20.4.2024 | Svátek má Marcela


Diskuse k článku

PRÁVO: Nesuďte se

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Saša 4.9.2007 11:05

Setkal jsem se s případy zvlášť promyšlené zlodějny.

Firma zapůjčí peníze a v úvěrové smlouvě se vedle ručení nemovitostí, vkladovaném do katastru, sjedná rozhodčí doložka; splátkový kalendář je nastaven tak, aby nutně před vánoci došlo k prodlení... a šup, než se dlužník naděje, má v rukou nález rozhodce a vzápětí je vše ošetřeno i v katastru nemovitostí a barák je definitivně v háji. Právní laik neměl ani jednoprocentní šanci ubránit se.

Proto pozor na rozhodčí doložky a rozhodce!

Problém nefunkční justice by mohl být řešen na úrovni městské: větší města by mohla zřídit trvalé rozhodčí soudy s názvem třeba městský smírčí soud, který by byl na určité časové období zřizován zastupitelstvem ve složení třeba zastupitel+úředníkekonom+úředníkprávník, který by pak byl k disposici místním podnikatelům a měšťanům daného města k rychlému řešení jejich vzájemných nedorozumění a pří bez složitosti a nákladnosti soudních procesů, vybrali-li by si tuto formu dobrovolně. Technologické a administrativní detaily by se daly poměrně snadno dopracovat.

Schumacher 4.9.2007 14:23

splátkový kalendář je nastaven tak, aby nutně před vánoci došlo k prodlení...

Nerozumím. K prodlení může dojít i jinak než vinou dlužníka ? Nepočítám-li zavinění banky,ale o není ten případ. Když dlužník nesplácí, tedy neplní závazek, věřitel se uspokojí na zástavě.  Co je na tom divného ?

IQ 94 4.9.2007 4:41

ma to smysl i pro mensi klienty?

zajimalo by mne, ciste z laicke zvedavosti, zda je mozne a smysluplne dat si dolozku o rozhodovani mimo statni soud treba do neceho tak obycejneho jako je najemni smlouva na byt. A zda je takove 'mimosoudni' rozhodnuti primo a bez dalsich formalit vymahatelne treba soukromym exekutorem.

Jan Havlíček 4.9.2007 10:14

Re: ma to smysl i pro mensi klienty?

Ano, má to smysl. Moje chyba, v článku jsem neuvedl, že rozhodčí nález je vykonatelný jako soudní rozhodnutí po nabytí právní moci, tedy okamžitě jej lze postoupit exekutorovi. V případě, že potřebujete pomoct, či poradit je tu zdarma poradna na MEDARB.cz

Vanguard 4.9.2007 12:04

Re: Re: ma to smysl i pro mensi klienty?

Hm, tak trošku reklama, že jo...

Já osobně si myslím, že rozhodčí řízení má smysl především v obchodních vztazích anebo pro "občany" v těch případech, které jsou skutkově a právně zcela jednoduché, např. rozhodčí doložka ve smlouvě o půjčce smysl asi má. Nechápu ovšem příliš, jaký smysl má rozhodčí doložka ve  smlouvách týkajících se bydlení, protože rozhodčí nález stejně nemůže nahradit výrok soudu podle § 711a OZ, stejně tak rozhodčí soud nemůže rozhodovat podle § 711.

Rozhodčí řízení má pro občany opravdu smysl jen tam, kde jde o zaplacení dluhu ve stylu má dáti-dal, jinak jeho nevýhody (zejména nemožnost odovolání) jasně převažují nad výhodou pružnějšího postupu.

Jan Havlíček 5.9.2007 8:25

Re: Re: Re: ma to smysl i pro mensi klienty?

Odkaz na něco, co je zadarmo snad nebudeme považovat za reklamu.