28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

PRÁVO: Kamery na pracovišti

V poslední době se ve sdělovacích prostředcích objevují právní názory, které vysvětlují, kdy zavedení kamerového systému na pracovišti může zasahovat do ochrany soukromí zaměstnance.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Švejnoch 25.5.2016 12:45

Já si naproti tomu myslím

že se tu vychází z nějaké podivné teze, že zaměstnanec má směrem k zaměstnavateli nějaká apriorní práva.

To je ale naprostá hloupost. Vztah zaměstnanec vs. zaměstnavatel je v podstatě obchodní vztah, kdy já nabízím svou práci výměnou za protihodnotu ve formě mzdy. Jediné právo na obou stranách tohoto vztahu je to, že obě strany mají právo tento vztah neuzavřít, resp. ukončit v okamžiku, kdy se jim jeví jako nevýhodný či nevyhovující.

Jakékoli zasahování do tohoto vztahu od subjektu, který není smluvní stranou (zde od státu se všemi jeho "dobře míněnými" regulacemi) jde naprosto proti smyslu celé věci.

Zaměstnavatel má svoje podmínky, já také. Pokud nám naše podmínky vzájemně vyhovují, uzavřeme smlouvu. Pokud nám nevyhovují, smlouvu neuzavřeme, resp. vypovíme. Tečka. A to samozřejmě platí i pro kamery.

... to zase bude křiku... :-)

Š. Hašek 25.5.2016 11:13

I za "nejhorších kapitalistů"

stačilo, aby na place byl občas mistr/šéf a "hovořily" výsledky práce!

Teď na každého bude kamera (když ovšem nejdříve zajistíme "nestresující" pracoviště dle MarksovéMarxovéEngelsové). A nanormujeme sluneční svit. Tak jo, chlapci a děvčata evropskohodnotoví! Jen kupředu.

K. Janyška 25.5.2016 9:01

Nepatří tam. Co je komu do toho, když se někdo škrábe

v zadku nebo žere šušně z nosu... Dzp.

M. Hatlák 25.5.2016 8:24

Pěkné.

Opravdu pěkné. Jenom ta praxe je nějak někde jinde. Pracujete na počítači? Tak Vám zaměstnavatel zdokumentuje každou minutu co jste dělal. A nepotřebuje k tomu žádné kamery. A když cokoliv namítnete, vše skončí u ochrany dat a jiných výmluv. Prostě existují daleko sofistikovanější způsoby kontroly. Kamera je ten nejhloupější.

J. Vozábalová 25.5.2016 2:15

Sociální zařízení?

Vážený pane autore, jsem daleka toho posuzovat Váš právní rozbor, respektive nepochybuji o tom, že vychází z platných právních úprav a lze jej považovat za adekvátní.

K reakci mne donutil termín "sociální zařízení", který má v dané souvislosti nepochybně označovat toalety, popřípadě sprchy a obdobná vybavení pracovišť.

Jenže "sociální zařízení" jsou například domovy pro seniory, hospice, dětské domovy a kojenecké ústavy, azylové domy a podobná zařízení, která poskytují sociální služby lidem, kteří takovou službu potřebují. To, co jste měl na mysli, jsou zařízení HYGIENICKÁ, je to tzv. sanitární vybavení budov.

Já vím, že se termín "sociální zařízení" užívá běžně, ale je to příšerný zlozvyk - pokud na tento termín přistoupíme, jak byste pak jedním názvem pojmenoval ony ústavy, domovy a další poskytovatele sociálních služeb?

Š. Hašek 25.5.2016 11:19

Re: Sociální zařízení?

Asi tak.

Na chalupě začnu před hosty naši kadibudku důsledně nazývat sociálkou! Zavedu to i v hospodě.

A já, tupec, se stále domnívám, že termín -sociální- znamená (volně) -co se týká vztahů ve společnosti-. Tak nějak o mytí rukou (řádně mýdlem) ani nekráčí. No začnu se učit. Nikdá není pozdě.

A. Alda 25.5.2016 13:21

Kdo jste Vy, paní Vozábová, to nevím.

Ale vím, že autor je největší odborník na pracovní právo v České republice už několik desítek let.

A váš výlet do hájemství etymologie naráží na neznalost obsahu slova hygiena.