17.1.2021 | Svátek má Drahoslav


PRÁVO: Last minute vs. obálka s pruhem

17.6.2009

Na letišti v Mošnově ztratilo přes 200 lidí den dovolené. Část z nich raději zvolila storno zájezdu a přijali pružnou a vstřícnou nabídku cestovní kanceláře na zajištění jiného termínu a jiné destinace. Stává se. Cestovní průmysl v zájmu udržení obratu přechází na intenzivnější práci v systému last minute včetně (konečně) možnosti mimořádně výhodného nákupu zájezdu v den odletu přímo na letišti. Svoboda, pokrok, komfort. Je to však také nová příležitost k zamyšlení o riziku, které jsem tady již jednou zmínil.

Vzhledem k tomu, že vymahatelnost práva je u nás nižší a nižší, a to zejména proto, že efektivnost a profesionalita systému je mizerná, rozhodla politická elita opět klasicky. Než důsledně řešit výjimečné případy, sáhneme k osvědčené plošné kárné prevenci. Nečetl jsem statistiku, jaké je procento nedoručených obálek s modrým či červeným pruhem, vsadím se však, že je vyjádřeno v jednotkách. Ovšem podle zásady, že jednodušší je preventivně trestat plošně, je zbaveno části svých práv veškeré obyvatelstvo. Soudní a policejní zásilka je doručena po deseti dnech, pokud odjíždíte, musíte uvést na jak dlouho a kam. Jinak viz výše. A pak v lepším případě pokuta či rovnou odsouzení pro zmeškání. Takže budete hlásit Úřadu každý svůj pohyb a všechny své cestovní záměry. Nakonec v SSSR si lidé pro cestu do sousedního města také museli požádat o jednorázové zapůjčení občanského průkazu. Dovolím si jen p.t. parlament, vládu a soudy informovat, že ti, kteří se dosud vyhýbali převzetí obsílky, si v novém systému stejně najdou cestu jak ho obejít. Trestáni budou ti, kdož museli opustit bydliště v krizové situaci nebo proto, že byli přesvědčeni o svobodě pohybu. Nemluvě o tom, že jim mezitím doma zašly květiny, pokud jim někdo rovnou nevyloupil byt. Pomáhat a chránit. V nerozborné jednotě moci zákonodárné, výkonné a soudní.

Takže ten Havlíčkův pes, který byl už v čase Tyrolských elegií zvyklý na habeas corpus, by zase zaplakal. Preventivně jsme všichni zločinci a stejně tak se s námi má zacházet. Než si tedy sbalíte plavky, krémy a platební karty s tím, že na letišti koupíte výhodnou cestu za sluncem a mořem podle aktuální nabídky, zvažte jaké to může mít následky. Z krásné a levné dovolené můžete jít v krajním případě z letiště rovnou do lochu. Totéž platí, když vám neodletí letadlo a jako na Mošnově přimete nabídku náhradního plnění. Pokud jste před odletem nestihli poslat kolkované samoudání Úřadu. A dovoluji si podotknout, že sehnat na letišti poštu je nadlidský úkol.Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.