19.1.2021 | Svátek má Doubravka


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Semi 13.7.2009 20:26

Re: A co datové schránky?

> přístup k internetu do 10-dnů lze obvykle získat kdekoli na planetě

No to prece neni pravda! Je spousta mist nezasazenych pocitaci - napr. velehory... Muzu Vam ukazat cestu v Karpatech v Rumunsku, kde nenajdete jediny pocitac na 50km daleko.

Datove schranky povinne pro firmy jsou dalsi velka lumparna! Proc si musi truhlar, farmar a dalsi takovi porizovat pocitac, ktery nebudou ani umet zapnout. Proc by meli kazdy tyden kontrolovat, jestli se jim stat nahodou nerozhodl poslat nejaky dopis?

Velmi mi to pripomina roman 1984 od Orwella, jen ten rok podhodnotil - prislo to jen trochu pozdeji.

Rozhodne je dnes represe a kontrola (na bezne lidi, ne na disidenty) podstatne horsi nez za te minule totality...

jezevec 18.6.2009 3:10

blbost na kvadrát

to že zásilka je formálně doručena desátý den - naprosto neznamená, že týž den jsou ireversibilně uplatněny i dopady, které jsou obsahem zásilky. doručované rozhodnutí má karenční a odvolací lhůty, kolik dní po doručení začne platit, a v této lhůtě se lze proti němu i odvolat.

skrebec 17.6.2009 23:33

pohled z druhé strany stolu

Bohužel patřím k lidem, kteří jiným lidem obálky s pruhem zasílají - takže mi můžete věřit, že na světě je jen málo tak osvěžujících věcí, než je nemožnost doručit někomu rozsudek. Neboť dotyčný se nalézá ...jak to zpíval pan Tučný?...aha, všichni jsou už v Irsku, buenos dias, někde mezi Dublinem a Bostonem. Soudy jsou přeci paušálně podplacené aby rozhodovali co nejblběji nebo nejpomaleji nebo (nejlépe) obojí - a tak když mi asi tak po 1326598745 x tenhle týden zavolá účastník jednání, kdypak to bude pravoplatné, dělá mi nesmírnou radost vysvětlovat mu, že opravdu netuším, kde se ctěný pan žalovaný nalézá, kdy a zda-li vůbec mu bude rozsudek doručen, případně že nevím, jestli se na 56. pokus povede otevřít jednání, neboť na žádné z dodneska zjištěných 86 adres se nepovedlo odpůrci doručit předvolání. Jo, ale to opravdu "pravě ořechové" je vysvětlovat advokátovi, ječícímu někde pod stropem (a to je náš soud stavba z dob císaře pána, takže stropy mají hezky přes 3,5 metru) že usnesení, kterým jsem mu přiznal odměnu za ex offo obhajobu bezdomovce (kolem 7000 euro) se ani po roce nepovedlo doručit a tudíž nenabylo pravoplatnost a tudíž nemůže být proplaceno. Když zasílám další usnesení, kterým je pak odsouzený zavázán uhradit státu trovy ustanoveným obhájcem, je to o něco lepší - když  má člověku přijít podobný účet, je pobyt na neznámém místě docela fajn, a ti kterým to posílám stejně kradou proto, že nemají prachy. Nedoručená zásilka je tak vlastně uchrání od mnoha stresů, zejména bereme li v potaz skutečnost, že v obvodu našeho krajského soudu jsme nejlepší a já jsem se už přepracoval až k trovám, které byli vypláceny v roce 2005. (můj známy je teď v roce 2002). Kvizová otázka : kolik lidí za poslední 4 roky a) byli trestáni a zároveň b) nezměnili adresu (změnili ji a změnu ohlásili)? Čistě empiricky - cca 30%, když mám dobrý měsíc.  Mimochodem, já taky nebydlím na své papírové adrese, ale styční důstojníci (rodiče) to dovedou zmanažovat.

Josef 18.6.2009 14:47

Re: pohled z druhé strany stolu

P.S. Když nebydlíte na své adrese, už jste to nahlásil??

