16.4.2024 | Svátek má Irena


Diskuse k článku

PRÁVO: Neorodina roku 2017

Umělá inteligence zatím zajímala informatiky, spisovatele sci-fi a filmaře. První skupina sestavovala dětské hračky a šachové automaty, druhá vymýšlela fikce a třetí je přenášela na filmové plátno pro pobavení nás ostatních.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Jurax 6.2.2017 18:52

Re: Proč jste na facebooku?

Přijde. Je v zásadě na dvě věci.

M. Vojtíšek 6.2.2017 9:16

Re: Proč jste na facebooku?

Přijde Vám logické tuhle patformu ignorovat?

J. Jurax 6.2.2017 0:20

Re: No, vidíte, vy, ateista, jste tady najednou

Ehm, ale od Pivody to neplatí ... :-)

J. Jurax 6.2.2017 0:18

Re: Známe, ale "umělá inteligence" jím neprojde,

No jistě, nám už před 47 lety na matice v předmětu Matematické stroje vyprávěli o Elize ...

A ty kulturní okruhy - máte recht, mimoto ono tady taky není prostor ...

F. Houžňák 5.2.2017 22:07

No, vidíte, vy, ateista, jste tady najednou

za náboženského tmáře. Takovéhle obraty mě naplňují nevázanou veselostí. Užijte si to a mějte se.

F. Houžňák 5.2.2017 22:04

Známe, ale "umělá inteligence" jím neprojde,

to se nedá svítit. Vždycky se dá odhalit vyprávěním nějaké příhody ze života nebo (méně známé) anekdoty a vyzváním převyprávět slyšené či čtené vlastními slovy nebo shrnout v jedné větě zápletku.

O jednotlivých kulturních okruzích bysme mohli diskutovat dlouho, ale nějak na to nemám čas ani tu pravou chuť. Snad někdy jindy.

J. Jurax 5.2.2017 20:13

Re: Proč jste na facebooku?

Hm ... informatik zkoumá FB jako (některý) astrofyzik Slunce? To jsem nevěděl :-)

J. Jurax 5.2.2017 20:10

Re: Matení pojmů

No ... znáte Turingův test?

J. Jurax 5.2.2017 20:09

Re: Proč jste na facebooku?

Souhlasím.

Nicméně pak nechápu Vaše vyjádření "Myslím to, že na FB je velice málo informatiků. Tohle tvrzení vyšlo z mody tak kolem roku 2008. Pokud ho někdo zastává a stále se zove informatik. Je to vyloženě směšné."

M. Vojtíšek 5.2.2017 18:56

Re: Proč jste na facebooku?

Vykecávání Vám nepřinese nic na čemkoliv.Teda krom toho,že se vykecáte.

H. Balzám 5.2.2017 18:08

Matení pojmů

Umělá inteligence samozřejmě stále nebyla vyvinuta, to si autorka plete termíny. Dnešní programy a aplikace, byť sebevíc sofistikované, jsou stále pouze nástroje, do puntíku plnící zadané algoritmy. Podmínkou umělé inteligence je vědomost své vlastní identity.

J. Kraus 5.2.2017 16:03

Některým

starým národům byla dána vědomost, že člověk byl stvořen jako mechanická síla k obsluze bohů, ale jakýmsi nedopatřením do něj při genové manipulaci byla implantována i duše. Od té doby se dost dobře neví, co s ním. Jistě bude dohlédnuto, aby, o řád níže, člověk neprovedl něco podobného.

M. Prokop 5.2.2017 15:23

Re: Informatici z minulého století

Pan Pivoda nikdy nemluví MALINKO z cesty.

Obvykle HODNĚ blábolí.

J. Jurax 5.2.2017 14:47

Re: Informatika není umělá inteligence 21. století

A voni chytrej - co to prosím podle Vás při Vašem vzdělání má společného s prostou otázkou, kterou specielně pro Vás ještě jednou zopakuji a o níž je tohle vlákno - "Proč jste na facebooku?"

A pitrysy z EU bych moc neargumentoval - mají na krku onačejší problémy než tuto marginalitu (ovšem možná mediálně vděčnou, proto i tom "zasvěceně" píšou i na Sznamu).

Ale máte recht - diskuze s Vámi vskutku ztráta času je, voni uměle inteligentní informatiku ...

M. Pivoda 5.2.2017 14:35

Informatika není umělá inteligence 21. století

https://www.seznam.cz/zpravy/clanek/blizi-se-roboticka-revoluce-evropska-unie-chce-pravidla-i-zabijacke-tlacitko-12044

Evropský parlament bude ve čtvrtek jednat o vůbec prvním komplexním souboru pravidel, který upravuje soužití mezi lidmi a roboty s umělou inteligencí. --- Jedním z nich je, zda mají roboti vybavení umělou inteligencí získat právní status tzv. elektronické osoby.

