16.4.2024 | Svátek má Irena


PRÁVO: Komu se tu chce zvracet

18.8.2018

Nejvyšší soud v kauze H-System rozhodl sice pozdě, ale v zásadě po právu

Zaujal mě text komentátora LN Jana Klesly (Justice vs. H-System, LN 27. 7.), na věc mám ale v mnohém hodně odlišný názor. Autor zahajuje svůj komentář citací známého amerického soudce Olivera W. Holmese. „Chce se vám z něčeho zvracet? Pak je to pravděpodobně i protiústavní.“ To mi připomnělo slova profesora ústavního práva Jana Filipa, který tento legendární výrok na přednáškách na brněnských právech glosoval, ale to, z čeho se nám chce zvracet, je u každého, žel, jiné. Jen dodávám, že profesor nemyslel brněnskou fakultní menzu, ta vařila vždy skvěle.

Relativnost Holmesova výroku nesporně mírou vrchovatou platí i pro kauzu H-System, která je nepochybně značně zdlouhavá a komplikovaná. Vyjádřil se k ní již ledaskdo – včetně prezidenta Miloše Zemana a premiéra Andreje Babiše.

Zkušený advokát Lukáš Seibert k tomu trefně konstatoval: Jelikož už skončilo mistrovství světa v kopané, tak se Češi a Moravané logicky museli stát odborníky na něco dalšího. Nemožno se tedy divit, že skoro přes noc se v Česku našly minimálně tři miliony expertů na insolvenční právo.

Proč je nikdo nevaroval?

Ale již vážněji. Musím se zde rázně zastat rozhodnutí Nejvyššího soudu. Podle mého právního názoru zde rozhodl sice pozdě, ale v zásadě po právu. A vydám se zde proti mainstreamu, rozhodl de facto i spravedlivě.

Je to odvěký střet spravedlnosti věcí, které jsou a nejsou vidět.

Pakliže by Nejvyšší soud ústy soudce Zdeňka Krčmáře rozhodl opačně, jak by si patrně představoval Jan Klesla, logicky by poškodil tu zbylou (mediálně neviditelnou) většinu klientů (cca 950 lidí), která byla H-Systemem stejně okradena o miliony. Navíc nutno podotknout, že účastníci stavěli bez povolení konkurzního soudu a patrně čekali, že je přece nikdo nemůže vystěhovat. To si české soudy přece nemohou dovolit, patrně je v tom utvrzovali i jejich advokáti, příbuzní a další samozvaní poradci.

Co to měli za právníky, že je neupozornili na reálné riziko, jak to všechno může dopadnout a jak to skutečně v červenci 2018 skončilo!?

Lapidární shrnutí případu – několik lidí se pokusilo, jak se dnes říká moderně, odklonit část majetku z konkurzu. Na tomto prazákladu věci nemění zásadně nic, že tak činili i za cenu vlastních větších finančních a časových investic. Ano, nedostavělo se to samo, avšak to není přece důvod k porušování práva. Nejvyšší soud jim po několikaletých peripetiích zjednodušeně napsáno autoritativně sdělil: musíte to navrátit.

Nevidím do hlav klientů H-Systemu, leckteří možná měli dobré záměry, nicméně stavět/dostavovat a následně bydlet na cizím, to prostě nejde ani v české kotlině.

A propos: vidí dnes někdo slzy rodin ostatních věřitelů? Proč by jedni měli být uspokojeni a jiní nikoliv? Nad touto nespravedlností by se zmíněnému americkému soudci nechtělo zvracet?

Vymahatelnost práva v Česku

Jinou velice smutnou linií příběhu je vlastní (ne)vymahatelnost práva v České republice, připomeňme – celé to trvalo 18 let.

Ale ono to nebude ve finále tak horké. Mám intuici, že to nakonec stejně zaplatí daňoví poplatníci. Ostatně už i premiér Andrej Babiš a prezident Miloš Zeman řekli, že rozsudek Nejvyššího soudu je nespravedlivý. A od toho je jen krok k tomu – těm lidem je zapotřebí „pomoct“, takže není vyloučeno, že stát nakonec ze společné kasy škody uhradí. A potomci podvodníků, kteří se na věci královsky napakovali, si v klidu užijí své odkloněné stamiliony.

Nota bene i mediálně aktivní právnička Hana Marvanová již v televizi říkala, že má řešení – všechny klienty by měl odškodnit stát. Inu, jak jinak! Vzhledem k tomu, že se celkem jedná o tisíc klientů, pakliže by každý dostal od státu náhradu ve výši jen jednoho milionu, tak je to celkem minimálně miliarda korun. Ale spíše v reálu miliardy dvě.

Je otázkou, zda se bude též navrhovat, aby ona cca miliarda či dvě byly následně strženy soudcům, policistům a dalším osobám, které dle Hany Marvanové a dalších zapříčinili průtahy, kvůli kterým by mělo dojít k odškodnění klientů H-Systemu. Pokud se řekne, že zde byly vážné průtahy, které mají být odškodněny, pak je nutné i nalézt jejich viníky. Není možné, aby to skončilo českým – jsou zde miliardové škody, které zaplatí stát, ale nikdo za ně nemůže!

Navíc mě tu velice zklamal prezident republiky Miloš Zeman svým populistickým komentováním „kvality“ českých soudů. Toto pokládám pro demokracii za nebezpečnější než spálení tisíců červených trenek.

Toto jinak smutné povídání zakončím v nadsázce – lidovci již vyzývají vládu, aby odkoupila byty z H-Systemu, vláda na odkup patrně použije peníze ze zdanění církevních restitucí! Akce se uskuteční okolo roku 2030, až se definitivě vyjasní, komu ty byty a pozemky vlastně patří, možná do věci vstoupí s amnestií i budoucí prezident Jiří Kajínek. Ještě že se toho nedožil soudce Holmes.

LN, 16.8.2018

Autor je právník a publicista

SuKolman.cz