Jinak je to blbost nejvyššího řádu. Jistě to lze zařídit jinak. Vždyť o.s.ř. se v této oblasti opakovaně novelizoval!! Chápu, že s vyhýbači je problém (podnikám, sám se soudím - bohužel - o řadu pohledávek, takže to dobře znám), ale přenést tenhle problém na běžné občany mi připadá zcela nestoudné! Bude to zatěžovat občany i státní správu. Prostě typicky - přehodit mé problémy jako státního úřadníka na občana !! Tohle, že má být služba občanům v 21.století ?? Je to nevolnictví 1. řádu !!

skrebec 18.6.2009 16:03

Re: pohled z druhé strany stolu

Pobyt jsem si nepřehlásil, neboť po prostudování příslušných předpisů jsem udivený shledal, že taková povinnost mi z ničeho nevyplývá. Bydlím v podnájmu (čtvrtý rok v tom samém), kam mi chodí veškerá pošta typu mobil, banka. Trvalý pobyt mám u rodičů, na druhém konci republiky.

Co jsem slyšel, v ČR máte funkci soudního doručovatele. U nás není ani tohle. A s doručováním je fakt problém (u nás řádově zvětšován šíleným procesem renovelizací novelizovaných novel  O.S.P.  - od roku 1993 byl u nás O.S.P novelizován přes 60 x). Má li někdo napsaný trvalý pobyt v bodu x a přestěhuje-li se kamkoliv bez ohlášení, je cca 50% šance, že pokud se nenalezne sám, zůstane nenalezen. Pošta se vrátí jako "adresát neznámý", pokusíme se to doručit policií (což obvykle udělá cestou z práce policista který bydlí poblíž, s odpovídajícím nasazením a výsledky). A pokud se zjistí, že dotyčný je v Irsku (čti : kdekoliv západně od řeky Moravy), je to definitivně zabitý, neboť rodiče na synáčka ve zlomku vteřiny ztratí jakýkoliv kontakt a nemají ponětí, kde bydlí. Čemuž se na druhé straně ani nelze moc divit, pokud bereme v potaz fluktuaci slovenského zedníka v Irsku. 

A fajn, já jsem taky proti přehazování problému na občana. Ale nestěžujte si 1) že se konání budou táhnout 2) nebo se vymyslí obezlička kterak správoplatnit nedoručená psaní 3) nebo se v trestném konání bude i u prkotin zhusta používat vazba 4) nebo si stát bude vyžadovat masivnější přístup do databáz typu "poloha a držitel mobilního telefonu".  Pokud znáte jiné řešení, sem s ním.

Josef 18.6.2009 15:01

Re: pohled z druhé strany stolu

Ještě si čtu Váš příspěvek a nedá mi to!

Mluvíte tam o bezdomovci, který nepřebírá zásilky, a to si fakt myslíte, že najednou na základě zákona prozře a začne hlásit místo kde bude !! Co pak pomůže, že ho potrestáme pravomocností rozhodnutí. Stejně prachy nemá. Snad jen ten advokát může být spokojený na palmáre.

Ale to nejdůležitější - to vše za cenu miliónů hodin lidí, kteří budou nahlašovat cesty na dovolené. Kolik, že to vlastně miliónů lidí u nás cestuje nad deset dnů a kolik času zabere nahlášení adresy na úřad ??? Stihne to běžný občan za jednu hodinu. Nebo zas budeme mít další zákon, který se bude hromadně nedodržovat (protože to je blbost) či na něj kašlat??

amos 18.6.2009 15:34

Re: pohled z druhé strany stolu

Dopadne to jako v dopravě. Řádný občan co   pracuje a má nějaký majetek  který jde sebrat, bude šikanován ale ten, kterého se to hlavně týká bude v klidu.  Např. autosedačky, běžná rodina si pořídí pro každé dítě autosedačku, protože by hned platila pokutu. Cikáni mají v autech 5 dětí (vidím denně) a nic se neděje.

To samé s obsílkami. Pokud pojedu na delší dovolenou nebo služební cestu, bude mě stát pokutovat za nevyzvednutí obsílky. Podnikatel, který dluží a nic nemá bude dlužit dál. o bezdomovcích a cikánech ani nemluvě, na sociální dávky se nesmí šáhnout.  Na vojně jsme tomu říkali kolektivní trest. Za jednoho blba trpěli všichni. Bohužel ti co to navrhují asi na vojně nebyli. 

Josef 17.6.2009 19:59

Nevolníci státu - TOHLE NECHTĚLI U NÁS ANI KOMUNISTI!!

Jako vždycky státní úředníci (soudci) si řeší své pseudo-problémy na úkor obyčejných lidí!! Takže mám na krku obojek nahlašovat svůj pobyt i když krátkodobě odjedu!! Přemýšlí vůbec někdo o tom co to znamená?? Stát bude vědět, kde jsem a pokud to nebude vědět tak mne potrestá. Co je státu po tom, kam jezdím na dovolenou. Za chvíli budu vypisovat co jsem tam dělal a co jsem si při tom myslel. Konec konců bylo by také dobré, aby soudci předem věděli co chystám, jestli náhodou nehodlám porušit nějaký zákon. Jó, panečku to by se jim pak soudilo! Je to horší než za komunistů!!

