PRÁVO: Náměstek to zařídí
Protikorupční policie zkoumá, pro koho byl určen dvacetimilionový úplatek za operaci s majetkem ministerstva obrany
Čachrování s pozemky, úplatky a odposlechy. Příběh z ministerstva obrany má všechny atributy charakteristické pro české kauzy posledních let. Tentokrát ministerstvo a protikorupční policie zhatily plány developerů na získání dvou bývalých vojenských objektů v Praze 6. Místo toho, aby vzniklo obecně prospěšné středisko pro handicapované, si měli anonymní majitelé namastit kapsu. A spolu s nimi několik úředníků na ministerstvu.
Výhodná výměna
Pozemky na Petynce nedaleko Břevnovského kláštera ministerstvo obrany v roce 2006 bezúplatně převedlo na Nadační fond Vincentinum, který měl na místě vybudovat stacionář pro tělesně postižené a výukové prostory Vysoké školy zemědělské, rovněž pro handicapované studenty. Smlouva o bezplatném převodu stanovila, že nadace nesměla převést majetek po dobu 25 let na jakýkoli třetí subjekt. Pokuta za neplnění podmínek byla stanovena na 48 milionů korun.
Pravidla užívání nemovitostí jsou ale od toho, aby se neustále přepisovala. Ministerstvo v roce 2010 nadačnímu fondu povolilo, že pozemky může směnit. Nutným předpokladem mělo být, že hodnota vyměněných nemovitostí bude stejná nebo vyšší než těch na Petynce.
Věci se opět daly do pohybu loni, kdy nadace uzavřela smlouvu s firmou Limes Romanus SE s anonymními majiteli. Podle kontraktu se developersky atraktivní nemovitosti v Praze 6 měly vyměnit za pozemky v Loděnicích u Berouna. Společnost Limes Romanus navíc slíbila postavit pár kilometrů jihozápadně od Prahy Nové Vincentinum, čímž by nadační fond naplnil smlouvu uzavřenou s ministerstvem obrany.
Ministerstvu se přestalo líbit, že Vincentinum neplní smlouvu, letos v dubnu. Protože na darovaných pozemcích stále nefungoval stacionář, začalo po nadaci vymáhat osmačtyřicetimilionovou pokutu. A právě tehdy přišla ke slovu korupce.
Nemám ani kachli
Hrozba sankcí vyvolala odezvu téměř okamžitě. Krátce po jednání zástupců nadace s ministerstvem obrany zazvonil Vítu Krausovi ze společnosti Limes Romanus SE telefon.
Na druhém konci byl Jaroslav Hýbler ze stavební firmy CEKstav a měl na srdci jedinou věc: musejí se kvůli Vincentinu nutně sejít. Hýbler Krausovi sdělil, že na ministerstvu chtějí za přimhouření oka kvůli pokračování projektu a odpuštění smluvní pokuty peníze. Prý milion korun. Kraus si rozhovor nahrál a později předal policii.
"Oni chtějí peníze... Já z toho nemám ani kachli, já budu sloužit jako prostředník. Můžu vyvolat schůzku, abyste si to poslechl přímo od toho člověka," říká Hýbler na záznamu, jehož přepis má týdeník Euro k dispozici. V rozhovoru mimo jiné zmínil jméno náměstka ministra obrany Libora Karáska: "Karas nebo tak nějak se jmenuje ten náměstek, co je tam pod ministrem. Tady tohle má řešit jedna spřízněná duše společně s ministrem, kteří by tady tohle měli nebo mají možnost zastavit," vysvětloval Hýbler.
Následující den se konala schůzka, které se účastnil Hýblerův otec Jaroslav, který přivedl dalšího prostředníka – podnikatele Jaroslava Breníka. Kraus si jednání opět nahrál. Breník údajně mluvil s pánem, kterého později označil jako náměstka ministra obrany Karáska. Řekl, že se v zakázkách pohybuje od roku 2010, kdy nebyl problém nosit deset milionů v tašce, kdežto dnes je problém s jedním milionem. Kraus obě nahrávky předal vojenské policii, která informovala protikorupční policii.
