19.4.2024 | Svátek má Rostislav


PRÁVO: Kotlíkové dotace

3.10.2019

Jak píše iDnes, kotlíkové dotace ovládly firmy, které prostřednictvím robotů prakticky zablokovaly přístup řadě žadatelů. V článku se píše o zprostředkovatelích, kteří za službu chtějí deset procent z dotace. Pokud to tak je, je to nepochybně skandál. Jak se k věci staví odpovědní lidé, stojí za citaci: „Jihočeský kraj po mnohahodinovém mlčení v pondělí po poledni chyby na své straně odmítl a tvrdil, že soutěž je spravedlivá, protože problémy s funkčností stránek měli všichni,…“ Celý článek rozhodně stojí za přečtení.

Nicméně nekorektní je celý systém, který byl zvolen pro třetí výzvu kotlíkových dotací. Záleží totiž na tom, jak kvalitní máte připojení k internetu. Jestliže máte kabelové připojení (reklamu tady dělat nebudu), je to docela jiná kvalita než připojení vzduchem od malých regionálních firem. Navíc se dal čekat velký zájem, třetí výzva byla avizovaná jako poslední a nikdo nemůže zaručit, že v nějaké lokalitě v rozhodném okamžiku bude připojení k dispozici. Jinak řečeno, jestliže něco pošlete v listinné podobě, nebo to dodáte osobně, máte jistotu, že na úřad je to doručeno, jestliže spoléháte na internet, tato jistota neexistuje.

Výměna kotlů v domácnostech na předepsanou kvalitu není věc volby, nařizuje to zákon. Jak už jsem napsal, stát avizoval tuto dotační výzvu jako poslední. Kolik lidí nedostane žádnou dotaci, je věcí odhadu, protože neexistuje ani korektní odhad počtů kotlů na pevná paliva v domácnostech, byla uváděna čísla od 350 tisíc do 450 tisíc. Řekněme, že 200 tisíc lidí dotaci nedostane, myslím, že to číslo bude větší, ale to není v tomto okamžiku důležité. Otázka zní, jaká je tedy rovnost občanů před zákonem. To není tak, že si „uvědomělí občané“ dobrovolně kotel vymění a stát jim na to přispěje, zákon to nařizuje všem. Je to stejné, jako když stát nařídil povinnou školní docházku, ale školy by byly jen pro polovinu dětí.

O tématu by se dalo napsat daleko více, například jak se zvedla cena kotlů a prací, když se pro třetí výzvu zvýšila dotace; jestli by místo dotací nebyla lepší cesta stanovit DPH na 0 % (je mi znám fakt, proč to nejde, ale kde je vůle, cesta se najde), čtenáře jistě napadnou další náměty. Ale popis nynějšího stavu je tristní, část peněz odčerpají lidé, kteří systém pouze vysají, a rovnost občanů není zaručena ani po technické, ani po právní stránce.