!!Vzdychám co si to volíme do parlamentu, když tenhle obludný výpotek úředníků přijmou a ani neštěknou. Vždyť i oni sami budou muset hlásit svůj pobyt !! Nebo už chystají  zákon, že na ně se to v rámci poslanecké imunity nevztahuje!!

!Suma, sumárum - Chci svobodně cestovat, chci svobodně žít a jsem ochoten platit (nemalé) daně. Tak co stát po mne víc chce!!

P 17.6.2009 22:49

Re: Nevolníci státu - TOHLE NECHTĚLI U NÁS ANI KOMUNISTI!!

To je jen začátek. Lékárny budou evidovat, kdo bere jaké léky. Velký Bratr o nás bude vědět naprosto vše. Vidím to jako ideální podmínky pro nějakého nového Hitlera. A může se začít.

Semi 13.7.2009 20:08

Re: Nevolníci státu - TOHLE NECHTĚLI U NÁS ANI KOMUNISTI!!

Lekarny to uz eviduji, posila se to do centralni evidence SUKL (statni ustav pro kontrolu leciv). Jeste k tomu ovsem chybi diagnoza (co vam je vlastne za nemoc), ale na to se chystaji elektronicke recepty, kde je diagnoza povinny udaj. Zakon na to uz je, jen diky nenasytnosti jedne nemecke softwarove firmy, ktera ma skoro monopol na cesky zdravotni software, se to jeste nerozjelo...

eurosvazak 17.6.2009 19:38

musi bejt prisnost.

na lidi musi bejt prisnost, my z Bruselu to zname, a cele to cestovani by se vubec melo zakazat, je z toho globalni otepleni a tak, my na to mame referenta, vystudoval sociologii a boj proti klimatu, a ten by vam to vysvetlil....urad neni holubnik.

Sauron 17.6.2009 12:05

Na stejné téma

Velmi pekny clanek na toto tema take na

"http://www.dfens-cz.com/view.php?cisloclanku=2009061503":http://www.dfens-cz.com/view.php?cisloclanku=2009061503

divitel 17.6.2009 11:58

Mám s tím problém na obě strany

Pro mou rodinu to je snad spíš přínos. Dostanu se k obálkám s pruhem pro mojí dceru nebo švagra, kteří zde nežijí. Dcera je už 6 let v Dublinu, švagr si jezdí po světě, ale vždycky vím kde je a jak se s ním spojit. Dosud to bylo martyrium a někdy poněkud úplatková aféra  (kafe) získat informaci, o co (s pruhem) jde nebo alespoň "odkud to jde". Teď to vyberu ze schránky, kouknu se, zamailuji a (snad) hotovo. Ale neumím si představit, že by tu dcera nebo švagr žádného "styčného důstojníka" neměli. Opravdu je mimo mou představivost úřad, který adekvátně reaguje na sdělení: "Jsem na Novém Zélandě a pozítří budu v Santiago de Chile. Zdržím se tak den nebo dva. Pak nevím, ale v Buenos Aires budu asi v půlce července." To vše mailem, nedoporučeně, bez podpisu. Kdo si umíte představit úřad, který toto zpracuje? A za kolik? A přitom dotyčný nedělá nic nezákonného!!! Rád si přečtu Vaše názory.

sdf 17.6.2009 12:34

Re: Mám s tím problém na obě strany

To má někdo dost hoňku za tyto lidi myslet a platit a odevzdávat různé věci typu "poplatek za popelnici" :-)))

cipísek 17.6.2009 18:03

Re: Mám s tím problém na obě strany

Asi Vás zklamu - nekouknete se.Ta obálka je po "x" dnech jen "považována za doručenou" , tedy nebude asi doručena jen tak do kastlíku,ale půjde pěkně s paní listonoškou zpátky na poštu.Alespoň tak si tenhle švindl na lidi představuji po zkušenostech s naším státním aparátem já.Jestli se mýlím,ať mě někdo opraví.

těchňik 18.6.2009 0:02

Re: Mám s tím problém na obě strany

Po 10 dnech bude vhozena do kastlíku. Nevrací se odesílateli!

gerontusinza 17.6.2009 10:33

Pane Stolár, vás to překvapuje.?

mě už ne a to ani náhodou........  Ne nadarmo řada lidí srovnává předchozí režim  a to co po něm zbylo a to co zbyde z tohoto režimu po 40 letech.......  proč je tolik zjevného svinstva  jak ve státní správě tak v justici........ ? jen málokdo nezná odpověď a je zajímavé že je to právě ta tzv. politická "elita"  ..... čekají hoči skutečně na to až se ten národ nakadí a myslí že se mu o´postaví do čela? Pokud Kalousek a spol skutečně se dostanou do parlamentu, pak ano, pak si tento národ zaslouží vše čím projde opakovaně...... připustit opakovaně hnidy a vypité mozky do funkcí..... nemám slov:-/

Marat 17.6.2009 12:02

Re: Pane Stolár, vás to překvapuje.?

Geronte, ono toho svinstva bylo za komoušu daleko více, jenže se všechno snadno tajilo. Nikdo nesměl o žádném svinstvu ani muknout. Na to byla celá Hlava I. trestního zákona se slušnou řadou paragrafu. Za pronesení jedné věty o všeobecně známém svinstvu bylo až tři roky "převýchovy". Kdyby ste vy nebyl bolšán, tak by ste tohle věděl a necintal.

kognitor 17.6.2009 9:54

teda len pozeram

rozmyslal som o emigracii zo slovenska, ale v cesku asi uz prestava platit sloboda pohybu a prezumpcia nevinny, teda nic moc...

David Ondrejkovič 17.6.2009 8:47

A co datové schránky?

Rozhodně chápu, že řadu lidí toto opatření pobouří, ale musím přiznat, že V PRINCIPU to nevidím tak zle. Penetrace mobilů v ČR není rozhodně podprůměrná (více než jedno číslo na obyvatele) a přístup k internetu do 10-dnů lze obvykle získat kdekoli na planetě - pokud jste zrovna neztroskotali uprostřed oceánu (ale to by Vám v tu chvíli tento problém musel nutně přijít zcela vedlejší). Díky tomu máte možnost přečíst si svou "obálku s pruhem" ať jste kdekoli.

Problém spatřuji v načasování - obálky s pruhem (bez uvozovek) budou házeny do schránek již od 1.7. což byl původní termín plnohodnotného zavedení datových schránek. Jenomže není - bylo to odsunuto až na 1.11. a to ještě kdoví jestli. Tím pádem je "házení do schránek" blamáž a šikana - pokud neexistuje jiný způsob jak mi písemnost doručit.

Nejprve měly alespoň rok fungovat datové schránky a potom teprve jako NÁSLEDNÉ opatření mohlo dojít ke změně doručování.

Nemyslete si - dnes Vám například obálku do schránky nevhodí, ale vrátí ji zpět odesilateli. Pokud prokážete, že jste si ji skutečně nemohli vyzvednout, můžete podle občanského soudního i trestního řádu žádat o "navrácení lhůty" a tato možnost zůstane zachována i poté, co se změní způsob doručování. To se však týká pouze lhůt stanovených zákonem - tedy "zákonných lhůt" a nikoli lhůt stanovených soudem či úřadem "soudcovských lhůt". Pokud tedy dnes například dostanete obálku s pruhem a pošta prostě nemá otevřeno když se vrátíte z práce - máte smůlu tak jako tak - musíte si na doručení vzít dovolenou nebo si nechat poštu přeposlat - ale to nejde u každého druhu zásilky.

Já v té změně systému tedy PRINCIPIÁLNĚ žádné zhoršení situace nevidím - naopak.

Vydra 17.6.2009 9:02

Re: A co datové schránky?

Vážený pane, principilně šptaně je právě též to načasování a ta zpuná údernická revolučnost. Zákonodárství, vycházející z předpokladu, že všichni jsou svině, které se velmi rozmohlo, to je exence bolševismu (kdo to myslí dobře, tomu to - rozměj StB - nevadí).. Podstatou je zde prostá nafoukanmost mládí, které si, stejně, jako jsme si to mysleli v mládí i my, představuje život zjednodušeně a z detailů si nic nedělá. Když se kácí les, létají třísky, že ?

Lapil 17.6.2009 9:28

Re: A co datové schránky?

Vidíte, a já mám zrovna pocit, že tohle musel vymyslet někdo zasloužilý, tedy nikoliv mladý. Ale na tom arogantním bolševikovi se shodneme :-).

Pepa 17.6.2009 9:28

Re: A co datové schránky?

