19.4.2024 | Svátek má Rostislav


Diskuse k článku

PRÁVO: Nabytí nemovitosti zůstává trvalým rizikem

Pro většinu obyvatel je otázka rizika vlastnictví stále ještě příliš mlhavou informací na to, aby razantněji požadovali po politické reprezentaci řešení dosavadního nevyhovujícího stavu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
K. Krbálek 18.9.2012 20:15

pláč na špatném hrobě

pan autor tady tuhle tezi opakuje už po několikáté a pořád si ztěžuje na ČÚZK, že neumí přijmout zodpovědnost nebo co. Ale tady jde o zákony, kterými se musí katastrální úřady řídit a které jim prostě dávají jen možnost (nepřesně) evidovat vlastnictví. Samozřejmě to je chyba a nikoho to neštve víc než katastrální úředníky. Tak snad s účinností nového Občanského zákoníku a (ještě nepřijatého) katastrálního zákona se to napraví.

M. Kosejk 18.9.2012 10:31

----

Já si myslím, že skoro všem problémům s transferem právních vad na nové majitele by šlo zabránit velmi jednoduše. A to tak, že by všechny státní instituce (soudy zejména) měly povinnost okamžitě zaslat na KÚ info, že nemovitost je zatížena nějakým sporem.

A vklad MUSÍ být definitivní, kdyby u něj byla možnost odvolání, tak by tímto byli výrazně ohroženi kupující (vysvětlím později). A vůbec si autor tuhle pasáž vysvětluje špatně. On si z toho vydedukoval, že se účastníci  řízení nemůžou dovolávat obecných soudů, ale tomu tak není. Vždycky můžete podat žalobu na určení práva + požádat soud o vydání předběžného opatření na zamezení převodu vlastnického práva v průběhu řízení.

Proč musí být vklad definitivní, bez možnosti odvolání? Protože pro kupujícího je to pojistka, že když on splní všechny smluvní podmínky - a peníze jsou na cestě k prodávajícímu, tak kupující si musí být jistý, že nemovitosti jsou bezpochyby už jeho.

 V podmínkách ČR bezpečný realitní obchod probíhá tak, že se smluvně určí nezávislá úschova (vázaný účet, notář, depozit u třetí osoby atd.) - tam se pošle kupní cena - a z této úschovy jsou peníze poslány prodávajícímu až v okamžiku, když je nemovitost zapsána na nového majitele (když vklad nevyjde, tak se paeníze vrací kupujícímu). A jistě chápete, že možností odvolání byste ohrozil peníze kupujícího (peníze by už byly u starého majitele, ale nový majitel by si nebyl jistý, že se starý majitel neodvolá - a že on o ty práva k nemovitosti zase nepřijde). Takže by se s transferem peněz z depozitu muselo čekat až na dobu, kdy by se propásla možnost odvolání - a to by realitní trh tolik zpomalilo, že by ho to skoro paralizovalo.

P. Bárta 18.9.2012 15:55

Re: ----

Ono to bohužel není zas tak jednoduché... Právě teď jsem v pozici prodávajícího, který vyuzžil možnost návrh na vklad odvolat. Situace totiž byla taková, že kupující část ceny hradí hypotékou, kterou je ale z rozhodnutí banky možné uvolnit až po předložení orazítkovaného návrhu na vklad. návrh na vklad tedy předchází odeslání peněz (do nezávislé úschovy). Bohužel, kupující chtěl další část ceny financovat z překlenovacího úvěru, který ale nedostal. No a z toho důvodu neuvolnila ani banka peníze z hypotečního úvěru. Už vidíte ten důsledek? Kdybych neměl možnost návrh na vklad odvolat (naštěstí mám slušného kupujícího, který se stažením návrhu souhlasil), byl by vklad už proveden, a já bych byl v pozici, kdy a) nemám peníze, b) nemám nemovitost, c) musím stále platit hypotéku, která na prodávané nemovitosti vázla... Moc pěkná představa, že?

M. Kosejk 18.9.2012 16:08

Re: ----

Nikdy jsme nepřistoupili na situaci, kterou nastiňujete. To bych považoval za hazardování s majetkem klienta. Vždycky nám banka nejdříve poslala peníze na depozit, než jsme učinili návrh na vklad. Problém je v tom, že to zpětvzetí návrhu na vklad musí podepsat oba účastníci (prodávající i kupující). Musím Vám říct, že jste utekl hrobníkovi z lopaty. Jestli Vás do toho uvrtala realitka, tak bych na ně měl jít řvát...