Nejste v obraze s dnešní dobou. A bráníte se poznání. Proto končím tuto větev diskuze. Byla by to ztráta času.

J. Jurax 5.2.2017 13:47

Re: Proč jste na facebooku?

Ale jděte - co přinese informatikovi k jeho profesi specielně vykecávání se na FB? Povídejte, přehánějte ...

J. Jurax 5.2.2017 13:45

Re: Informatici z minulého století

Ale kuš - nemluvíte malinko z cesty a mimo otázku, jež zní "Proč jste na facebooku?"

Mimoto jste taky z minulého století a navíc zjevně nejste informatik, ale jen pindač o informatice ... :-)

M. Vojtíšek 5.2.2017 10:56

Re: Proč jste na facebooku?

Tak toto tvrzení je určitě mimo. To, že nejste na FB asi ne, pokud tam opravdu nejste. Myslím to, že na FB je velice málo informatiků.

Tohle tvrzení vyšlo z mody tak kolem roku 2008. Pokud ho někdo zastává a stále se zove informatik. Je to vyloženě směšné.

Je to něco jako tvrdit no já jsem astrofyzik, ale Slunce mne nezajímá a žádnýho pořádnýho astrofyzika ani nemůže, je moc blízko a čumí na něj každej den moc amatérů.

P. Han 5.2.2017 9:51

Re: dětská osobnost

I někteří řidiči jezdí ožralí. A když se nalejou, tak moře po kolena...

M. Pivoda 5.2.2017 9:12

Informatici z minulého století

Tito lidé nebyli vzdělávání v programech počítačového učení, ve spouštění simulované evoluce. Není jim proto souzeno pochopit dnešní dobu.

Pořiďte si proto raději tlustou bibli a intenzivně se modlete, aby k vám byl Bůh milostivý, že zde kážete středověk. Amen.

M. Pivoda 5.2.2017 9:08

Konkurenční předstih a stav mysli (mindset)

Nobelova cena se dává za novou teorii, nikoliv za software (který je aplikací/počítačovou implementací té nové teorie).

Rusové mají asi podobné implementační prostředí jako mají Češi. Tedy mizerné. V Česku není Křemíkové údolí nebo Massachssets Institute of Technology. Jestliže si nějaký byrokrat tak pojmenuje svou organizaci, výsledky se nedostaví, protože i dobré nápady ztroskotají na implementaci. To je výsledek dlouhodobého působení inovátorsko-podnikatelské kultury v daném prostředí, říká se tomu také stav mysli (mindset).

Jestliže v Česku stále udávají státní technologický směr lidé (jako Jiří Zlatuška), kteří v minulosti definitivně prokázali svou neschopnost rozpoznat inovační příležitost, pak Česko zůstane klopýtačem za světovým vývojem. Jenže to České rakváče už jaksi nezajímá.

K. Potoček 5.2.2017 8:46

Re: dětská osobnost

Okamžitě po tom, co jsem odeslal svůj post, mě napadlo řešení.

Na ovládání robotů si bude člověk muset udělat řidičák.

K. Potoček 5.2.2017 8:42

dětská osobnost

Mě autorka přivedla na myšlenku, že v některých státech je zakázáno svému dítěti dát lepáka, když to přežene, nesmí se na něj zvedat hlas, páč to je osobnost.

A když si představím, co bych asi já, když jsem byl desetiletá osobnost, dával za příkazy robotům, no tak to teda potěš. U toho bych dneska jako padesátiletá osobnost být nechtěl. Bylo by to dost o držku.

J. Jurax 5.2.2017 1:22

Re: No, to máte částečně pravdu, leč naprosto základní

Ale jistě. V mnohém souhlasím, ač jsem ateista a neznaboh. Třeba to "přičiň se a Pán Bůh ti pomůže" si nahrazuju sloganem "nejlepší pomocnou ruku nalezneš na konci vlastního ramene". Nicméně - máte víru v bohy - jakékoliv, tedy i toho křesťanského - za racionální, tedy rozumnou, vycházející z úvahy, rozumem odůvodněnou, tedy nikoli iracionální? Pakliže ano, proč? Bohové jsou jen virtuální konstrukty nevzdělaných lidských velmi pragmaticky využívané ...

Ty kulturní okruhy je nutno brát v čase. V Evropě byla po pádu Říma až do karolinské renesance vyloženě doba temna. Až do řekněme renesance na přelomu 13. a 14. století a konce hegemonie katolicismu byly s naším křesťanstvím prodchnutým okruhem technicky i kulturně přinejmenším srovnatelně a v některých ohledech i více rozvinuté řekněme okruhy tři - Čína, Indie a Blízký východ, jenž ale pozvolna upadal vlivem islámu. Nicméně řekněme do 12. až 13. století bych jako lékaře zvolil rozhodně hakima než produkt evropské university. Mimochodem - ještě v 16. století bylo používání mýdla pro španělskou inkvizici vodítkem k odhalování muslimských konvertitů.

