Pátek 19. července 2024, svátek má Čeněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

PRÁVO: Návod na dobrou společnost

Klausova milost připomněla, že respekt k pravidlům jsme si zatím moc neosvojili

Debata o prezidentské milosti pro člověka, který střílel na zloděje, mi připomněla nedávný zážitek či spíše situaci. Byl jsem před třemi týdny za synem v Americe, a když jsme spolu šli do kina, chtěl jsem si zkrátit cestu přes trávník. Byl to evidentně něčí pozemek, ale šlo jen o pár desítek metrů a bylo to dostatečně daleko od domu. Syn mě však přesto chytil za ruku, aby mě zastavil. „Neblázni. To je něčí zahrada!“ řekl. Odpověděl jsem se středoevropskou ležérností, že mu tu zahradu přece ani neodneseme, ani neošlapeme. „To ne. Ale je to přece jeho majetek. Pojď okolo.“ A když jsme trávník opravdu obešli, řekl ještě, spíše v žertu: „Nehledě na to, že kdyby nás viděl, mohl by nás klidně zastřelit.“

Nepochybuji o tom, že v Pensylvánii nic takového zákony neumožňují, byť si to většina Američanů dost možná myslí. Ale to není důležité. Překvapilo mě, že se to za necelý jeden rok života v Americe dostalo synovi tak do krve. A jak je respekt k majetku zakódován hluboko v myšlení většiny Američanů. Je jedno, jestli je to věc výchovy, nebo zvyku, případně zda se tahle ostražitost dostala do povědomí či genů Američanů opravdu v dobách, kdy se pozemky hlídaly nabitými dvouhlavňovkami. Ale musím říct, že je v tom něco solidního a obdivuhodného. Nevolám po tom, abychom dali zelenou ostrým střelcům, kteří se se svými bouchačkami promění v policisty i soudce. Ale nic takového samozřejmě nečiní ani udělená prezidentova milost. Ta aplikuje zdravý rozum a cit pro spravedlnost v jedné konkrétní kauze. Pokud zároveň přispěje k tomu, že se aspoň o malý kousek obnoví náš respekt k cizímu majetku, bude užitečná o to víc.

Respekt je důležitá vlastnost, a to nejen k majetku, ale obecně k ostatním. U Američanů se navíc často pojí s dobrou vůlí a touhou po osobním štěstí. Vím, jak jsou generalizace tohoto typu problematické, ale přesto tvrdím, že těmito třemi body je definována americká národní povaha. Na jedné straně silný individualismus a sobecká touha po štěstí, kterou však u většiny lidí kompenzují upřímná empatie a starostlivost o druhé. No a vše tomu dává základní rámec respekt k pravidlům i ostatním lidem. Zní to banálně, ale v této jednoduchosti je vlastně návod na dobrou společnost.

O zemi i společnosti hodně prozradí to, jak se lidé chovají za volantem. Uvědomil jsem si to minulý týden, kdy jsem musel absolvovat dvě cesty po D1 z Prahy do Bratislavy. A zároveň jsem v předešlých dvou týdnech najezdil stovky mil po dálnicích v Pensylvánii. Za celou dobu se mi tam nestalo to, co na D1 za jedinou cestu nejmíň desetkrát. Totiž že se k vám zezadu v rychlejším pruhu přižene auto, zabrzdí na poslední chvíli kousek za vámi a nalepí se za vás těsně po celou dobu, než mu uhnete. Někdy ještě bliká nebo troubí. Každý to známe. Je v tom něco neuvěřitelně agresivního a sprostého, a přesto se z toho v Česku stala norma. Takovému chování chybí respekt (nebudu narušovat tvůj prostor tím, že se pověsím metr za tvůj blatník) i dobrá vůle (o. k., jedeš pomaleji, tak já počkám, než předjedeš, a ty mě pak stejně klidně pustíš) a se štěstím to nemá už vůbec nic společného, ba naopak, zúčastněné to pouze vyvede z míry. Včetně agresora, o tom nepochybuji.

Na americké dálnici je něco takového nepředstavitelné. Nikdy se mi nestalo, že by si řidič za mnou – byť třeba seděl v mustangu s motorem třikrát silnějším, než byl ten můj – vynucoval přednost agresivním chováním. Vždy se držel tak dvakrát až třikrát dál, než co se v Česku považuje za bezpečnou vzdálenost. Nevím, třeba tak činil z obyčejné obavy, že kdyby něco takového udělal, tak ho na příštím odpočívadle u motelu najdu a ustřelím mu hlavu. On byl přece první, kdo zaútočil, a auto je stejně nebezpečná zbraň jako nabitá pistole. Možná nebezpečnější.

Nebojte se, nechystám tímto textem půdu pro budoucí prezidentský pardon pro dálničního Jánošíka, který by začal na českých silnicích střílet agresivní pitomce. Ale chci jen demonstrovat, že žijeme ve společnosti, kde si respekt od druhých vynucujeme vysokými ploty kolem zahrádek a silnými auty s neprůhlednými skly, a že existují země, kde skutečný vzájemný respekt existuje i bez nich. Myslím, že nás k tomu ta prezidentská milost nepatrně posunula.

LN, 4.4.2011

Aston Ondřej Neff
19. 7. 2024

Von der Leyen je ztělesnění všeho, co je příčinou dramatického úpadku… všeho, na co sáhla. Zničila...

Michael Pánek
19. 7. 2024

Zástupci opozice navrhli, aby slovenský parlament přijal usnesení odsuzující raketový útok na...

Lubomír Stejskal
19. 7. 2024

Ono je to totiž s dnešním Tureckem, potažmo s Erdoganem, podstatně složitější. Jistěže každý...

Martin Mařák
19. 7. 2024

Ani bych se nedivil, kdyby prezident Macron nakonec pověřil sestavením vlády nějakého relativně...

Vratislav Hlubuček
19. 7. 2024

Se znepokojením pozoruji rozvírání Overtonova okna v Ukrajinském konfliktu. Podpora napadené...

Aston Ondřej Neff
16. 7. 2024

Je až pozoruhodné, jak malou pozornost vyvolalo v našich médiích oznámení Roberta Fica z minulého...

Marian Kechlibar
16. 7. 2024

Ve špionážní klasice Fredericka Forsytha Šakal se nachází scéna, která musela až do včerejška na...

Aston Ondřej Neff
18. 7. 2024

Premiér Fiala oznámil že Korejci tam dostaví dva bloky a vláda s nimi vyjedná opci na dva další...

Aston Ondřej Neff
17. 7. 2024

Nedávná změna vzezření Psa se chystala delší dobu. Do zákulisí nevidím, jen mohu usuzovat, že s...

Václav Vlk st.
17. 7. 2024

Putin je diktátor a vůbec mu nezáleží na tom, koho a kde zabije, ale není to idiot.

van Kateřina Vaníčková
18. 7. 2024

Aktivisté před několika dny opět polili budovu ruského velvyslanectví v Praze 6 červenou barvou....

Iva Pekárková
18. 7. 2024

Vrátila se k nám Ukrajinka Anna. Ta, kterou náš kostel před pár týdny tak vyděsil rasovou...

Lidovky.cz, ČTK
18. 7. 2024

Česká republika obvinila Německo, že si hromadí plyn určený Česku. Berlín podle Prahy snižuje...

dvoj Jan Dvořák
18. 7. 2024

Největší odborová organizace společnosti Boeing prohlásila, že v případě neúspěchu jednání s...

Matěj Kučera
18. 7. 2024

Do Chorvatska podle dat ministerstva zahraničí ročně zamíří 800 tisíc Čechů. Velvyslanectví v...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz