Neviditelný pes

PRÁVO: Nestandardní postup VZP

15.10.2020

Na léčbu pacientů nemá pojišťovna peníze, na milionové odměny ANO

Když přes šest let denně řešíte různé podvody s dotacemi a zároveň další nespravedlivá rozhodnutí úředníků a soudů, jen tak něco vás už nerozhodí. V minulých dnech jsem se ale vytočil hned dvakrát. Poprvé to bylo po zhlédnutí videa s příběhem Anežky Táborské, mladé maminky a učitelky ve školce, která byla ještě před zhruba rokem bez zdravotních obtíží a zcela samostatná. Pojišťovna jí ale sedmkrát odmítla proplatit lék Lemtrada za 1,25 milionu proti roztroušené skleróze, který je podle specializovaných lékařů přímo pro ni jediný možný, protože jiné léky nepomohly nebo je vůbec nemůže mít kvůli vedlejším účinkům. Ale podle VZP je moc drahý, takže radši stále hledají absurdní kličky a mění diagnózu od stolu, než aby pomohli. A v mezičase se Anežčin stav jen prudce zhoršil.

A podruhé, když jsem si přečetl, že do kliniky Iscare z holdingu premiéra poslala VZP mimořádnou dotaci 200 milionů, kdy kontrola objevila i další pochybení. Pokyn k tomu dal vládní náměstek pro VZP David Švehlík, který dříve působil jako poradce Adama Vojtěcha z ANO. Platby se sice navyšují proti původnímu plánu i pro jiná zdravotnická zařízení, avšak v případě „Babišovy“ kliniky šlo o vyšší navýšení, než bývá standardem. Obvyklé praxi se pak podle Seznam Zpráv, které tyto souvislosti zveřejnily, vymyká i to, že poslední navýšení přišlo těsně před koncem roku, a také způsob, jakým to pojišťovna (přesněji zmíněný náměstek Šmehlík) provedli.

Kontrolní skupina VZP tento nestandardní postup potvrdila a navíc uvedla, že nebyl předložen žádný dokument, podle něhož by se oprávněnost přidělení peněz mohla prověřit. Také zjistili, že mezi lety 2017 a 2018 vzrostl klinice Iscare o 24 % počet pacientů, které tu ošetří (jinde v republice je to o 10 %), a to ačkoliv jsou jejich služby i jedny z nejdražších v republice. Zkoumá se proto možný podvod také v této oblasti. Celkově platby pro toto zdravotnické zařízení z Babišova svěřenského fondu rostou, mezi zmíněnými lety to bylo asi o 29 %.

Myslíte, že by tato klinika, pokud by nebyla z holdingu premiéra, zmíněnou dotaci dostala? Ne, nedostala. Prostě další z řetězu důkazů o tom, že je současný premiér Andrej Babiš ve střetu zájmů a během své politické kariéry se mu daří ze státu dostat celkově miliardy, na které by si jinak nesáhl.

Když se šetří na nejhorších místech

Situaci, kterou jsem popisoval ve smutném příběhu Anežky, se už věnoval třeba server Aktuálně.cz či Hlídací pes, protože případů, kdy největší česká zdravotní pojišťovna VZP odmítá nákladnější léčbu pacientům, je poměrně velké množství, zvláště pokud se jedná o rakovinu nebo právě roztroušenou sklerózu. Autoři v nich konstatují fakt, že o dalším osudu pacientů nerozhodují specialisté, kteří se svým pacientům věnují dlouhodobě, ale od stolu revizní lékaři hájící „hospodárné“ vynakládání prostředků. Pojišťovna totiž musí mít mj. na vyplacení odměn vedení. Např. její ředitel vydělává 225 000 korun hrubého měsíčně, kdy jeho roční odměna může dosahovat až šestinásobku jeho platu, tedy 1,35 milionu Kč.

To, že situace kolem inovativních léků i přípravků na vzácná onemocnění není vůbec optimální, přitom připouštíi ministerstvo zdravotnictví. Respektive ji označuje za jeden „z nejpalčivějších problémů“ v systému veřejného zdravotního pojištění.Podle neoficiální analýzy by se proto pacientům jako je Anežka vyplatilo být spíše u menší pojišťovny, které léky schvalují snáze. A jsem proto rád, že už se rodina Táborských rozhodla od VZP odejít.

Osobně bych to také doporučil, není to nic náročného (viz třeba na webu finance.cz) a je to zaručený způsob, jak řediteli VZP, který je za všechna popisovaná pochybení z principu své funkce přímo zodpovědný, by to připravilo o ty statisícové odměny, které si z mého pohledu prostě nezaslouží. Nevěřím totiž tomu, že dojde k jakékoliv sebereflexi a on začne z vlastního popudu dělat něco proti nevyplácení léků či dost pochybným dotacím.

Lidé v Česku se musí skládat na vážně nemocné

Co se týče ještě případu Anežky, tak zde jsem pomohl k tomu, aby se na lék vybralo od dárců, kteří byli neskutečně úžasní a štědří a rodině už darovali přes 6,5 milionu korun! Anežka tak bude mít na víc léčebných cyklů Lemtradou i na rehabilitace a daň, kterou za lék musí také platit, jak už víme třeba z případů Maxíka a dalších dětí s nemocí SMA, kde rodiče uspořádali sbírku na lék Zolgensma, který jim pojišťovna také odmítla proplatit. Je velká šance, že se stav Anežky výrazně zlepší a bude moci nejen znovu obejmout svého syna, ale i chodit.

Sehnat rychle peníze na lék bylo kriticky důležité, protože stav Anežky se každým dnem bez adekvátní léčby zhoršoval až mohl být zcela nevratný. Rodina se proto už rozhodla, že chce znát viníka situace, a obrátila se na právníky. Dál půjdou soudní cestou. Zdraví Anežce to sice nevrátí, ale může to pomoci dalším lidem, kteří se ocitnou v podobné situaci jako ona.

Můj tým je také ve spojení s poslankyní Pavlou Golasowskou, které jsme předali alibistické zdůvodnění pojišťovny, v němž zamítli úhrady léčby. Slíbila ve Sněmovně interpelovat současného ministra zdravotnictví. Pokud se totiž veřejně proti těmto praktikám neozveme, bude pořád v současném zdravotním systému platit, že všichni jsou si ve VZP rovni, ale někteří jsou si rovnější. Lépe jednoduše bude jen některým, vážně nemocní občané naší země to však nebudou.

Anežka

Ještě před rokem byla Anežka Táborská samostatná a neměla větší zdravotní potíže. Nyní je na vozíku, špatně mluví, sama se ani nenají. (pomuzuanezce.cz)

Převzato z blogu s autorovým souhlasem

Autor je europoslanec za KDU-ČSL, místopředseda Výboru pro zaměstnanost a sociální věci a člen Výboru pro rozpočtovou kontrolu Evropského parlamentu



zpět na článek