Až od renesance - velmi zhruba řečeno - se datuje rozvoj naší civilizace, jež se posléze - hlavně skrze mořeplavbu a s ní související obchod a díky parnímu stroji a s ním souvisejícím technickým rozvojem (v neposlední řadě i vývoji zbraní) - stala vedoucí silou planety. Jak jí to ještě dlouho vydrží, netuším.

Dnes už jen "křesťanská" či "židovskokřesťanská" - ty uvozovky jsou proto, že křesťanství, ač rozšířené, už není vůdčí silou morálně ani kulturně, ale díky setrvačnosti je naše civilizace takto nálepkována - Evropa a euroatlantické civilizace už tak nespornou vedoucí silou planety jako řekněme do Velké války není; ostatně její těžiště se přesunulo do USA.

Obrozuje se Čína - přejala naši techniku bez balastu křesťanství a nevede si špatně - a možná budou v budoucnosti další okruhy (Indie třeba). Těžko předjímat další vývoj světa.

F. Houžňák 4.2.2017 23:28

No, to máte částečně pravdu, leč naprosto základní

kámen k moderní vědě (a tudíž i technice) položilo křesťanství (navazující na Židy) svým názorem, že svět má řád daný Bohem (to ovšem není tak důležité, podstatný je ten řád), který lze vlastním systematickým úsilím a rozumem poznat a využít. Na tom stojí celá věda evropské kultury. A ta vaše "iracionální víra v nadpřirozeno", no, to je jenom představa ateistů, aby se mohli něčemu posmívat. Křesťané nic takového nemají, protože zastávají názor "přičiň se a Pán Bůh ti pomůže". Žádné čekání na zázraky, to vám vysvětlí každý kněz nebo i vzdělanější laik, že něco takového je naopak křesťanskou naukou odsuzováno jako (docela těžký) hřích. Třeba staří Řekové a Římané vymysleli řadu užitečných věcí, nicméně byli ideově zastánci názoru, že svět je chaos a tudíž nemá smyslu ho systematicky zkoumat. Pokuď tomu nevěříte, zkuste si vypočítat na prstech jedné ruky kulturní okruhy, které to ve výrobě blahobytu a svobody dotáhly dál než kulturní okruh křesťanský. Vezměte tu "rozvinutou medicínu" z Blízkého východu, no, měnil byste proti acylpyrinu? Ten vymysleli v křesťanském Německu.

J. Jurax 4.2.2017 23:01

Re: Hm, a že ti primitivní křesťané dokázali vymyslet

No, semtam něco vynalezli leckde jinde a případně dřív, než vůbec vznikli křesťané - třeba kolo nebo papír nebo taky střelivinu (střelný prach) a rakety a nulu a leccos jiného; i ta rozvinutá medicína byla ke křesťanům svého času importována z Blízkého východu, než to tam definitivně zadusil islám - ale hlavně rozvoj věd v Evropě nastal, až se křesťané oprostili od iracionální víry v nadpřirozeno a přestali brát boha a svaté knihy tak úplně vážně.

J. Jurax 4.2.2017 22:50

Re: Téma je zajímavé a aktuální,

No, jen pošetilec si aktivuje kontokorent - proti lidské blbosti je umělá inteligence bezmocná ... :-)

J. Jurax 4.2.2017 22:48

Re: Téma je zajímavé a aktuální,

No, řekl bych, že u té ponožky do pračky nevložené nejde o chybu programátora (pokud obsluha pračky není náhodou taky programátor) - v programátorská hantýrka na podobné případy pamatuje zkratkou PEBKAC.

A u toho trojnásobného cyklu stírání po ostřiku předního skla byť omylem aktivovaném bych doporučil malé věci řešte ruky mávnutím, aby Vás nepovažovali za císaře pána, jak pěje klasik ... viz http://www.karaoketexty.cz/texty-pisni/suchy-jiri/skrhola-417448

J. Jurax 4.2.2017 22:38

Re: Technologický pokrok? Nebo sebevražda lidstva?

No, i naše fantazie, intuice, celá naše emoční stránka, vědomí, svědomí atd. je furt nic než jenom software běžící na hardware mozku.

Takže je jen otázka času (a peněz, tedy investic do výzkumu a vývoje software a hardware), kdy se tohle dokáže vytvořit i uměle. Časový horizont ovšem i nejprobudilejší mozky dneška nejspíš neurčí.

J. Jurax 4.2.2017 22:30

Re: Souhlasím s p.Dosoudilem:

Historka je hezky vymyšlena, ale jinak je to hovadina ...