1.7.2022 | Svátek má Jaroslava


PRÁVO: Lékaře více zavírat, soudce více kádrovat

24.12.2020

Zasloužíme si dobré zprávy. V době, kdy má hlavní slovo strach z nemoci, mohou přijít i z vězení. David Rath bude léčit, dožaduje se toho u Vězeňské služby, a Petr Kott už dokonce léčí. Vězeňská služba nám bohužel sdělila, že lékařů je v řadách vězňů nedostatek, pouhých devět, a ona jich potřebuje jen pro své potřeby třicet pět. Je to, opravdu, velmi chvályhodné, že mohou léčit a vykonávat praktickou práci. Je to dobré pro ně profesně a dobré i pro stát. Jen se tak vtírá otázka, co jejich podmíněné propuštění? Bude v zájmu kolektivu? Nestálo by za to stíhat více lékařů?

Aktuálně podle zdravotnické situace – ono by to šlo dělit i na dentisty, internisty etc. Protože se vždycky něco najde, zejména ve výkazech pro pojišťovny – tak to by bylo to řešení pro věznice. No nebylo, ale dávám státnímu zastupitelství ke zvážení. Mimochodem, Petr Kott mě ošetřoval před lety náhodou na ambulanci na Bulovce a byl profesionální i příjemný.

Dobré zprávy o rozmetávání korupce na Slovensku plní i náš veřejný prostor. Jako v každé revoluci či boji za veřejné blaho už začínají vystrkovat růžky nepěkné věci. Nepěkné věci o smýšlení lidu.

Šéfredaktor deníku Štandard hřímá v českém tisku: Národ s němým úžasem sleduje, jak včera bezúhonným, dnes obviněným nasazují před televizními kamerami pouta... Největší naděje dnes spočívá v tom, že několika obviněným povolí nervy a v obavách z délky trestu budou vypovídat proti ostatním... zpívá i dnes už bývalá soudkyně a posléze státní tajemnice na ministerstvu spravedlnosti... Netřeba lámat si hlavu nad námitkami, že ne všechna obvinění se potvrdí. Přiznání je už dnes tolik, že úspěch to bude i tak... Parlamentem prošla novela ústavy, která umožní tvrdé majetkové prověrky soudců a jejich rodin.

Kdyby vám to něco připomínalo, tak v Ústavu pro studium totalitních režimů je z dobového tisku z období všelijakých čistek a nástupů nových pořádků dostupno podobných článků dost. Připomenu takové nesamozřejmé pravidlo, že nikdo nesmí být nucen k přiznání a přiznání nezbavuje povinnosti prokázat vinu. Jsou to postuláty trestního práva demokratických zemí. Když už to berou na Slovensku od podlahy, přidám všem nadšeným jedno heslo: „Nejsme jako oni.“ Z bezpráví nové právo nevznikne, jen pocit zmaru a pošlapání právního státu.

Ti majetkově prověření soudci, to bude lahůdka. Nejlepší soudce pak bude chudý, bezdětný, bez sociálních vazeb, trochu sociopat a asketa. Škoda, já myslel, že soudce musí být hlavně dobrý člověk. U nás, i na Slovensku.

Když už jsme u těch soudců, začala se zase přepírat otázka komunistické minulosti. Kdo byl v KSČ, totiž umí soudit, prý, dle noteček a chápe, že rozsudky se vynášejí na stranickém sekretariátu. Beru to jako relevantní kritiku. V zemi, kde je v této pozici předseda vlády, předseda Ústavního soudu a obecně kdekdo. Asi bychom se opět mohli mrknout za hranice. Spolková republika Německo. Nemusíme nic vymýšlet, už to vyřešili a lze to najít v učebnicích dějepisu. Tak mládí vpřed a staří soudci pryč. To bude radosti. Ohrožený druh, soudce ve věku cca 60 plus. Tak se těším, že si tuto polívku, kterou si sami navařili, taky pěkně sní. Bolet to bude hlavně v Brně. Co na to Soudcovská unie? Takové otázky přijdou brzy, brzy... Nebojte se, státní zástupci a advokáti, i nás (vás) se na to brzo začnou ptát.

Poslední dobrá zpráva na konec. Pán z Hradu udělil milost. Mimo svoje standardy, potrestanému za pokus o těžké ublížení na zdraví a za výtržnictví, neb odsouzený zachránil život tonoucí ženě. Je to dobře, každá milost tohoto druhu. Jen je taková nijaká. Prezident totiž prominul skoro nic, podmínku a zákaz vstupu na akce. Jisté naučení se v tom skrývá: Milosti udělujeme, aby byly hezké, nekontroverzní. Též doporučuji spáchat nejdříve trestný čin a pak dobrý skutek. Obráceně k tomu nikdo při odsouzení nepřihlédne, a milost nedostanete, když už soud při vašem odsuzovaní tohle věděl. Nebo se pletu?

Každopádně, k Vánocům přeji pevné zdraví a svobodu.

Autor je advokátem, členem prezidia Unie obhájců, partnerem kanceláře Moreno Vlk & Asociados a členem odvolací kárné komise České advokátní komory.

  Info. czAkční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!