Soud následně povolil odposlechy telefonů, monitoring počítačů a kanceláří, díky čemuž začali vyšetřovatelé dění okolo výměny nemovitostí rozkrývat. Na dalším z jednání ohledně zrušení pokuty Jaroslav Breník "doporučil" advokátku Ludmilu Hudcovou.
Ta měla podle Breníka zařídit trojdohodu, měly přes ni jít peníze na obranu a provize prostředníkům za zařízení transakce. "Jediné, co nepůjde přes advokátku, je ta jednička, co se dávala nejvyššímu, aby to začalo a šlo naším směrem," měl říci na další ze schůzek letos v červenci Breník. Mezitím se úplatek vyšplhal z milionu na 20 milionů korun.
Všude samý prostředník
Policie v půlce srpna zaznamenala další schůzky. Na jedné z nich se Vít Kraus Jaroslava Breníka dotázal, jestli bude problém s pokutou a zda má pokračování projektu řešit ekonomický náměstek ministra obrany Libor Tejnil. Breník mu to potvrdil. Do hry navíc vstoupil další prostředník – šéf dozorčí rady Zbrojovky Vsetín Viktor Labský. Počátkem září se Labský s Krausem v pražském hotelu Savoy setkali s náměstkem Tejnilem. Na jednání probírali Kraus s Tejnilem pokutu, kterou ministerstvo Nadačnímu fondu Vincentinum udělilo, její možné snížení a vyřešení celé záležitosti k "oboustranné spokojenosti". Na následujících setkáních dospěli Kraus, Breník a Hudcová k dohodě, že 20 milionů bude deponováno v advokátní úschově právničky Hudcové. Ta peníze měla "pročistit" přes kyperské firmy.
V půlce září pak skutečně doputovalo z konta společnosti Limes Romanus SE na účet advokátky Hudcové 20 milionů korun.
Policejní akci schválilo pražské městské státní zastupitelství, načež se peníze pod dozorem Finančního analytického útvaru ministerstva financí a policie dále přelévaly na soukromé účty a konta firem Industrial Light & Control, Redial Central, Ltd., a West East Alliance. Zúčastnění vytvářeli fiktivní pohledávky a vzájemné půjčky.
Policejní past sklapla 24. září, kdy aktéři případu Vincentinum obdrželi obvinění. "Týká se šesti osob, čtyř z trestného činu nepřímého úplatkářství. Jedna osoba byla obviněna z trestného činu nepřímého úplatkářství a trestného činu legalizace výnosů z trestné činnosti. Další byla obviněna z trestného činu legalizace výnosů z trestné činnosti, všichni jsou stíháni na svobodě," popsal mluvčí Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality Jaroslav Ibehej.
Roli vysokých úředníků ministerstva obrany nechtěl Ibehej komentovat: "Vyšetřování stále probíhá. K osobám ani k dalším podrobnostem případu se vyjádřit nemůžeme." Obvinění lidé vinu popírají a podle informací týdeníku Euro podali proti obvinění stížnost. "Ano, stížnosti proti usnesení o zahájení trestního stíhání podány byly, rozhodnuto o nich podle mých informací zatím nebylo," dodává Ibehej.
Náměstci ministra obrany Libor Karásek a Libor Tejnil odmítli na dotazy týdeníku Euro, nakolik se v kauze angažovali, odpovědět. Pro ministerstvo je nyní podle mluvčího Jana Pejška prioritou číslo jedna zaplacení pokuty odvíjející se ze smlouvy s Nadačním fondem Vincentinum. "Další případné kroky, tedy například možnost navrácení objektu, budou řešeny následně. Ministerstvo trvá na uplatnění smluvní pokuty ve výši 48,5 milionu korun vůči Nadačnímu fondu Vincentinum. Tento subjekt do dnešního dne předmětnou smluvní pokutu neuhradil a z jeho dosavadního jednání vyplývá, že tak ani učinit nehodlá. Ministerstvo proto danou věc předalo Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových k celkovému posouzení a následnému zastupování před soudy za účelem uplatnění oprávněných nároků České republiky," řekl Pejšek.
Týdeník EURO 44/2013, 28.10.2013