25.1.2022 | Svátek má Miloš


PRÁVO: Nemoc šílených prokurátorů

27.5.2008

Tvrdívalo se na Moravě, že když se zblázní sedlák, zešílí i krávy v chlévě. Něco na tom bude. Platí to přinejmenším pro Nejvyšší státní zastupitelství. Zdravý státní zástupce by si, už jenom pro pověst stavu, nikdy nedovolil prát špinavé profesní právo před soudem. Nikdy by se před soudem nechoval jako hokynář. Nikdy by od soudu neutekl a nikdy by neohrožoval ústavní pořádek v zemi nápady na vytvoření nikým a ničím nekontrolovatelných superzástupců z Nejvyššího státního zastupitelství, kteří by měli mít právo přebírat a zasahovat do jakékoliv trestní kauzy. Spojte šíleného prokurátora s úplatným policistou a máte stroj na justiční omyly na objednávku. A protože by to nikdo zdravý nedělal, půjde nejspíš o nakažlivou nemoc.

Marie Benešová, která prokazatelně po politických konzultacích osobně ovlivňovala a usměrňovala policejní vyšetřování v kauze Diag Human, dnes bojuje proti politickému zasahování do nezávislosti státního zastupitelství. Zlatuše Andělová bojuje za totéž poté, co s poněkud fantasmagorickým vysvětlením zakázala přednesení důkazů v kauze Kořistka. Shodou náhod to pomohlo v té chvíli nejsilnější politické straně. O paní Vesecké a jejím náměstku Koudelkovi, které ani veřejná ostuda a veřejná obvinění z „Koudyho“ korupce ve stejné kauze Diag Human nepřesvědčí, že by měl buď sám odejít, být odvolán, anebo alespoň podat trestní oznámení na pomlouvače, je zbytečné mluvit.

Hlavní epidemiolog a hygienik by si ovšem měli povšimnout, jak rychle se tato nákaza šíří. Čtenáři tohoto blogu znají moji stížnost Městskému státnímu zastupitelství v Praze z 11. března na nepřiměřenost postupu Policie ČR. Ta bez varování a jednání jednoduše přikázala kvůli jedinému, údajně stále utajovanému dokumentu, vypnout webové stránky se stovkami dalších dokumentů, mimo jiné právě i ke korupci v kauze Diag Human. Trvalo to více než dva měsíce, ale teď přišly odpovědi. Hned dvě, s šestidenním odstupem.

13. května mi Mgr. Vladimír Mužík napsal v obyčejném dopise, že můj podnět prošetřil „se závěrem, že postup vrchní komisařky je v souladu s právem“. A dále: “Policejní komisařka proto jednala v souladu se zákonem, když tento protiprávní stav zamezila.“

Včera jsem obdržel další, tentokráte doporučený dopis od stejného městského státního zastupitelství, s poněkud jinou spisovou značkou, datovaný 19. května, a podepsaný Mgr. Martinem Omelkou. Ten v reakci na stejný podnět rozhodnutí policie zablokovat celou stránku zhodnotil takto: „Tento postup vskutku nemohu považovat za správný. K tomu, aby se další osoby nemohly seznamovat s obsahem písemnosti č.j. D338/2004-ZSI/729-E by postačilo požádat provozovatele stránek o odstranění tohoto dokumentu. Policejní orgán jsem na toto pochybení upozornil.“

Má to několik řešení: Vláda by mohla uvalit karanténu na všechny útvary veřejné žaloby až do vymizení příznaků neznámé choroby. Nebo by JUDr. Renata Vesecká mohla vydat další závazný pokyn obecné povahy, kterým by nad rámec zákona přikázala státním zástupcům, aby si nepřebírali spisy a spisovna dohlížela na jejich duplicitní označení. A nejlepší by bylo, kdyby se okamžitě změnila Ústava a vnesl se do ní pro občany princip svobodné volby státního zástupce. Můžeme si svobodně zvolit lékaře, nikdo z nás nesmí být odejmut svému soudci, tak proč nemít právo zvolit si svobodně nenakaženého státního zástupce? Anebo máte, kolegové blogeři, lepší nápad a vysvětlení?

Autor, bývalý disident a novinář, učí na New York University v Praze

(převzato z Blog.aktualne.cz se souhlasem autora)Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021
Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021

Vánoční kolotoč se stal nedílnou součástí eMimina. Letos si už po třinácté naše uživatelky vzájemně poslaly dárečky, které opět udělaly velkou...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.