16.5.2022 | Svátek má Přemysl


Diskuse k článku

PRÁVO: Konec energošmejdů se blíží

Takzvaní energetičtí šmejdi se pomocí klamavých i agresivních praktik snaží lidem vnutit nevýhodné smlouvy o dodávkách energií. Čemuž by měla zabránit novela energetického zákona, jejíž návrh v úterý 26. ledna 2021 v prvním čtení projednala Poslanecká sněmovna. Co vše může novela vyřešit?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Průha 1.2.2021 20:26

Ono by taky hodně pomohlo, kdyby si člověk mohl někde registrovat svoje telefonní číslo, že na něj nesmí nikdo volat s různými nabídkami.

Analogicky jako si můžu dát na schránku samolepku, že nechci nevyžádanou reklamu, tak si dát takovou nálepku na tel. číslo.

Klidně by to mohlo být anonymní. Prostě na tohle číslo nesmíš volat. Čí je, do toho ti nic není.

Š. Hašek 1.2.2021 20:10

R^

J. Jurax 1.2.2021 20:00

Mýlíte se.

Jak často měníte tarif na mobilu nebo dodavatele elektřiny?

Mimoto je rozdíl, jestli zavolám z vlastní vůle, chtěje ušetřit čas, přičemž vím co chci, mám zjištěny podmínky a potřebuju to jenom zúřadovat, a mezi přepadem vlezlého prodejce, co mi volá a nabízí neopakovatelnou příležitost.

Jakoukoliv nevyžádanou nabídku telefonem, mailem nebo od podomniho prodejce automaticky odmítám.

Ś. Svobodová 1.2.2021 19:55

No ano. Ale ani u nich to zákon nevyřeší.

Š. Hašek 1.2.2021 17:05

To neřeší jen ANO. Vždycky se najde dost dobromilů/dobrutrusů, kteří zaplní "mezírku v zákoně". Zaplní ji ovšem celou novou knihovnou se zákony.

Předpokládám, že se dobrotrusům podaří (do dvou pětiletek) eliminovat i letní utopence v rybníkách, bouřky, komáry a zlepšit pěnu na pivě.

Š. Hašek 1.2.2021 17:00

Je snadno prokazatelné, že se mně nikdy nestane, abych byl načapán v lednu v teniskách. Na Sněžce či Ďumbieru.

Doufám ovšem, že než mě napadne sepisovat nějakou smlouvu s nějakou slečnou po telefonu .... že to moje manželka, nebo dcera, syn odhalí. A třeba už mě nepustí k zápalkám. A tak. Předpokládám, že mi rozumíte.

M. Urban 1.2.2021 16:15

"Dobrý den, máme pro Vás neodolatelnou nabídku, notepad zcela zdarma, to je skvělé, že?" Ano. "Máte o něj zájem?" Asi ne, nevím, co bych s ním dělala. "A co třeba dát ho k Vánocům vnoučatům?" Nojo, to je dobrý nápad. "Máte o něj zájem?" No tak asi ano když je zadarmo. "No vidíte a k tomu máme pro vás ve stejném balíčku ještě další skvělou nabídku rychlého internetu jen za 30 korun denně na dva roky. " Aha, ale já internet nepoužívám. "No ale to je k tomu notepadu. Aha a je to jen 30 korun? No tak jo. "Dobře, můžu k Vám tedy poslat kurýra s tím notepadem?" Ano..... Přijde Vám to jako férová nabídka uzavření smlouvy? Mně ne. Když jim do toho začnu já žádat o detaily smlouvy na přečtení (e-mail, dopis, cokoliv), odmítnou to, že nabídka platí jen pro tento okamžik - tedy uvádí zákazníka do informační i časové nouze. Vyvolávají v něm pocit, že přichází o něco výhodného, když tvrdohlavě odmítá, začnou ho dehonestovat. Těch telefonátů jsem zažil už docela dost na to, abych mohl prohlásit, že je to svinstvo namířené proti starým lidem.

J. Kadeřábek 1.2.2021 15:11

Možnost uzavírat smlouvu na dálku a to nejen mailem je rozumné ulehčení lidem, kteří nemají touhu trávit půl den cestováním ke kanceláři dodavatele. Jenže záměr nepočítal, že tu existuje silná voličská základna ANO, která neumí samostatně myslet.

