7.6.2023 | Svátek má Iveta, Slavoj


Diskuse k článku

PRÁVO: „Kafkiáda“ v solárním byznysu

Říká se, že stát je špatný hospodář. Podívám-li se na počínání českého státu ve vztahu k solárnímu byznysu, zdá se mi rčení slabé: stát se mi jeví jako chaot. Poznatky jsem postupně nasbíral jako vedlejší produkt při podpoře obhajoby Aleny Vitáskové a Michaely Schneidrové, obou nyní již definitivně pravomocně zproštěných obžaloby z nezákonného jednání ve prospěch podnikatelské skupiny dr. Zemka.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Jurax 20.7.2020 16:49

Může, jak zjevno.

P. Brich 20.7.2020 15:59

Ano, je to zločin od samého počátku schválený především poslanci ČSSD! Už podle pravomocného rozsudku zaplatila ČSSD Altnerovým dědicům? Je nějaké podivné ticho po pěšině.

A může strana nerespektující rozsudek soudu kandidovat ve volbách?

J. Jurax 20.7.2020 15:32

Naprostý souhlas!

J. Jurax 20.7.2020 15:30

No, primárně to byla ani ne tak kafkiáda, nýbrž přímo zločin určení výkupní ceny elektřiny z fotovoltaiky na 12.250 Kč/MWh v době, kdy spotřebitel kupoval elektřinu za cca 2 až 3 Kč/kWh a velkoobchodní byla cca 1 Kč, jakož i požadavek, aby byla přednostně vykupována, když svítilo sluníčko. Ve jménu ideologie nám cpali a cpou drahou elektřinu, kterou jsme naprosto nepotřebovali, protože klasické zdroje s přebytkem pokrývaly naší spotřebu a ještě přebývalo, mimochodem stejně jako dnes. Navíc fotovoltaika kvůli stabilitě sítě potřebuje klasické zdroje v tzv. teplé záloze, což není zadarmo.

Poslanci, co dotyčný zákon schválili, by měli být defenestrováni z vejšky do prasečí kejdy, neboť naplnili cynické úsloví, že s blbostí našich zákonodárců je nutno počítat jako s faktem. A Bursík měl být ještě předtím obalen dehtem a peřím. A pak dáni do klády jako zemští škůdci, eventuelně lámáni kolem.

A mimochodem, jak může být seriózní podnikání založeno na veskrze nemravných dotacích?

V. Petr 20.7.2020 10:43

Vzhledem k tomu, že to celé byl TUNEL OD SAMÉHO POČÁTKU je článek blábol. Na šibenici patří politici, kteří zločinný zákon 180/2005Sb schválili. Ti zločinci připravili o peníze všechny, viz faktura za elektřinu!

Proč by měl někdo dostávat za elektřinu 12 Kč/kWh, když tržní cena byla 1 Kč/kWh???

Ostatně soudím, že EU musí být zrušena a ČTV privatizována!

I. Schlägel 20.7.2020 8:42

Ano. Autorova představa, že by se do státem organizovaného neseriozního byznysu hrnuli seriozní podnikatelé, je úsměvná. A v případě, že by se k otevření zlatého dolu nevydávaly licence, ale stačila by nějaká vágní registrace, by došlo k takovému ekonomickému runu na státní rozpočet, že by mistr Jemelík umřel hlady. Výhodou by byl násobek oněch seriozních podnikatelů v solárním byznysu, což by podnikání jako takové povýšilo na etalon podnikatelské morálky.

R. Langer 20.7.2020 5:49

Naprostý souhlas! R^

L. Novák 20.7.2020 1:25

"Kafkiáda" Zdeňka Jemelíka.

V obhajobě Vitáskové a spol. máte mou plnou podporu. Ale kdo se snažil o její (a takto stupidní) likvidaci?

Je třeba říct, že v době, kdy 1 kWh el. energie měla velkoobchodní cenu zhruba 1 Kč, zavedl stát (zák. 180/2005 Sb. o podpoře obnovitelných zdrojů energie) díky šílené levicové koalici v parlamentu a její technické i ekonomické negramotnosti naprosto nehoráznou podporu OZE v povinnosti vykoupit kdykoliv veškeré množství dodané energie do rozvodné sítě za cenu 12,50 za kWh. Jakmile se potenciální investoři ujistili, že tenhle nesmysl Český stát zavedl s plnou vážností a ponechává jej v platnosti (viz Bursík a koalice ČSSD, která celou kauzu dotáhla do absurdní reality), začala honička na báječný byznys, kde nelze zkrachovat, protože Bilionový tunel OZE má plnou státní podporu. Zlatokopové si uvědomili, že tak laciné peníze se státní garancí úspěšnosti nikde jinde vydělat nemohou... a spustil se fotovoltaický boom. Vložili se i zahraniční investoři, protože tak výhodné kapitálové výnosy jim nikdo nikde na světě neposkytl.

Pro stát a jeho hospodářství Bilionový tunel OZE znamenal finanční katastrofu (vysoké ceny elektrické energie z rozvodných sítí s připojenými OZE a vysoké náklady na její stabilizaci nekvalitních dodávek energie z OZE). Ti, kteří na takový byznys přistoupili, si byli dobře vědomi, jaká je to ekonomická lumpárna, a šli do toho s vědomím, že tak snadné peníze nikde jinde vydělat nemohou.

Pokud tuto skupinu "podnikatelů" Jemelík vydává za beránky, které se stát z ničeho nic rozhodl oškubat o jejich výhody ze státních garancí, musel zešílet...