5.12.2021 | Svátek má Jitka


PRÁVO: Mafiánské praktiky protimafiánského útvaru

20.6.2016

Ve středu 15.6. jsem na tomto místě komentoval postup klanu „investigativních“ žalobců a protimafiánských policistů slovy: „Stíhání již jednou zproštěných obžalovaných je pak účelově obnovováno pro jiné skutkové podstaty jenom proto, aby fiasko nebylo tak totální.“

V kauze údajného zneužívání zpravodajských služeb byli v pátek všichni obžalovaní opakovaně a prozatím nepravomocně obžaloby v plném rozsahu zproštěni, i když Ištvanův žalobce navrhoval pro hlavní aktérku nepodmíněný trest odnětí svobody v délce 3,5 roku. Státní zastupitelství tak ani napotřetí nedodalo přesvědčivé důkazy o tom, že by tehdy Jana Nečasová a vojenští zpravodajci spáchali cokoli nezákonného.

Protimafiánští policisté pod dozorem investigativních žalobců totiž používají metody, které lze s nadsázkou označit za mafiánské. Podezřelí a zadržení jsou tak po léta běžně odepíráni zákonnému soudci, když návrh na uvalení vazby schvaluje jeden spřátelený soudce pro území celé republiky, a soudní příkaz se tak stává pouhou formalitou. Dovedeno do dokonalosti by si tak mohl žalobce s sebou vozit „svého“ soudce, který by automaticky povoloval všechny odposlechy, domovní prohlídky i uvalení vazby na celém území státu. Tuto praktiku podporovalo podzákonnou právní normou i ministerstvo spravedlnosti, dokud to nedávno nezarazil Ústavní soud. Bohužel pouze do budoucna, takže vše, co bylo, je odpuštěno.

Věcná a místní příslušnost jednotlivých policejních útvarů je tak podružná záležitost, že ani nestojí za úvahu. Státní zástupce si tak pro danou kauzu vybírá spřízněného policistu, kterému vyšetřování v dané věci ani předmětném území vůbec nepřísluší. Účelové slučování naprosto nesouvisejících kauz a jejich nabalování na jednu kauzu náhodně delegovanou kvůli podjatosti, vrchnímu státnímu zástupci, který si připadá jako prokurátor Katani na Sicílii, požehná bez mrknutí oka ten nejvyšší.

Konstruování skutkových podstat trestných činů, které existují jen v jejich fantazii. Monstrózní akce se stovkami policistů, útvarem rychlého nasazení a beranidly v přímém televizním přenosu tam, kde v civilizovaných zemích chodí dva policisté v civilu a normálně zazvoní. Metráky zadrženého zlata a peněz, které musí následně s omluvou vrátit. Pompézní tiskové konference s příslibem rozsáhlých obžalob a odsouzení k dlouholetým trestům, které vyšumí do prázdna. Pokračovat by se dalo ještě dlouho.

Divíte se, že vedení policie pro takto ze řetězu utrženou partu, bez výsledků odpovídajících nasazení, nemá pochopení? Bude zajímavé sledovat, jak se k rozsudku postaví odvolací soud, ke kterému se Ištvanovo zastupitelství ihned odvolalo. A ještě zajímavější bude sledovat vzteklé reakce těch, kdo ke svržení vlády na politickou objednávku investigativním žalobcům a protimafiánským policistům psali noty.

publicista
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.