J. Kadeřábek 1.2.2021 15:07

ANO to řeší složitě. Při tom by stačilo zakázat telefonování a zvonění nebo klepání na dveře. Tím by byli senioři ochráněni i před covidem.;-D

F. Kusák 1.2.2021 14:37

Ne, naopak, to příslušné ustanovení zákona zrušit, protože praktiky těch darebáků jsou natolik rafinované, že jim někteří naletí. Prostě bych to OZ vyškrtl. Smlouva je smlouva, má se řádně uzavírat a vůli projevit podpisem smluvních stran.

F. Kusák 1.2.2021 14:29

Víte, nejhorší jsou ti, kteří tvrdí, že by se jim to nikdy nemohlo stát.

L. Novák 1.2.2021 12:26

Zákon podvodníkům nepomáhá. Denně se po telefonu řeší tisíce obchodních případů a uzavírají se smlouvy na zboží, ale uzavírají je navzájem osoby, které se znají.

Dnes je běžné uzavírat smlouvy třeba po Internetu, ale právě tam na vás číhá spousta podvodníků. Proto je nutno si dobře rozmyslet, komu poskytnete nějaká data, která může zneužít.

Š. Hašek 1.2.2021 12:22

Přesné! Velice!

Začala frčet "určitá posedlost", že po "uvaření nových zákonů a dalších paragrafů" nikoho nenapadne "kupovat/prodávat fotoaparát v hospodě, sepisovat smlouvu na schodech, ...... a netoužit po nových hrncích". A všude budou jen a jen výrobci švýcarských hodinek (prodávaných vždy za cenu lidovou).

Uznávám, že pro někoho je můj komentář šmejdsky nelidumilný. Táta mi říkával, abych si dával majzla, jak jde o moje peníze. Abych dával majzla a nelelkoval ve škole.

L. Novák 1.2.2021 12:21

Mnohdy jsou obětí "šmejdů" staří a nemocní lidé, kteří na první či druhý pohled neodhalí podfukáře (jako dokáží ti, co jsou orientovaní v praxi podfukářů a nebezpečí volné nabídky čehokoliv), pustí je přes práh vstupních dveří... a už je nedokáží vyhodit... :-/

Ś. Svobodová 1.2.2021 12:02

Vždycky bude skupina lidí, kteří jsou skvělou obětí podvodníkovi. Podepíší cokoliv z lakomosti, z obav nebo aby udělali radost. Rodině pak budou tvrdit že nic nepodepsali i když je už bude exekutor vynášet na židli z domu. Ty prostě ochránit nelze.

Ś. Svobodová 1.2.2021 11:57

Podvodník sice patří za mříže, ale když mu zákon ze všech sil pomáhá podvodníkem nebýt, je těžké ho tam dostat.;-) Někteří lidé jsou snadné oběti, to je fakt se kterým se nic nenadělá. Proto je jisté, že to žádný zákon nevyřeší.

Ś. Svobodová 1.2.2021 11:49

Vždycky se čeká tak dlouho proto, aby zákon ty šmejdy už moc nepoškodil.

Š. Hašek 1.2.2021 11:08

Definujte "otravování přes telefon". Vy na povel zvedáte vždy telefon, utíkáte k němu??? Vy opravdu takhle zacházíte se svými penězi/smlouvami???

Nedávno jsem vyhodil jednoho. Dostavil se osobně a řekl, abych donesl poslední fakturu za plyn a "že to dáme do latě". Asi třicet, pomáda a telefon jak pilot. Měl štěstí, že nemám 115 kg a nechci do Mírova.

Š. Hašek 1.2.2021 11:03

To nebude zákonama .... to bude Vaší hlavou.

Aby bylo jasno, nikdy jsem nikoho nepodvedl, ale smlouvy na schodech jsem nepodepisuji. Co furt se děje s těma hrncema???

Udělal bych asi 368 nových zákonů. Každý na knihu. Máme jich málo! To není žádný zákon se slůvkem "podvod"???

P. Dvořák 1.2.2021 10:56

Jak si v praxi představujete "zrušit otravování přes telefon" ?8-o

P. Dvořák 1.2.2021 10:55

Možnost uzavírat smlouvy po telefonu je gangsterská iniciativa tvůrců NOZ.

