým sušákem? Získejte jeden od Viledy. Právě na něm snadno usušíte ložní prádlo i...