1.2.2023 | Svátek má Hynek


PRÁVO: Nejvyššímu soudu bravo!

6.3.2009

S velikou radostí jsem přivítala dnešní verdikt Nejvyšší soudu (NS), který odmítl dovolání katolické církve, a katedrála svatého Víta tak definitivně patří státu. Proti tomuto rozhodnutí se dle mluvčího NS nelze odvolat. Nezbývá mi než zvolat: "Nejvyššímu soudu bravo!"

Pro připomenutí přikládám svůj článek, který si po nespravedlivém rozsudku v roce 2005 (kdy tehdejší Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl, že katedrála svatého Víta patří římskokatolické církvi)vyžádala v roce 2005 MF Dnes a následně ho odmítla z obsahových důvodů zveřejnit.

Ani kardinál Vlk, ani Vatikán nesmí občanům ČR určovat, kdy mohou navštívit hrobky svých králů.

Rozhodnutí Obvodního soudu pro Prahu 1, že katedrála svatého Víta patří římskokatolické církvi považuji za skandální, za neústavní, za výsměch demokracii a za políček do tváře občanům, zákonům i historii České republiky.

Kardinál Vlk už veřejně plánuje změny v průvodcovské službě a úpravy vnitřního prostoru chrámu. Možná se za pár dnů dozvíme, že z vůle katolické církve bude pro veřejnost otevřeno jen v neděli nebo že si katolický klér nárokuje i v katedrále uložené korunovační klenoty. Ty totiž nejsou součástí nemovitosti, takže za jejich úschovu bude stát katolické církvi nejspíš platit. A jak asi dopadnou v péči katolíka Vlka ostatky krále dvojího lidu Jiřího z Poděbrad, který nikdy nepřestoupil ke katolicismu? Kdy vyzve kardinál ke křížové výpravě k jeho ostatkům a vystěhuje je ze svatovítské hrobky s argumentem, že v katolickém svatostánku nemá tento kacíř co dělat?

Nemravná snaha katolické církve, masivně podporovaná lidovci, domoci se vlastnictví klenotu české státnosti, snaha přesvědčit nás, že usiluje o vrácení toho, co jí bylo protiprávně uzmuto, trvá už 13 let. A církev při ní nešetří falešnými proklamacemi a sliby. Připomeňme si jen někdejší výrok kardinála Vlka, že církev daruje katedrálu českému národu. Teď už prohlašuje, že ochota katolíků darovat katedrálu státu minula.

Původní lživý slib měl tedy za cíl jediné. Zasít do podvědomí veřejnosti mylnou a manipulativní informaci, že katedrála je výhradně majetkem katolické církve. Není a nikdy nebyla! Katedrála vznikla v době, kdy ještě nebyla církev rozdělena ,vznikla na základě společné moci státní a církevní, byla významným politickým centrem, je součástí Pražského hradu, sídla českých králů. Vlastnictví státu k této památce bylo stvrzeno vládním nařízením č. 55 z roku 1954. To nařízení schválilo i tehdejší Národní shromáždění, takže má sílu zákona. A jak rozhodl Ústavní soud, toto nařízení platí a nelze jej zrušit jinak, než opět zákonem. Jediný, kdo může katedrálu darovat katolické církvi, je tedy parlament České republiky. Nařízení v síle zákona z roku 1954, které říká, že chrám Sv.Víta je vlastnictvím všeho lidu, pomohli uvést v život i lidovci. A jsou to po padesáti letech opět oni, kteří stojí za současnou snahou neústavní cestou jej obejít, podporováni lhostejností a alibismem většiny politiků. Lidovecká věta co bylo ukradeno, musí být vráceno, není v oblasti církve na místě. Je opět jen manipulací s historickými fakty a právem. Lidovci totiž dobře vědí, že jednovětý zákona typu "Katedrála svatého Víta je majetkem katolické církve" by neprošel, kdyby si ho dali do volebního programu, tak by si nepolepšili, a tak jen přikyvují a respektují rozhodnutí soudu. Doufám, že soudy vyšší instance budou respektovat nález Ústavního soudu. A neuvěří drzému tvrzení právníka katolíků, že je normální, že kostel patří církvi. Například remešská katedrála nebo pařížský Notre Dame jsou ve státním vlastnictví, a církev je bezplatně používá k bohoslužbám. Kupodivu to žádnému francouzskému katolíkovi nevadí.

(Psáno pro blog iDnes.cz)

poslankyně Evropského parlamentu