M. Urban 1.2.2021 10:53

Zrušte možnost uzavírat smluv po telefonu, mně se už několikrát snažilo stejně svinským způsobem napálit O2 a pod záminkou můžeme Vám poslat krásný notepad/laptop/něco zdarma nebo velmi "levně" mi chtěli vnutit šíleně předražený tarif s dvouletým závazkem. V těch telefonátech Vám neřeknou celkovou cenu, odmítnou poslat závaznou nabídku poštou/e-mailem, vzbuzují pocit, že se jedná o unikátní nabídku jen pro Vás (byli jste vybráni mezi stovkou šťastlivců..) a když se nedáte, vydírají Vás nadávkama do zaostalců, kteří nedrží krok s moderním světem. Naposledy jsem jim na oplátku řekl, že jsou stejní šmejdi, jako ty firmy, co prodávají důchodcům předražený hrnce. Jenže když takhle zavolaji osmdesátileté babičce, tak jim to odsouhlasí aniž tuší, co si pořídila. Uzavírání smluv po telefonu může fungovat jen tam, kde se obchodníci chovají férově. To se bohužel u nás neděje. Tahle varianta umožňuje okrádat chudáky.

L. Písařík 1.2.2021 10:40

Problém je v odhlasování možností uzavírat smlouvy bez smlouvy, přes telefon, i jiné výtečnosti, co se dostaly do zákona a byly odsouhlaseny těmi, co nevěděli o čem hlasují . Je třeba takové libůstky odstranit co nejdříve a dávat příště pozor na šmejdy, kteří podobná ustanovení pašují do zákonů.

Š. Hašek 1.2.2021 10:34

Nabízeč cinknutých smluv patří za katr, to ano. Pokud ovšem se někdo chová jako malé děcko - patří kam?

Ale vypadá to tak, že jsem všechny smlouvy podepisoval opravdu u kováře. Kováříčkové to zkoušeli, vždycky tak neohrabaně, že jsem s nimi vyrazil dveře. Drzí jak vopice, blbí jak štoudev.

Znám (bohužel) spoluobčany, kteří na základě letáčku (a slevy) mění dodavatele energií po roce. Já to nedělám, možná jsem "prodělal majlant". Ale spím klidně. Neproděl jsem majlant.

Problém je u postarších lidiček, nemají děti, nebo vlastním dětem nevěří. Věří slevě na první tři měsíce. A bonusu v podobě nějaké vopičárny.

Zkráceno.

V. Kain 1.2.2021 10:09

Energetické kanceláře okradli tisíce zákazníků pokutami o miliony.Nevím proč se čekalo tak dlouho.Tihle vykukové už měli nad sebou mít buď ČOI a nebo ERÚ kterým by skládali své účty.

D. Polanský 1.2.2021 9:32

Nechápu proč nezruší otravování přes telefon, ale nejen pokud jde o energie.

K. Salajka 1.2.2021 8:01

Některé nápady Patrika Nachera se mi líbí. Obávám se ale, že nebudou fungovat tak, jako nefungovaly pokusy o socialismus s lidskou tváří. Pro tenhle idealismus R^

L. Novák 1.2.2021 7:43

Tak jednoduché to zase není, ale rozhodně je nutno si dávat pozor na to, co komu do telefonu odsouhlasíte.

Jeden čas chodili šmejdi po domácnostech a bez souhlasu domácího měnili dodavatele. Jednou přišli i k nám a chtěli vidět fakturu na odběr elektřiny... Hnal jsem je svinským krokem.

J. Pilny 1.2.2021 5:29

Zrušit smlouvy po telefonu a bylo by lépe. Vlastní zkušenost. Aniž bych podepsal jakoukoliv smlouvu, nebo s něčím vědomě souhlasil, pokusili se energošmejdi přepsat mého dodavatele. Naštěstí stávající dodavatel zavolal, a tak byla možnost nic neměnit. Jednalo se o Bohemia Energy. Stačí jim na otázku volám tomu a tomu odpovědět ano, a problém je na světě. Tutu prasárnu odsouhlasili naši poslanci, a zatím ji nikdo nezrušil.