M. Kosejk 18.9.2012 16:10

Re: ----

Oprava: ...byste na ně měl jít řvát...

Z. Kulhánková 18.9.2012 17:27

Re: ----

To jako chcete říct, že jste podepsal smlouvu dřív, než byly všechny peníze v úschově? To jste teda dobrodruh.

K. Krbálek 18.9.2012 20:19

Re: ----

je rozdíl mezi návrhem na vklad, kdy ještě vlastnictví nepřechází a lze tento návrh stornovat nebo zamítnout, a povolením vkladu, kdy v ten okamžik přechází vlastnictví bez možnosti odvolání

J. Václavíková 18.9.2012 19:05

Re: ----

Právě dnes poslouchám v rádiu, jak zmizel takový notář i s 50 miliony :-(

Z. Kulhánková 18.9.2012 19:31

Re: ----

S 50 miliony korun? To je dost málo, když uvážíte, kam člověk dneska musí zmizet, aby ho nevydali.

V. Ondys 18.9.2012 10:15

Hm, je to těžký v zemi

kde se velký majetek jenom krade se společensky příkladnou spoluúčastí nemajetné většiny.

Z. Kulhánková 18.9.2012 7:56

V Britské Kolumbii máme Torrensův systém

Nároky, které nejsou zaregistrovány v katastru, existují pouze jako závazek mezi stranami, ne jako břemeno na nemovitosti. To znamená, že co není v katastru v okamžiku převodu na nového majitele, to proti němu (a nemovitosti) nelze uplatňovat.

Doklad o převodu nemovitosti, hypotéky a další zápisy do katastru registrují elektronicky přímo notáři nebo právníci, kteří mají do katastru přístup, a ti ručí za jejich správnost. Vše je zapsáno okamžitě a je možno v každou chvíli spoléhat na to, že záznamy v katastru jsou aktuální. Díky tomu lze také vyplatit prodávajícímu peníze v tentýž den nebo je v tentýž den použít na nákup jiné nemovitosti.

K. Krbálek 18.9.2012 20:22

Re: V Britské Kolumbii máme Torrensův systém

k tomuhle principu se vrací i nový katastrální zákon (pokud bude schválen v současném znění), kdy konečně začne platit princip materiální publicity, tedy že co je v katastru, to je platný stav věcí.

Z. Kulhánková 19.9.2012 8:31

Re: V Britské Kolumbii máme Torrensův systém

To je možné pouze za předpokladu, že záznamy budou vkládány okamžitě. Dokud bude mít katastrální úřad na zanesení vkladu 30 dnů, je to nesmysl.

K. Krbálek 19.9.2012 18:55

Re: V Britské Kolumbii máme Torrensův systém

podle nového zákona záznamů (nikoliv vkladů) významně ubude, protože jsou zdrojem nejvíc chyb. Skoro vše půjde přes vklad i soudní rozhodnutí nebo výsledky aukcí, čili vlastnictví se bude měnit až rozhodnutím KÚ a zápisem do katastru nikoliv příklepem licitátora nebo rozsudkem soudu.

B. Volarik 18.9.2012 7:19

Jak to dělají jinde.

V Americe máme tzv. Titulové pojišťovny. Žádný underwriter (já jsem jedním z nich, neumím to přeložit do češtiny)neschválí žádost o hypotéku aniž by pečlivě prostudoval tz. Předběžnou zprávu o titulu (k majetku). Zkoumá se tzv. chain of title...řetěz vlastnictví. Prodávající zaplatí svou část pojistného a kupec zase svou část. Titulová pojišťovna pak vydá pojistku ve prospěch věřitele, tedy banky (například té, pro kterou já pracuji). V případě budoucích neshod, případně soudů, zacvaká pojišťovna krytí titulu. Jak prosté.

J. Rey 18.9.2012 19:01

Re: Jak to dělají jinde.

Jak prosté?Ano prosté to je v zemi,kde se justice a policie nepřátelí se zločinci a úřady plní svoje zadání,t.j.slouží občanu,který si je platí se svých daní.I zde v Česku by to bylo prosté,pokud by k tomu byla vůle těch,kteří tvoří zákony a byli zvoleni občanem,aby je zastupoval.Skutečnost je ovšem jiná.