21.10.2019 | Svátek má Brigita


Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Krejčí 9.10.2019 12:10

Autor poněkud mate. Jeho článek je taková advokátština.

Těm nyní zproštěným úřednicím bylo totiž vytýkáno maření úkolu veřejného činitele z nedbalosti, kterého se měly dopustit tím, že vydaly rozhodnutí magistrátu HM Prahy č. j. OVS 2331/98/Se ohledně státního občanství Josefiny Czerninové v rozporu s tehdy platnými předpisy, když měly provést nesprávný výklad a aplikaci dekretu prezidenta republiky č. 33/1945 Sb., ačkoliv měly vědět, že v době podání žádosti o vrácení československého státního občanství Josefina Czerninová nebyla manželkou československého státního občana, s tímto stanoviskem se v rozhodnutí nevypořádaly a neprověřily veškeré skutečnosti důležité pro vydání rozhodnutí a fakticky tak vydaly osvědčení o státním občanství, ač tak měl učinit Obvodní úřad městské části Praha 1, přičemž jim bylo známo, že rozhodnutí bude použito potomky Josefiny Czerninové při uplatnění restitučního nároku a že státní občanství je nezbytnou podmínkou úspěšného restitučního nároku, čímž způsobily škodu nejméně ve výši 25.418.586 Kč.

To, že vydaly chybné rozhodnutí je jisté. Na posouzení soudu bylo, zda jednaly zaviněně, alespoň z nevědomé nedbalosti. Zejména, šlo-li o matrikářky, tj. osoby znalé právních předpisů významných pro stanovení občanství. Soud je nakonec zprostil, to je nutno respektovat, nicméně ty hlášky, kterých se dopustil, byly zbytečné. Předpokládám totiž, že trestní oznámení na ty úřednice skutečně bylo podáno (asi Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových) v souvislosti s uplatněním restitučního nároku, to ale neznamená, že ty úřednice nepochybily a nebylo podezření z trestného činu.

Vycházím jen z internetových zdrojů, lze ale dohledat nějaká rozhodnutí.

J. Krejčí 9.10.2019 12:15

Ještě dodám, že prokazovat tzv. nevědomou nedbalost u trestného činu je vždy poněkud problematické. Ale tady šlo o profesionálky, které jednaly v době restitucí, kdy si musely být vědomy , že rozhodují o osobě, které se mohou týkat Benešovy dekrety.