10.7.2020 | Svátek má Libuše, Amálie


PRÁVO: Křivé obvinění

20.10.2018

Šokují obraz vztahu státní moc versus nevinný občan

Jsou v České republice za mřížemi nevinní lidé? Samozřejmě. Nejnovějším důkazem je případ muže křivě obviněného z domácího násilí. Ve vazbě pobýval tři čtvrtě roku.

Skandální kauza, která ilustruje fungování našeho policejně-justičního systému. Důkaz, že když se dostanete do jeho soukolí, můžete prožít trauma, z něhož se do smrti nevzpamatujete. A že byste se finančně zahojili? Zapomeňte – nejsme v Americe.

O děsivém příběhu informovaly Novinky.cz ve středu 17. října („Muž strávil tři čtvrtě roku ve vazbě kvůli křivému obvinění z týrání“). Telegraficky: žena muže obvinila z domácího násilí, státní moc ho uvrhla do vazby; z ní byl po tři čtvrtě roce propuštěn, když žena přiznala, že si vše vymyslela. Prý ze žárlivosti. Ona sama pak „vyfasovala“ podmínku.

Šokující je závěr článku na Novinkách:

Muž by nyní mohl mít nárok na odškodnění za dobu strávenou ve vazbě. Podle státního zastupitelství by se satisfakce neměl domáhat po státu, ale po ženě, která jej do problémů přivedla.

Mám jinou představu o fungování právního státu. Muž MUSÍ být odškodněn, neboť byl připraven o svobodu (státem, nikoli svou družkou). A odškodnit ho musí STÁT – ten ať pak vymáhá peníze na oné družce. Nebo snad státní zástupce odkázal Věru Jourovou kromě jiných na ty, kdo na Nově natočili reportáž, která posloužila policii k tomu, aby ji obvinila a státní moc ji následně zavřela do žaláře?

Jak je tedy možné, že se používá tak odlišné posuzování dvou případů, které mají jedno společné? Útok na osobní svobodu nevinných lidí. Pachatel: stát.

Je to hrůzostrašný příběh: oč rychleji státní moc nevinného člověk dostane pod zámek, o to liknavěji a neochotněji přistupuje k reálné nápravě svého přehmatu. Své o tom ví právě Věra Juorová.

Závěr je zřejmý. Demokratická státní moc, která má být garantem našich práv a svobod, nedokáže zabránit tomu, aby v jejích žalářích neúpěli nevinní lidé. Stávat by se to nemělo, ale praxe, jak vidíme, je jiná. Když už se to ale stane, čeká nás další deziluze: státní moc se tváří, jako by se jí to netýkalo.

Hrubým způsobem znásilní vaši svobodu – a pak to odbude větičkou: to si vyřiďte s těmi, kteří vás křivě obvinili. Co mi s tím máme společného?

Šokují obraz vztahu státní moc versus nevinný občan.

Stejskal.estranky.czTrpí vaše dítě nadváhou? Bez odborné pomoci se nadbytečných kil jen tak nezbaví
Trpí vaše dítě nadváhou? Bez odborné pomoci se nadbytečných kil jen tak nezbaví

Obézních dětí přibývá. Přispívá k tomu současný životní styl, ve kterém chybí pohyb a pobyt na čerstvém vzduchu. Tyto děti jsou pak náchylnější k různým nemocem a často trpí i jejich psychika.


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.