Také s tím nemám až takový problém. Je to přenesení odpovědnosti na občana, který požívá benefitů státu být vůči němu dohledatelný. Je to sice změna principu, ale podle mě k lepší vymahatelnosti práva. V oblasti se celkem pohybuju a mám zkušenost, že spousta "taky dlužníků" a podobných, když nechtějí jsou v podstatě nedohledatelní... Já bych problém viděl především s malou informovaností o této změně. Problém není ani tak u právnických osob, ale právě u fyzických osob, které nemají povinnost zřizovat si datovou schránku. Upřímně málokdo ji využije... Je taky dobré vědět, že je zákonem stanovená posloupnost použití způsobů doručování: 1) při jednání, 2) do datové schránky, 3) na účastníkem udanou adresu (i elektronickou) a teprve poslední způsob, použitý jen tehdy, když nebylo možné aplikovat předchozí je na adresu TP. S tím odcestováním to taky není tak horké, jak se z článku podává, existuje institut neúčinnosti doručení, kterého se lze moci domoci právě v takovýchto případech...

Viktor 17.6.2009 9:41

Re: A co datové schránky?

Dostupnost datové schránky odkudkoli má i své stinné stránky. Vaším připojením do schránky (?otevřením dokumentu) je dokument doručen. Takže jste přiletěl do tramtárie, přečetl jste si obsah datové schránky a začala Vám běžet lhůta. Musíte něco podniknout, přitom nemáte v ruce ani originál dokladu. A nejsou všechny lhůty dlouhé - třeba na odpor proti směnečnému platebnímu rozkazu máte tři dny.

Schumacher 17.6.2009 10:09

To se Vám to cestuje za peníze Vašich věřitelů.

Když místo placení dluhů létáte do tramatárie, tak se nedivte. Jestliže máte své podnikání pod kontrolou, víte kdo co po Vás požaduje a s kým, o co a s jakým výhledem vedete spory. Jestliže nemáte a nemáte na zaplacení někoho, kdo by to vyřídil za Vás, seďte na zadeli ;-P

šakal 17.6.2009 10:25

...Vida!...

...Zajímavá myšlenka!  ;-P

Viktor 17.6.2009 10:30

Re: To se Vám to cestuje za peníze Vašich věřitelů.

Fór je v tom že při troše fantazie si na Vás může vymyslet kdokoli cokoli. A i nárok naprosto nesmyslný který byste bez problémů odmítl najednou bude mít slušnou šanci na "úspěch" jen proto že se v požadované lhůtě neozvete.

Riziko tedy není ani tak ve sporech či závazcích existujících jako spíš v možnosti prosadit nárok z prstu vycucaný.

Marat 17.6.2009 12:10

Re: To se Vám to cestuje za peníze Vašich věřitelů.

Proboha, snad ani v ČR nikoho nepronásledují za jeden měsíc prodlení a dovolená přece není půl roku. Kromě toho každý zaručeně o svých dluzích i jiných občanských povinostech dobře ví. Tak pokud předstírá že neví, tak se těm povinostem úmyslně vyhýbá a na takovové je bič dobrý.  Měsíc i dva je opravdu možné zapomenout, ale pořád dostávají upomínky. takže už nejde o žádnou zapomětlivost ani nedbalost.

Viktor 17.6.2009 12:24

Re: To se Vám to cestuje za peníze Vašich věřitelů.

Není řeč o prodlení a nejde tu o nějaké prkotiny typu zapomenutý nedoplatek elektřiny. Jde o to, že proti Vám může leckdo vznášet různé nároky, domnělé i zcela zlovolně smyšlené a v mnoha případech pokud se nezačnete v předepsané lhůtě přiměřeně bránit ztrácíte šanci takový nárok zpochybnit. Proti platebnímu rozkazu musíte podat odpor do 15 dnů, proti směnečnému platebnímu rozkazu do 3 dnů. Pokud lhůtu prošvihnete máte sakra malou šanci vyváznout se zdravou kůží.

těchňik 17.6.2009 12:27

Re: To se Vám to cestuje za peníze Vašich věřitelů.

A co když půjde o na Vás vykonstruovaný smyšlený dluh, tedy podvod. Takové případy byly - najali si na to nějaké bezdomovecké bílé koně které použili coby nástroj. Co pak? Pokud se neodvoláte, tak ztrácíte možnost právní obrany, byť by šlo o podvod. Anebo mylná exekuce. Také bylo takových případů (třeba záměna jména). Pokud včas nepodáte vylučovací žalobu ... atp.

Že jste právně a jinak čistý ještě neznamená, že nemůžete být zavlečen do nějakého průs/eru. Takže jaká svoboda, kurňa!? Rv